• In English
 • Встановлено режими роботи водосховищ і водогосподарських систем басейну річки Південний Буг
  опубліковано 05 березня 2015 року о 20:10

  Міжвідомча комісія встановила режими роботи водосховищ, водогосподарських систем басейну річки Південний Буг на перше півріччя 2015 року.  Таким чином, вжито заходів для забезпечення безперебійного водопостачання населення та галузей народного господарства, а також підтримки належної санітарно-епідеміологічної і екологічної обстановки в басейні Південного Бугу під час пропуску весняного паводку та в подальший весняно-літній період.

  На засідання комісії, що відбулося 25 лютого у Вінниці, були запрошені представники підприємств і організацій, які експлуатують основні водосховища, що беруть участь у регулюванні стоку річки, в тому числі й найнижчого в низці штучних водоймищ на Південному Бузі - Олександрівського (входить до складу технічних споруд Южно-Українського енергокомплексу, що об'єднує Южно-Українську АЕС і Каскад ГЕС-ГАЕС, - Олександрівську гідроелектростанцію і Ташлицьку гідроакумулюючу електростанцію). За інформацією заступника начальника гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Олександра Ігнатова, серед основних питань, винесених на розгляд учасників зустрічі, були водність річки Південний Буг і гідрометеорологічний прогноз на період весняного паводку.

  «У 2015 році, на жаль, паводку на Південному Бузі не очікується, тож наповнення річки залежатиме лише від кількості подальших опадів, - повідомив О. Ігнатов, спираючись на прогнози метеорологів. - Ускладнить становище й те, що перше півріччя, за прогнозами синоптиків, очікується малодощовим. У такій ситуації на перший план виходить розумне та чітке регулювання стоку річки. Свого часу саме наше підприємство виступило ініціатором встановлення режимів роботи всіх водосховищ басейну Південного Бугу, що дозволило знизити гостроту водозабезпечення населення в маловодні роки».

  За кількістю передбачуваних  опадів метеорологи порівнюють поточний рік з 2012-м. Тоді для підтримки санітарного попуску в нижній течії Південного Бугу Олександрівське водосховище спрацьовувалося тричі, щоразу поповнюючись за рахунок скидання води зі штучних водойм, розташованих вище за течією річки. За таких умов у найпосушливіший період - з 04.08.2012 р. по 24.09.2012 р. - за рішенням Міжвідомчої комісії санітарний попуск з Олександрівського водосховища було організовано в розмірі 12 м3/с. Таким чином, передбачений для спрацювання на випадок критичної ситуації в посушливий період об'єм води вдалося розтягнути на літню межень 2012 року.

  Як водний акумулятор Олександрівське водосховище використовується з 2010 року, коли його рівень було піднято до позначки 16,0 м, що дозволило створити вільний запас води в об'ємі 11,3 млн. м3. Максимальний рівень, на який розраховано водоймище, складає 20,7 м. У разі його встановлення запас води для водогосподарського використання збільшиться майже в 5 разів і складе 54 млн м3. За словами Олександра Ігнатова, учасниками зустрічі, серед яких були і представники Басейнового управління водних ресурсів р. Південний Буг, вкотре була продемонстрована серйозна зацікавленість у збільшенні об'єму найнижчого в низці водосховищ на руслі річки, яке дозволить покращити водозабезпечення в нижній течії Південного Бугу в наймаловодніші періоди.

  Довідково

  Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні р. Південний Буг, у складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на гідроелектростанції та слугує нижнім водоймищем для Ташлицької гідроакумулюючої станції.

  Олександрівський гідровузол використовується як захисний бар'єр на період проходження весняних паводків і відіграє роль водного акумулятора для зменшення вододефіциту в нижній течії Південного Бугу на період літньої межені.

  Олександрівське  - друге за запасами води в каскаді водосховищ на Південному Бузі. Найбільше – Ладижинське, з якого, у разі потреби, для народногосподарських потреб може бути спрацьовано понад 15 млн. м3.

  Розроблений в 1991 р. Уточнений проект Южно-Українського енергокомплексу передбачає максимальну позначку рівня Олександрівського водосховища - 20,7 метра.