• In English
 • Сума фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією доходів, отриманих минулою владою злочинним шляхом, становить 148 млрд. грн.
  опубліковано 28 січня 2015 року о 13:23

  Держфінмоніторинг у 2014 році виявив 538 рахунків 93 фізичних і 81 рахунок 32 юридичних осіб, пов’язаних з колишнім Президентом України Віктором Януковичем, його близькими, посадовцями колишнього Уряду та пов’язаними з ними особами, а також осіб, причетних до організації умисного масового вбивства людей і сепаратистської діяльності на території України. У результаті розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів і майна було заблоковано кошти на суму 1,73 млрд. грн., 194,3 млн. дол., 18,1 млн. євро та 21,7 млн. рос. рублів, дорогоцінних металів (золота та срібла) вартістю 3 млн. грн., а також цінні папери вартістю 2,6 млрд. грн. та 1 млрд. дол. Загальна сума виявлених та заблокованих Держфінмоніторингом коштів в еквіваленті складає 1,49 млрд. дол. За цими фактами до правоохоронних органів направлено 268 матеріалів.

  За цими матеріалами, загальна сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом, становить 147,8 млрд. грн., а сума операцій, які можуть бути пов’язані з учиненням інших злочинів, - 11,1 млрд. грн.

  Також виявлено фінансові операції 44 компаній-нерезидентів, пов’язаних із колишнім президентом і його оточенням та зареєстрованих на Кіпрі, Панамі, Великобританії, Белізі, Сейшелах, Австрії. Цими компаніями у 2010-2013 роках через рахунки у банках Латвії здійснено перекази на 1,37 млрд. дол. на рахунки в українських банках. Загалом сума заблокованих коштів на рахунках цих компаній-нерезидентів, підконтрольних «сім’ї Януковича», склала 1,42 млрд. дол., у тому числі на території України - 1,37 млрд. дол., за кордоном – 49,51 млн. дол.

  Загалом для встановлення та подальшого блокування банківських рахунків, корпоративних прав, цінних паперів та інших прав вимог, майна та інших активів за кордоном Держфінмоніторингом у 2014 році направлено запити до підрозділів фінансових розвідок 136 країн світу.

  Особливо активна співпраця здійснюється з представниками підрозділу фінансової розвідки та держорганами США. Так, починаючи з березня 2014 року відбулися зустрічі із представниками Посольства США в Україні, Департаменту юстиції США, Державного казначейства США та Федерального бюро розслідувань США, Управління контролю за іноземними активами (OFAC). Крім того, 17 жовтня 2014 року у м. Цюріх, Швейцарська Конфедерація, відбулася робоча зустріч підрозділів фінансових розвідок щодо розслідування справ із повернення активів колишніх високопосадовців, за участю фахівців фінансової розвідки України. Зустріч стала наступним важливим кроком для України після Конференції «Український форум з питань повернення активів», який відбувся в м. Лондон, Великобританія, у період з 29 по 30 квітня 2014 року. За результатами зустрічі ініційовано опрацювання та погодження документа щодо співробітництва в рамках проведення спільного розслідування і замороження злочинних активів, а також заплановано відповідні двосторонні практичні заходи.

  Одним із напрямків Держфінмоніторингу є визначення і блокування доходів осіб, які фінансують тероризм та осіб, які публічно закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території або державного кордону України. У минулому році Служба підготувала та направила до правоохоронних органів 73 матеріали. За результатами вжитих заходів Держфінмоніторингом спільно з Службою безпеки України виявлено та заблоковано кошти на загальну суму 2,05 млрд. грн.