• In English
 • Розпочався завершальний етап українсько-польської програми обміну досвідом у сфері культури
  опубліковано 26 листопада 2014 року о 12:03

  25 та 26 листопада у рамках програми «Обмін досвідом у сфері культури між Україною та Республікою Польща» у Києві проходить третій, заключний, семінар.

  У семінарі беруть участь співробітники Міністерства культури й національної спадщини Республіки Польща та Міністерства культури України, представники різних державних польських і українських установ та інституцій у галузі культури.

  «Останнім часом між нашими Міністерствами налагодилася результативна співпраця. Вона для нас є знаковою, бо наша країна зараз у складних умовах. Для нас вкрай важливо, щоб ми зосередилися на дійсно системному власному реформуванні, - сказав Міністр культури Євген Нищук. - У цьому питанні особливо цінний досвід тих, хто має близькість з Україною. Ми сподіваємося на підтримку тих, хто відчув і пройшов важку руку радянської системи. Польща пройшла її швидше, менше відчула. У нашій країні доводиться робити реформи тепер, лише на 24-му році Незалежності. У команді Міністерства культури України зібралися нові, молоді люди. Ми відкриті до того, щоб чути досвід, зокрема і від польських друзів».

  На третій семінар українсько-польської програми обміну досвідом у сфері культури винесено чотири тематичних питання: популяризація польської культури за кордоном; оцифровка бібліотечних і архівних документів; культура в органах місцевого самоврядування і неурядових організаціях; суспільство і культура.

  Кожна тема розглядається з різних поставлених завдань і робочих підходів — профільних департаментів Міністерства культури й національної спадщини та установ й інституцій галузі культури: таких, як Інститут Адама Міцкевича, Польський інститут у Києві, Інститут книги, Національна бібліотека, Державний цифровий архів, журналу «Res Publica». Крім того, органів місцевого самоврядування і неурядових організацій: департаменту культури Малопольщі, департаменту культури міської адміністрації у м. Люблін, відділу спадщини та міжнародного співробітництва міської адміністрації у м. Варшава, Центру культури Любліна, Національний центр Культури та Фонд «Pogranicze».

  У перший день семінару, 25 листопада, були розглянуті два перших питання — популяризація польської культури за кордоном та оцифровка бібліотечних і архівних документів. Польські фахівці,  підготували ґрунтовні доповіді. В яких, опираючись на приклади власних успішних проектів, розповідали про свою діяльність та ділились досвідом сучасних підходів до сфери управління галуззю.

  Наприклад, з метою популяризації польської культури за кордоном вони створюють широке коло комунікацій у різних країнах світу — польських інститутів. Ці інститути самостійно, або у співпраці з організаціями інших країн проводять різноманітні гранти, реалізовують великі і малі проекти. Підтримують молодих польських митців і перекладачів польської мови, є також програми для видавництв, фінансування сфери кіно тощо.

  Головна мета діяльності польських інститутів — представлення і популяризація культури Польщі в світі, культурна дипломатія. Вона є особливо ефективною, оскільки спрямована від польського уряду до суспільства і працює з широкими колами громадськості світу. Створює позитивний образ країни, допомагає боротись зі стереотипами, сприяє діалогу з суспільством, формує громадську думку.

  Програма популяризації польської культури за кордоном є стратегічною важливою для Польщі, як молодої держави. Вона реалізовується у тісній співпраці Міністерства культури й національної спадщини та Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Наприклад, польські інститути підпорядковуються Міністерству закордонних справ, але тісно співпрацюють з Міністерством культури й національної спадщини.

  Другою важливою державною програмою, винесеною на третій семінар є оцифрування бібліотечних, архівних документів та творів мистецтва. Оскільки цей проект спрямований на збереження і популяризацію культурної спадщини Польщі, він фінансується державою, а також підтримується Євросоюзом. Польськими установами створено ряд сайтів, на яких зі збереженням авторських прав розміщуються оцифровані матеріли. Це дає можливість публічного доступу для науковців, дослідників, викладачів, студентів та полегшує їх працю.