• In English
 • Мінфін: Податкова реформа потрібна сьогодні державі
  опубліковано 20 листопада 2014 року о 18:39

  19 листопада у Комунікативному центрі Уряду відбулася експертна зустріч на тему «Комплексний план змін у податковій системі» за участю директора департаменту податкової політики Міністерства фінансів України Миколи Чмерука. За допомогою відеозв’язку до обговорення також долучилися представники громадськості, територіальних органів Міндоходів і місцевої влади з Дніпропетровської, Львівської, Харківської та Одеської областей.

  Директор Департаменту податкової політики розповів, що законопроект №5079 «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших Законів України (щодо податкової реформи)», який було подано у ВР, сьогодні доопрацьовується у Мінфіні за участю громадських організацій та експертів.

  Перше, що пропонувалося - це суттєве скорочення податків: частину податків передбачається скасувати, а частину розформувати, об’єднавши їх у декілька крупних. Унаслідок цього залишиться 9 податків.

  За словами Миколи Чмерука, наступним кроком, який пропонується, буде суттєве реформування податку на прибуток.

  «Бізнес довго вимагав перейти на визначення податку на прибуток, виходячи із фінансового результату. На сьогодні ця важлива робота завершена. Ми пропонуємо, щоб платники, які мають дохід менше 20 млн. грн. на рік визначали податок на прибуток виходячи із фінансового результату, а решта платників коригували фінансовий результат на мінімальну кількість різниць, яку ми визначили. На нашу думку, це суттєве покращення для бізнесу», - зазначив Микола Чмерук.

  Важливим сьогодні є питання реформування єдиного податку, укрупнивши групи, збільшивши відповідні обсяги і цим суттєво покращити можливість «єдинщикам» працювати.

  Зокрема, він роз’яснив:  «На сьогодні є шість груп. Передбачається об’єднати їх у три групи з відповідними укрупненнями за обсягами. Четверту групу єдиного податку (це фіксований податок) плануємо також  об’єднати із єдиним податком».

  Очільник департаменту податкової політики звернув увагу на те, що висока ставка єдиного соціального внеску створює суттєве навантаження на заробітну плату. Так, Україна на другому місці після Бельгії з навантаження на фонд заробітної плати.

  «На сьогодні агрегована ставка - 41%. Ми пропонуємо до двох мінімальних заробітних плат 41% залишити, те що вище двох мінімальних заробітних плат – оподатковувати ЄСВ 15%», - пояснив Микола Чмерук.

  Директор департаменту податкової політика також розповів про оподаткування пасивних доходів: «На сьогодні пасивні доходи оподатковуються за ставкою 15%. Пропонується запровадити прогресивну шкалу, а саме 15% залишити до 500 тис. доходів, а від 500 тис. до 1 млн. – 20%, більше 1 млн. – 25%. Із загальної кількості депозитів, які сьогодні знаходяться у банківській системі, під збільшення ставки оподаткування припадає лише 0,4% загальної кількості вкладів. Тобто надзвичайно мала кількість».

  Сьогодні постає питання децентралізації та передачі як функцій, так і видатків на місцеві бюджети. Разом з тим, виникає необхідність підтримки місцевих бюджетів, наприклад, через запровадження акцизного податку з роздрібних продажів.

  «І як один із таких механізмів підтримки ми пропонуємо запровадження акцизного податку із роздрібних продажів підакцизної групи товарів (пива, алкогольних напоїв, тютюну та палива). У сукупності для місцевих бюджетів це будуть суттєві надходження. Що стосується податку на нерухоме майно як одного із джерел для забезпечення фінансової самостійності місцевих бюджетів, пропонується встановити його на комерційну нерухомість. Ставка податку 2% мінімальної заробітної плати за 1 кв.м.», - запевнив Микола Чмерук.