• In English
 • Інтерв'ю Першого заступника Міністра фінансів Ігоря Уманського газеті "СЕГОДНЯ", 13.11.14
  опубліковано 13 листопада 2014 року о 14:46

  Перший заступник Міністра фінансів: "Отримати пенсії зможуть тільки переселенці з Донбасу"

   

  Ігор Уманський розповів про те, як будуть виплачуватися зарплати і пенсії жителям Донбасу, чому Україна не отримає кредит МВФ в цьому році і хто, на його думку, винен в обвалі гривні

  - Чому урядом прийнято рішення припинити фінансування з бюджету громадян, які проживають в зоні так званих "ДНР" і "ЛНР"?

  - У нас є серйозна проблема з територіями, які тимчасово не контролюються українською владою. Через ведення бойових дій, встановлення влади бандформувань там технічно неможливо проводити виплати зарплат працівникам бюджетної сфери, пенсій, допомог по інвалідності та інших соцвиплат. Держказначейство та банки там не працюють, були випадки взяття в полон наших співробітників. Тому для реалізації зобов'язань держави перед своїми громадянами, які проживають на цих територіях, уряд прийняв просте рішення: як тільки територія звільняється від бойовиків (вся або частково), всі борги (по зарплатах, пенсіях і т. д. - Авт.) одразу будуть погашені.

  - За що житимуть люди на Донбасі, яких держава тимчасово позбавляє грошей, які їм належать?

  - Ми розуміємо, що на встановлення контролю українських властей над частиною Донбасу буде потрібен, на жаль, час. Тому пропонуємо школам, вузам, медзакладам і так далі перенести свою діяльність на підконтрольні законної влади території, скласти план своєї роботи, кошторис витрат в нових умовах, перевезти людей, яких можливо перевезти, і уряд забезпечить фінансування. Повторю: іншого способу немає, навіть технічно. Якщо теоретично спробувати доставляти готівку інкасаторськими машинами, ми прекрасно розуміємо їх долю і долю грошей. Вони навряд чи проїдуть далі першого блокпоста, контрольованого бойовиками. І дарувати ці гроші бандитам, як мінімум, безглуздо.

  - Раніше пенсії і зарплати можна було отримати, виїхавши за територію, контрольовану бойовиками і повернутися з грошима назад. Чи залишиться така можливість?

  - Ні, така практика припинена для тих, хто з різних причин не їде на постійне місце проживання з "ДНР" і "ЛНР". Справа в тому, що для бойовиків "грошові тури" вже стали бізнесом: вони самі формують автобуси з пенсіонерів та на зворотному шляху відбирають у них приблизно 10% отриманих грошей, по суті грабують їх. Для офіційно зареєстрованих біженців всі виплати збережуться. Але отримати посвідчення біженця, покладені виплати і потім знову виїхати в "ДНР" – "ЛНР" не вийде, розроблений механізм контролю. Наприклад, потрібно підтвердження, що людина реально переїхала і на Донбас поки не повертається. Контролем займаються органи Мінсоцполітики (це довідка про реєстрацію як тимчасового переселенця і періодичні перевірки місця проживання - Авт.)

  - Скільки грошей тимчасово "заощадить" держбюджет?

  - Підрахувати складно, так як точно навіть невідомо, скільки осіб виїхало, кожен день ця цифра збільшується, але в середньому щодня до 1000 чоловік покидають підконтрольну бойовикам територію (оціночно вже виїхало близько 450 тис. з 2,5-3 млн. чол. - Авт .). Ми сподіваємося, що прийнятий урядом захід підштовхне людей активніше переїжджати на "велику Україну", і посприяє якнайшвидшому звільненню захопленої частини Донбасу від банд.

  - А електроенергію, газ та воду до окупованого Донбас і раніше подавати будуть?

  - Так, адже якщо зарплати і пенсії за попередні місяці можна повернути, то поставити тепло і світло - ні. Пропонувалося застосувати схему, діючу в Криму: проплатили за енергоресурси - отримали, немає оплати - не отримали. Але уряд прийняв більш м'яке рішення – не перекривати подачу енергоресурсів до окупованого Донбасу.

  - Але оплату за газ і світло все ж утримають з тих дотацій з держбюджету, які належать Донецькій і Луганській областям?

  - Цей механізм розробляється, формула буде складнішою. Поки про це говорити некоректно, до кінця листопада має бути прийняте рішення уряду. Воно вкрай необхідно, адже витрата енергоресурсів зараз в окупованих регіонах набагато вище, ніж зазвичай навіть у морози. Вони включили опалення на максимум, схоже, що вони там на батареях водяного опалення "яєчню смажать" за рахунок України. Але поки прийнято політичне, а не економічне рішення, щоб не було заяв про те, що Україна проводить "геноцид" власного народу.

  - Чи допоможе держава тим біженцям, у яких немає грошей, наприклад, на оренду житла?

  - Працездатним два місяці виплачують допомогу в розмірі 2400 грн. на сім'ю, за цей час вони повинні знайти роботу. Непрацездатних забезпечать грошима на оренду житла близько 840 грн./чол. на місяць, а працездатним - половину від цієї суми. Сім'я може зняти за ці гроші кімнату або навіть квартиру в невеликому місті, самотні - кут або койку. Більше держава дати не може.

  - Як буде враховано фінансування тимчасово окупованих територій в держбюджеті на 2015 рік?

  - Цим займеться вже новий уряд, але ми готуємося до нової моделі формування бюджету: знизу, а не зверху. Це дозволить кожному регіону підготувати свій бюджет, починаючи від обласного та районного і до бюджетів громад (міста, селища, села, селища), виходячи із запланованих власних доходів і витрат. Причому не чекаючи, поки Рада прийме головний кошторис країни. Регіони, що дотуються, потім отримають дотацію на вирівнювання їх так званої налоспособності, а держсубвенції на виконання функцій, делегованих їм державою (зарплата держслужбовцям, лікарям, вчителям) за рахунок податків, що збираються і перерозподілених в масштабах країни бюджети всіх рівнів отримають формульним методом.

  - А як у нас з виконанням держбюджету-2014?

  - На жаль, уже сьогодні можна прогнозувати, що він навряд чи буде виконаний за доходами на 100%, так як за підсумками 10 місяців маємо недонадходження в розмірі 11,9 млрд. грн., або більше 3%. Головна причина - втрати через руйнування промисловості в зоні АТО.

  - Можливо, допоможе кредит МВФ (близько $ 3 млрд.), які Україна планує отримати до кінця цього року?

  - Скажу так: з великою часткою ймовірності ми його цього року вже не отримаємо з технічних причин, так як гроші Фонд дасть тільки після формування коаліції в Раді і нового Кабміну. Поки з цим не поспішають. Проте рік насилу, але закриємо. А кредит надійде, якщо перегляд програми з МВФ буде успішним, вже в січні.

  - Як ви оцінюєте пропозицію Нацбанку про заборону достроково знімати гроші з депозитів?

  - Така практика є в багатьох європейських країнах і думаю, що вона виправдана, оскільки дозволяє банкам краще планувати свою фінансову діяльність. Тим більше, що для клієнтів є багато фінансових пропозицій, наприклад, короткострокові депозити.

  - Але масовий відтік грошей з банків викликаний стрімкою девальвацією гривні, люди прагнули врятувати свої заощадження. Як по-вашому, чи всі зробив регулятор для того, щоб утримати курс долара?

  - Можна критикувати нинішнє керівництво НБУ за шарахання, наприклад, ввели 100% продаж валютної виручки, заборонили виплату в валюті переказів з-за кордону, але незабаром цю норму скасували. Але перш за все це наслідки фінансової політики попередньої влади. Не може бути при нульовій інфляції 20% дохідності за гривневими депозитами! А у нас вона була. Плата за популізм - $ 50 млрд.: з них $ 20 млрд. витрачені даремно золотовалютні резерви і $ 30 млрд. - збільшення держборгу. І все для того, щоб підтримувати курс гривні 8 грн./$. Не дивно, що вона тепер рухнула вдвічі, набагато більше, ніж могло б бути при плавній її девальвації.

  - У результаті на межі катастрофи опинилися позичальники, які взяли кредити у ВКВ, насамперед іпотечні, на 10-15 років. Чи планує Мінфін якось захистити таких людей? Наприклад, це може бути продаж їм доларів за пільговим, нижчим курсом.

  - Не думаю, що держава повинна втручатися у відносини банку і позичальника. Якщо людина, не маючи доходів у валюті і бажаючи заощадити за рахунок більш низьких відсотків, бере валютний кредит, вона повинна розуміти, що ризикує, адже долар може і подорожчати. Низькі відсотки і є плата за цей ризик. Тому - вибачайте.

  Олександр Панченко