• In English
 • Арсеній Яценюк: Підписання протоколу щодо постачання газу можливе тільки на рівні Україна-ЄС-Росія
  опубліковано 30 жовтня 2014 року о 13:58

  Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк на засіданні Уряду в четвер, 30 жовтня, повідомив про умови, на яких має бути підписаний протокол на рівні Україна-ЄС-Росія щодо постачання природного газу.

  Арсеній Яценюк повідомив про хід переговорів у Брюсселі щодо газового питання. Він зазначив, що разом із Президентом України  до 5 години ранку вели перемовини з президентом Європейської комісії Жозе-Мануелем Баррозу і української делегацією, яка зараз перебуває в Брюсселі щодо вирішення газового питання: «Наша позиція повинна бути чесна, прозора і публічна. Для того, щоб підписати будь-який протокол, ми повинні офіційно оприлюднити позицію. Члени Кабінету Міністрів і  основне – люди повинні зрозуміти, що підписується, для чого і які з цього є додаткові плюси і мінуси».

  Глава Уряду нагадав, що Україна накопичила в газових сховищах 17 мільярдів кубічних метрів газу, і щоб пройти опалювальний сезон додатково необхідно 5 мільярдів кубічних метрів: «Ми зараз максимально збільшили обсяги реверсних постачань природного газу зі Словаччини, і фактично виключно завдяки реверсу зараз країна виживає і опалюється. Ми замістили 60% природного газу, який ми раніше купували в Росії, на природний газ, який тепер купуємо в Європейському Союзі».

  За його словами, Росія протягом останнього місяця «почала активно шантажувати Європу і зменшувати обсяги постачання природного газу в країни-члени ЄС з тим, щоби ЄС відмовився від реверсу в Україну»: «Створивши дефіцит на європейському ринку, росіяни сподівалися, що наші європейські друзі відмовляться постачати газ в Україну. Але цього не сталося».

  Арсеній Яценюк від імені Уряду України висловив вдячність за позицію європейських партнерів і насамперед словацьких партнерів щодо виконання контрактних зобов’язань.

  Він також повідомив, що зараз технічно необхідно розпочинати додаткову закачку газу в сховища, щоб пройти пікові зимові навантаження.

  Прем’єр-міністр наголосив, що підписання протоколу щодо постачання газу «можливе тільки на тристоронньому рівні: Європейський Союз, Україна і третя сторона – Росія».

  Що стосується оплати вже поставленого газу, Глава Уряду повідомив, що його Україна може оплачувати за ціною 268 доларів: «Газпром» може тлумачити це по-своєму, але наша позиція - що вже поставлений в Україну газ буде оплачуватися за ціною 268 доларів».

  «Для цього на наших рахунках є 3,1 мільярда доларів США як фінансова допомога Міжнародного валютного фонду та Європейського Союзу. Україна має всі необхідні кошти, щоб повністю закрити рахунки по постачанню природного газу, який був здійснений в минулому», - підкреслив Глава Уряду.

  Перший транш оплати за газ, за його словами, становитиме 1 млрд 450 млн доларів, «буде здійснений в найкоротші терміни, зразу після підписання протоколу»: «Залишок у розмірі 1 млрд 650 млн доларів буде здійснений до кінця поточного року».

  Ще одна умова, повідомив Арсеній Яценюк, - постачання нових обсягів газу здійснюється Росією невідкладно за передоплатою, «так само як ми купуємо газ в Європі, в обсягах, які визначає Україна»: «Якщо Україна здійснює попередню оплату, Росія зобов’язана поставити природний газ. Тому мене дивує запитання Росії з приводу фінансових гарантій по попередній оплаті. Є гроші, ми заплатили – вони поставили газ».

  Щодо ціни за природній газ, Арсеній Яценюк нагадав, що спільний базовий підхід України та ЄС, оголошений 4,5 місяця тому, - встановлення ціни на газ у літній сезон у 325 доларів, в зимовий період, коли ростуть ціни на енергоносії, - 385 доларів: «Зараз ми дійшли до позиції, де ціна буде визначатися за формулою, яка є безпосередньо в контракті. На неї впливає вартість нафти, ціна на яку суттєво впала. Це означає, що в останньому кварталі цього року ціна буде 378 доларів, а в перший квартал наступного року – на рівні 365 доларів».

  «Підхід щодо ціноутворення зафіксований в протоколі. Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову буде намагатися поставити ціну в 500 доларів США, ми з Європейською комісією досягли згоди, що Єврокомісія виступатиме гарантом виконання зобов’язань Росії по справедливій ціні, в тому числі і через механізм компенсації підвищення ціни, якщо така ціна не буде відповідати тристоронньому протоколу, підписаному між ЄС, Україною і Росією», - повідомив Глава Уряду.

  Ще одна умова української сторони - «Газпром» відмовляється від несправедливого принципу «бери або плати».

  Окрім того, «Газпром» повинен здійснювати оплату за транзит газу на рахунки НАК «Нафтогаз України».

  Глава Уряду підкреслив, що остаточне рішення стосовно газового контракту прийме Стокгольмський арбітражний суд: «Протокол, який підписується, є тимчасовим - терміном на півроку. Основний позов про відшкодування 6 мільярдів доларів США з російського «Газпрому» Україна не відкликала і відкликати не буде. І в тексті даного протоколу зазначається, що остаточне рішення по ціні, умовах поставки і змінах у контракт буде прийняте Стокгольмським арбітражним судом».

  Арсеній Яценюк також зазначив, що має бути підписаний додаток до контракту, який містить технічні питання стосовно забезпечення виконання даного тристороннього документу.

  Глава Уряду повідомив, що проінформує Президента України за підсумками обговорення цих питань на засіданні Кабінету міністрів: «У нас з Президентом є і має бути спільна позиція. На цьому варіанті ми можемо сконцентруватися, адже це є спільною позицією України і Європейського Союзу. Ми повинні виступати єдиним фронтом, і так ми зараз виступаємо».

  Він зазначив, що проведе сьогодні низку телефонних розмов, зокрема з Віце-президентом Сполучених Штатів Америки Джо Байденом та Федеральним Канцлером Німеччини Ангелою Меркель: «Одне з основних питань, яке буде обговорюватися, - це газова угода й додаткові фінансові інструменти для України, які дадуть можливість нам стабілізувати бюджетну ситуацію і оплачувати наші енергетичні рахунки».

  «Усі можливі запобіжники ми напрацювали», - підкреслив Арсеній Яценюк, додавши, що інформуватиме про подальший хід та остаточні результати переговорів у Брюсселі.