• In English
 • Інтерв'ю Міністра фінансів Олександра Шлапака в ефірі програми "Час-Time" телеканалу "Голосу Америки", 14 жовтня 2014 року
  опубліковано 14 жовтня 2014 року о 14:00

  «Україна має достатньо коштів, аби розплатитися з боргами та уникнути дефолту», - заспокоює Міністр фінансів України Олександр Шлапак. Делегація, яку він очолює щойно закінчила роботу  у Світовому банку та Міжнародному валютному фонді у Вашингтоні. Про результати переговорів та економічну ситуацію в країні Міністр фінансів розповів журналісту «Голосу Америки»

  - У нас є домовленості про те, що у разі необхідності такі кошти будуть виділені. Справа в тому, що ми не маємо на сьогоднішній день потреби в якихось додаткових коштах. Ми - як Уряд. Найбільша проблема на сьогоднішній день полягає в стані валютних резервів держави. Оскільки нам доведеться до кінця року заплатити за газ. Я вже говорив про те, що ми практично втратили вугільний потенціал. Хочу нагадати Вам, що 90% вугілля залишилося там, зараз ми не можемо його дістати. І Україна, яка завжди мала профіцит вугілля, тепер вимушена закуповувати його у Південній Африці. Нам доведеться компенсувати у якийсь спосіб втрати від втрат торгових після введення обмежень із Росією – ми оцінюємо їх близько 5 млрд. до кінця цього року. Таким чином хитається саме валютний баланс. Туди можливо потрібні будуть кошти. Такі оцінки ще робляться і будуть робитися додатково і постійно з Міжнародним валютним  фондом. Я ж хочу підкреслити фразу, яку сказала Крістін Лагард, яка мені видається ключовою в цьому сенсі: «Ми надамо Україні стільки підтримки, наскільки амбітними будуть її реформи».

  - Прокоментуйте оцінку агентства Moodys, яке воно оприлюднило кілька днів тому, про можливий дефолт України через російський борг, який Україна купила в грудні минулого року, ці 3 млрд. дол. Наскільки це відповідає дійсності?

  - До кінця цього року ми віддамо 8 млрд., наступного року 5,2 млрд. – під це у нас є кошти. Тому я не розумію, звідки Moodys взяв дефолт по цим 3 млрд. Абсурдна ситуація, яка вкладається в так званий хор, на жаль, дуже некомпетентних економічних посилів, які ідуть в основному із російської території. Ми відчували це, коли ходили по МВФ, Світовому банку. Наприклад, з німецьким міністром, паном Шойбле, була прекрасна розмова – годину ми з ним проговорили про ситуацію в Україні, про те, яку допомогу ми отримуємо, про те, наскільки німці готові долучитися до донорської конференції, про значні суми, які вони готові виділити в двосторонньому порядку, про те, що вони підтримують всі наші програми з Міжнародним валютним фондом – про все поговорили. А в кінці він мені каже: «Ви знаєте, пан Сілуанов, з яким я зустрічався, сказав, що Україна і не збирається обслуговувати російські борги». Звідки у пана Сілуанова впевненість у тому, що Україна не збирається обслуговувати борги? Абсолютна безвідповідальність, абсолютна зневага і до правил, і до етикету ділового. І тому Moodys і всім іншим хочу сказати, що ніякого дефолту не буде!

  - Перед від’їздом Вашої делегації сюди, у Вашингтон, Прем’єр давав інтерв’ю і сказав, що одним з Ваших завдань буде переформатування програми кредитування МВФ. Про що Ви домовилися з МВФ. Чи зміниться програма кредитування і як?

  - Прем'єр, відправляючи нас сюди, попросив довести реальну ситуацію в Україні. І ми в цифрах буквально проповзли по бюджетній ситуації, по банківській . Ми маємо спільні оцінки того, що відбувається в Україні. Це дуже важливо. І ми маємо готовність Міжнародного валютного фонду і Світового банку до нестандартних заходів у випадку необхідності. Кореляція програми може знадобитися на 2015 рік з точки зору збільшення фінансових ресурсів, однак хочу ще раз підкреслити слова Лагард: «Ми дамо стільки грошей, наскільки амбітними будуть реформи». Ми як Україна повинні будемо продемонструвати до кінця цього року, що бюджет на 2015 рік буде супроводжуватися серйозними і глибокими реформами. Якщо це трапиться,  Міжнародний валютний фонд сказав: «Двері будуть відкритими – і у нас, і у всіх ваших партнерів».

  - Тобто поки що програма не змінюється?

  - Ні, програма, не змінюється. Ми будемо чекати другого, третього переглядів. Відбудеться це в кінці листопада - на початку грудня. Зараз давати оцінки остаточні безвідповідально. Ми будемо мати надзвичайно серйозні перемовини з Місією Світового банку трошки раніше, із МВФ наприкінці листопада - початку грудня, і лишень тоді ми зважимо, чи є потреба в тому, щоб дещо корегувати програму.