• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2014 року
  опубліковано 08 жовтня 2014 року о 13:31

  Доброго дня, шановні колеги!

  Розпочну з того, що найбільше всіх турбує. Це питання енергетики, опалювального сезону, газу і того, яким чином пережити зиму.

  Ви добре знаєте про те, що ситуація є складною, але ми її контролюємо. Зараз в українських газових сховищах знаходиться 16,7 млрд. куб. м газу. Хочу зазначити, що Україна підписала контракт з одним з найбільших світових постачальників газу й нафти – норвезькою компанією "Statoil". З шостої години ранку з першого числа в нас почалося постачання природного газу по контракту між НАК "Нафтогаз України" та одним з найбільших світових енергетичних операторів – норвезькою компанією "Statoil".

  Ще раз хочу зазначити, що для того, щоб пройти зиму, Україні додатково необхідно придбати близько 5 млрд. куб. м газу. У нас є два варіанти вирішення цієї проблеми.

  Перший варіант: ми разом із Євросоюзом проводимо спільну енергетичну політику з тією метою, щоб підписати тимчасову угоду на постачання природного газу до того моменту, доки Стокгольмський арбітражний суд остаточно не вирішить спір між "Нафтогазом" і "Газпромом", оскільки Україна подала на російську компанію "Газпром" в суд.

  Другий варіант: якщо така угода не буде досягнута в рамках тристороннього формату, де Україна і Євросоюз мають спільну позицію і третя сторона – це Російська Федерація, то Україна звернулася до суду з тією метою, щоб отримати тимчасове рішення суду, яке б установило, відповідно, ціну і умови постачання такого природного газу до моменту винесення остаточного вердикту Стокгольмським судом.

  НАК "Нафтогаз України" в постійному зв'язку з нашими європейськими партнерами. Ми чітко висловили свою позицію з приводу того, як ми бачимо умови підписання тимчасової угоди, і будемо очікувати на подальші перемовини і на подальше прийняття рішення в цьому питанні.

  Що стосується хімії, я хотів би окремо зазначити. Нам треба перезимувати, тому Урядом України було прийнято рішення щодо запровадження лімітів і обмеження споживання природного газу, в тому числі і суб’єктами хімічної промисловості.

  Що ми зараз пропонуємо і з чим ми звертаємося до хімічних заводів? Сьогодні вранці я мав розмову з керівником Одеського припортового заводу. В Одеського припортового заводу є контракт з нашими угорськими колегами. Зараз тимчасово в силу різних причин Угорщина призупинила постачання природного газу на територію України, в тому числі для потреб Одеського припортового заводу.

  НАК "Нафтогаз України" надає дозвіл будь-яким компаніям укласти угоди на придбання природного газу, і НАК "Нафтогаз" забезпечить  транспортування цього природного газу по імпортних поставках будь-яким суб`єктам підприємницької діяльності, в тому числі і хімічним компаніям. Ми сподіваємося, що наші західні партнери відновлять постачання газу для хімічних об`єктів, в тому числі для Припортового заводу.

  Тому зараз делегація Одеського припортового заводу знаходиться в Угорщині і для того, щоб технологічно не зірвати виробництво "Нафтогаз" підтримає Одеський припортовий у тому випадку, якщо ми в подальшому отримаємо компенсацію обсягів газу, які ми поставили на хімічні заводи, на Одеський припортовий і на інші хімічні заводи. Ще раз підкреслюю, що для нас основне завдання – це те, щоб пройти зиму. Якщо вибір буде стояти між тим обігріти країну чи забезпечити додаткові обсяги виробництва на хімічних заводах, то я можу чітко заявити: вибір за одним – обігріти країну.

  Тому наголошую на тому, що Уряд для забезпечення суб`єктів підприємницької діяльності, які виготовляють мінеральні добрива і для забезпечення хімічних заводів прийняв рішення – надати можливість будь-кому завозити газ, ми його протранспортуємо і нехай підприємства працюють. Обіцяли, що завезете, – будь ласка, завозьте.

  Ситуація по м. Києву. Сьогодні ми мали декілька нарад. Перше – стосовно загальної позиції Уряду: ми дали 1,8 млрд. грн. на підтримку столиці. Я прошу Міністра фінансів оформити 835 млн. розрахунків м. Києва по боргах, які Київ має за споживання природного газу, тому що, якщо є борги, то, зрозуміло, що не вмикають в деяких районах, в тому числі і теплу воду. Уряд взяв на себе погашення частини боргів.

  Друге – щоб сьогодні до кінця дня ми також з цих 1 млрд. 800 – 1 млрд. – це безпосередньо допомога місту Києву, щоб завершити сьогодні всі розрахунки по боргових зобов’язаннях міста Києва на суму 1 млрд. 125 млн. грн. Тому ми допомагаємо Києву.

  Тепер по інших територіях і в цілому по Україні. Ми з сьогоднішнього дня починаємо безпрецедентне погашення боргів за спожиті енергоносії по всій території України. 7,3 млрд. грн. бюджет виділяє місцевим бюджетам на погашення їхньої заборгованості за житлово-комунальні послуги. Вчора було проведено рішення відповідного профільного комітету і затверджено рішення Уряду України, із сьогоднішнього дня ми погашаємо боргові зобов’язання міст, районів, сіл за житлово-комунальні послуги, в тому числі і за природний газ. треба готуватись до опалювального сезону.

  Що стосується опалювального сезону, хочу ще раз всім нагадати, що в тому випадку, як це передбачено законодавством, якщо протягом 3-х днів йде зменшення температур, у нас є відповідна постанова, органи місцевого самоврядування приймають рішення про початок опалювального сезону, і для цього рішення їм потрібно Міненерговугілля і Мінрегіону. Ми готові до того, що у випадку зменшення температур забезпечити початок опалювального сезону, як це не складно.

  При цьому хочу окремо наголосити: ліміти повинні виконуватись, нам треба перезимувати і ми перезимуємо, якщо будемо злагоджено і разом спільно працювати. Мільярдні кошти ми виділяємо і робимо все для того, щоб мати в сховищах газ, але при цьому повинна бути відповідальність місцевих керівників, місцевих чиновників за використання природного газу і за контроль над цим використанням. Облгазам тепер ми не даємо наживатись на завищених нормативах для населення, коли вони завищували нормативи, списували дешевий газ на населення, а потім його продавали промисловості в 10 разів дорожче.

  Тому зараз дуже важливо, щоб відповідальність була на всіх ланках, на всіх рівнях. Ситуація складна, тому треба приймати складні рішення, але правильно їх виконувати.

  Окремо я хотів би також повідомити, що сьогодні до Вашингтону виїжджає українська делегація на чолі з Головою Національного банку і Міністром фінансів України для участі у щорічних зборах Міжнародного валютного фонду, Світового банку та зустрічі з іноземними інвесторами.

  Об'єктивно, що економічні показники України безпосередньо пов'язані з війною на сході – війною, яка розпочата Російською Федерацією.

  І тому, в рамках наших консультацій, ставиться декілька завдань.

  Перше завдання – адаптувати нашу програму з міжнародними фінансовими організаціями до поточних реалій.

  Друге завдання – максимально залучити додаткові ресурси для того, щоб Україна почала економічно розвиватися, і для того, щоб пережити цей вкрай складний період.

  Окремо хочу відзначити нещодавнє рішення Європейського банку реконструкції і розвитку – безпрецедентне рішення для ЄБРР, коли нам пропонують по самій спрощеній процедурі розглядати проекти для України і приймати рішення про фінансування проектів, в тому числі і передбачена можливість фінансування закупівлі природного газу.

  Наостанок я просив би сьогодні ще прийняти одне важливе рішення – про облаштування державного кордону. 235 млн. грн. – це перша сума, яка виділена на облаштування державного кордону, так званий проект Стіна, і сьогодні ухвалити рішення про додаткові 6 млн. євро, загальний обсяг буде 66 млн. євро, які дадуть можливість нам почати облаштовувати ділянку державного кордону між Україною та Російською Федерацією.

  Що стосується мирного плану, то ключовим елементом реалізації будь-якого мирного плану є відновлення контролю над кордоном. Закрили кордон – тоді немає постачання російських військових, російської техніки, зброї і терористів. Відкритий кордон означає, що виконання мирного плану неможливе при відкритому кордоні. Це ключовий елемент. Росія під цим підписувалася, і вона повинна це виконувати. Ми як українська сторона готові забезпечити контроль над державним кордоном України, якщо російська армія не буде розстрілювати українських прикордонників.

  Власне кажучи, це все з сьогоднішнього порядку денного.

  Я дякую пресі і прошу перейти до питань порядку денного.

  Щоб я не забув, по медицині. Василю Васильовичу (Лазоришинець, - ред.) Ви тоді в понеділок з Антимонопольним комітетом, 300 млн. вже розкрили додаткові тендерні пропозиції на закупівлю лікарських засобів і медичних препаратів. Я прошу в понеділок публічно при ЗМІ провести засідання МОЗу разом з Антимонопольним комітетом, розглянути всі скарги по закупівлях, і нехай народ України знає: чому не закуповувалося, хто винен і які підстави, і вас про це проінформувати завтра підготовчо про те, яким чином здійснюються закупівлі лікарських засобів і медичних препаратів. А по понеділку буду просити Верховну Раду України, щоб прийняли закон по вакцинах для того, щоб ми забезпечили терміново вакцинацію українців.