• In English
 • П'ять проблем жителів Сходу України та шляхи їх вирішення: поради психологів
  опубліковано 03 жовтня 2014 року о 12:05

  Міжвідомчий координаційний штаб повідомляє

   

  Від початку переміщення людей зі Сходу України до інших регіонів, психологи ДСНС України допомагають їм адаптуватися на нових місцях проживання. Працюючи з жителями східних регіонів, психологи виокремили основні емоційні бар’єри, з яким стикаються люди, та визначили альтернативні шляхи їх подолання.

   

  Проблема №1

  Жителі Сходу перебувають у постійному стресі. Вони отримують інформацію від родичів, друзів, знайомих, які залишилися в районі проведення АТО. Часто «домашні» їх заспокоюють: «Так, стріляють, але не у нас»; «Так, у школах немає світла, води і харчів, проте вони відкрилися»; «Так, місто контролюють терористи, проте нас вони не чіпають». Таким чином у людей втрачається інстинкт самозбереження, і вони готові навіть повертатися туди, де на них чекає смертельна небезпека. Найстрашніше, що на цю небезпеку вони наражають власних дітей.

  Рішення:

  Переконати людей, які вирішили повернутияся додому, просто неможливо. Потрібно максимально проінформувати їх про те, у яких районах відносно безпечно, а у які повертатися категорично не можна.

   

  Проблема №2

  Людей переслідує постійний страх і підвищена тривожність. Психологічні травми, отримані на Сході України, накладаються на абсолютну невпевненість у своєму завтрашньому дні. Окрім того, вони мають постійний інформаційний дисонанс: із місцевих ЗМІ отримують одну інформацію, а від родичів і знайомих – зовсім іншу.

  Рішення:

  Не сидіти, склавши руки. Почуття безпеки можна відновити у співпраці з іншими людьми. Ідеальний варіант – знайти роботу. Це допоможе вирішити і соціальні, і побутові проблеми. Якщо це не вдається – співпрацювати з патронажними службами. У питаннях працевлаштування (хоча б тимчасового) жителів східних регіонів зазвичай ідуть на зустріч. Зрозуміло, що не всі зможуть знайти роботу за спеціальністю чи з високою зарплатнею. Проте на сезонні роботи (особливо в селах) влаштуватися цілком реально, звісно, якщо проявляти бажання та ініціативу.

   

  Проблема №3

  У всіх мешканців Сходу України гіперболізоване відчуття справедливості. Будь-яку затримку соціальних виплат (навіть нетривалу і спричинену цілком об’єктивними причинами) вони сприймають не лише як порушення своїх прав, а і як особисту образу. Реагують болісно. Часто після таких новин у людей зовсім опускаються руки.

  Рішення:

  Працівникам соціальних служб можна порадити не конкретизувати дату виплати допомоги, якщо вони мають якісь сумніви стосовно цієї інформації. Або ж заздалегідь попереджати, що виплати затримаються на кілька днів.

   

  Проблема №4

  Конфронтація між місцевими жителями та тимчасово переміщеними особами, які проживають наразі у регіоні, часто виникає через те, що вони почуваються чужими в цій місцевості. А до усього чужого людина зазвичай ставиться вороже.

  Рішення:

  Необхідно селити людей компактно. Жителів з однієї місцевості – в одному будинку чи на одній вулиці. Вони швидко об’єднуються, а колективом легше облаштовувати побут та інтегруватися до місцевої громади.

   

  Проблема №5

  Часто спілкування з мешканцями східних регіонів переростає у вислуховування скарг на їхнє теперішнє життя, а також про те, як багато вони мали та втратили у зв’язку із ситуацією на Донбасі. Розмова, позбавлена конструктиву, заходить у «глухий кут».

  Рішення:

  Швидко повернути людей до звичного ритму життя та вирішити усі їхні проблеми ніхто не зможе. Проте можна допомогти в конкретних ситуаціях. Потрібно запитувати: «Яка допомога необхідна вам саме зараз? Як ми можемо допомогти вам покращити побут?»

   

  Внутрішні переміщення осіб

   

  Згідно з оперативною інформацією загальна кількість громадян України, які переселені з Автономної Республіки Крим та м. Севастополь до інших регіонів, складає 18 тис. 289 осіб, у тому числі 5 тис. 131 дитина, 1 тис. 295 інвалідів та осіб похилого віку. За добу переселено – 57 осіб, у тому числі 10 дітей і 2 інваліди та особи похилого віку.

  Із району проведення АТО до інших регіонів переселено 332 тис. 730 осіб, у тому числі 105 тис. 365 дітей, 63 тис. 577 інвалідів та осіб похилого віку (у тому числі тимчасово переміщених у межах Донецької області - 54 тис. 132 особи).

  За добу – 3 тис. 210 осіб, у тому числі 75 дітей та 1 тис. 76 інвалідів і осіб похилого віку.

  Усього тимчасово розміщено 351 тис. 19 осіб, у тому числі 110 тис. 496 дітей, 64 тис. 872 інваліди та особи похилого віку.

  За добу – 3 тис. 267 осіб, у тому числі 85 дітей, 1 тис. 78 інвалідів та осіб похилого віку.

  З урахуванням тимчасово переміщених в межах Луганської області (за повідомленням Луганської ОДА - 28 тис. 40 осіб), загальна кількість внутрішньо переміщених осіб становить 379 тис. 59 осіб.

   

  Звернення громадян на Урядову телефонну гарячу лінію

   

  На урядову телефонну гарячу лінію упродовж доби 1 жовтня 2014 р. надійшло 823 звернення, що стосувалися проблемних питань жителів Донецької та Луганської областей. Із них на 404 звернення фахівцями Урядового контактного центру громадянам надано консультації, роз’яснення та довідкову інформацію, а також,  у разі необхідності, й психологічну підтримку.

   

  Психологічна допомога жителям Сходу України

   

  Психологами Слов’янського районного управління ГУ ДСНС України в Донецькій області разом з психологами-волонтерами організовано роботу за психологічним напрямком. У кабінеті психологічної допомоги населенню, який розташований в будівлі центральної міської бібліотеці, працюють 11 психологів-волонтерів і проводять індивідуальні консультування та групову роботу з батьками та дітьми. Усього надано 235 консультації (за добу – 1).

   

  Медична допомога за тимчасовим місцем проживання

   

  За медичною допомогою з числа тимчасово переміщених осіб  з АР Республіки  Крим та м. Севастополь, які тимчасово перебувають в областях та у м. Київ, звернулося за весь період: дорослих – 3469 осіб, дітей – 2478. Із них госпіталізовано 461 дорослий і 273 дитини. Взято на медичний облік 2729 дорослих громадян і 1925 дітей. Народилося за зазначений період у жінок-переміщених осіб – 88 немовлят. Проведено зазначеній категорії населення медичних оглядів, флюорографії тощо – 4810.

  За медичною допомогою в адміністративних областях та м. Київ із числа тимчасово переміщених осіб з Луганського та Донецького регіонів звернулося за весь період: дорослих – 41185 осіб (за добу – 303), дітей – 33343 (за добу – 261). Із них госпіталізовано 8987 (за добу – 140) дорослих і 5991 (за добу – 132) дитина. Взято на медичний облік 23527 (за добу – 126) дорослих громадян і 16700 (за добу – 160) дітей. Народилося за зазначений період у жінок-переміщених осіб – 670 немовлят (за добу – 6). Проведено зазначеній категорії населення медичних оглядів, флюорографії тощо – 48903 (за добу – 225).

   

  Гарячі лінії допомоги

   

  Для людей, які планують виїхати з району проведення АТО, працює Міжвідомчий координаційний штаб, Державна служба України з надзвичайних ситуацій: 101, 044-247-30-02, 044-247-32-92, http://www.mns.gov.ua/content/baner.html;

  Для отримання інформації від органів виконавчої влади - Урядова гаряча лінія: 0-800-50-73-09;

  Для отримання допомоги у працевлаштуванні - Державна служба зайнятості: 0-800-50-50-60; http://www.dcz.gov.ua, http://www.trud.gov.ua;

  Із питань пенсійних виплат - Пенсійний фонд: 0-800-50-37-53; http://www.pfu.gov.ua;

  Для отримання соціальної допомоги - Міністерство соціальної політики, 044 289-53-68, http://www.mlsp.gov.ua;

  Із питань відновлення втрачених документів - Державна міграційна служба: 044-278-50-30; http://dmsu.gov.ua;

  Міністерство освіти та науки України – 044 481-32-11;

  Гаряча лінія Міністерства охорони здоров’я - 0-800-801-333;

  Інтерактивний онлайн ресурс для переселенців - http://www.vpo.gov.ua.

   

  Корисні ресурси

   

  Дорожня карта для людей, внутрішньопереміщених в межах країни, для вирішення питань соціального захисту та забезпечення першочергових потреб http://www.mns.gov.ua/files/2014/7/15/dorogn_karta.pdf

  Дорожня карта як знайти роботу внутрішньопереміщеним особам  http://www.mns.gov.ua/files/2014/8/7/UNDP_employm_IDPsUkraine.pdf

   

  Контакт для журналістів

   

  Наталія Бистра, прес-секретар Державної служби України з надзвичайних ситуацій, firepost@ukr.net, 044 247 32-31, моб. +38 050 618 77 81.