• In English
 • Долю грошової частини премії Леха Валенси визначать після громадського обговорення
  опубліковано 02 жовтня 2014 року о 13:26

  Міністр культури України Євген Нищук взяв участь у круглому столі на тему умов та критеріїв розподілу премії Леха Валенси, яку 29 вересня у м. Гданськ (Республіка Польща) отримав громадянський рух Євромайдан за розвиток демократії та проєвропейських прагнень українського народу.

  У якості делегатів символічну нагороду та чек на 100 тис. доларів США з рук екс-президента Польщі отримали представники Майдану. Учасники церемонії та круглого столу зійшлися на єдиному рішенні – доля коштів має бути визначена після громадського обговорення. Кожен також вніс власні пропозиції щодо варіанту їх використання.

  Міністр культури України Євген Нищук підкреслив, що дана премія є саме премією Майдану – як філософії, уособлення боротьби українців за гідність і справедливість, виявлення супротиву злочинній владі та кремлівській пропаганді. І наголосив, що нагородження стало ще одним моментом солідарності України та Європи.

  Євген Нищук також наголосив, що «цей візит був нашою спільною можливістю заявити усім»: «Не залишайтеся байдужими! Будьте солідарними з українським народом! Фінансова ж частина премії – це наша відповідальність, тому ми тут і разом маємо визначити їх призначення».

  «Кожен із нас має певні думки. Наприклад, ми з колегами з Мінкультури, обговорювали це питання і вважаємо, що має бути враховано те, як заведено використовувати подібні нагороди у Європі. Зокрема, що найвищою цінністю в світі є людське життя, і саме на ньому ми маємо зосередитися - на цінності кожної конкретної людини. Так, дійсно, громадськість може висловитися, що ці гроші мають піти на Меморіальний Комплекс, але, можливо, саме зараз стоїть питання по 10-15 людям, питання їх життя та смерті, коли терміново треба робити складні операції, пересадки тощо. Саме цими грошима ми можемо на 100% оплатити таке лікування і життя будуть врятовані. Можливо так. Але думки різні і ми тут для дискусії», - сказав Міністр.

  «У процесі розподілу премії тут в Україні важливо показати прозорість, абсолютно чітку визначеність рішення і його втілення. Це має стати взірцем усього, що відбувається нині в Україні. Ця нагорода має стати гарним прикладом консолідації громади, і це те, чим ми можемо продовжити зміни у свідомості українців», - зазначив Олександр Ксенофонтов.

  Під час зустрічі було створено ініціативну групу з присутніх на заході організацій та затверджено Наглядову Раду з учасників делегації до Гданська. Координатором проекту визначено Maidan Press Centre, де щоденно проводитимуть відповідні засідання. Крайнім терміном ухвалення рішення стане 14 жовтня 2014 року. Саму ж нагороду – пам’ятну статуетку було вирішено передати до створюваного Міністерством культури України «Музею Майдану».

  Зі свого боку Міністерство культури наголошує – на інформаційних ресурсах відомства буде поширюватися уся актуальна інформація щодо перебігу обговорення, визначення цільового призначення Премії Леха Валенси та порядку її використання.