• In English
  • Психологи ДСНС вже надали допомогу майже 55 тис. громадянам зі Сходу України
    опубліковано 12 вересня 2014 року о 19:31

    Кожна людина, яка нині переселиться з районів проведення АТО, потребує не лише соціальних гарантій, фінансової підтримки, але й, в першу чергу, психологічної допомоги, моральної підтримки.  Тому питання психологічної адаптації людей є не менш важливим, ніж забезпечення житлом та роботою. Саме тому, з метою підвищення ефективності заходів, які спрямовані на психологічну допомогу внутрішньо переміщеним особам, сьогодні у ДСНС України відбувся круглий стіл за участі керівництва Служби, психологів ДСНС України, представників Адміністрації Президента України, центральних органів виконавчої влади та волонтерів.

    На початку засідання, Голова ДСНС України Сергій Бочковський зазначив, що саме психологічна підтримка людей, які на власні очі бачили всі жахіття діяльності терористичних угруповань, є надзвичайно важливою справою, найголовнішим аспектом допомоги людям.

    «Я особисто був у звільнених від терористів містах, бачив перелякані погляди людей, страх, розгубленість, тривогу у їх очах. Тому вже з перших днів визволення районів Донбасу від сепаратистів, у міста та села виїхали наші мобільні групи психологів. Це люди, які знають, як працювати під час виникнення надзвичайних ситуацій. Співробітники Центру психологічного забезпечення ДСНС Україниєдині в Україні, які відповідно до законодавства мають право надавати кваліфіковану допомогу під час таких складних ситуацій. Інші ж психологи лише допомагають нам впоратися з таким обсягом роботи. Тому я пишаюся професіоналізмом та оперативністю психологів нашої Служби, які вже більше 10 років стоять на варті психічного здоров’я людей», - сказав Сергій Бочковський.

    Розповідаючи про основні напрямки роботи психологічної служби ДСНС України, начальник Центру психологічного забезпечення ДСНС України Анатолій Сичевський повідомив, що наразі всі 119 психологів Служби задіяні для надання допомоги людям. Вони працюють на транзитних пунктах ДСНС України, де одразу ж по прибуттю людей, допомагають їм зняти емоційну напругу. У кожному регіональному штабі психологи надають екстрену допомогу для адаптації на місцях тимчасового проживання, налаштовують на повернення до звичного життя. Крім того, вони консультують людей у телефонному режимі, заспокоюють їх та допомагають скоординувати дії людей, які хочуть виїхати з районів АТО.

    «Наші психологи здійснюють супровід людей до місць їх тимчасового проживання. Крім того, у кожному регіоні проводяться подворові обходи будинків, адже не кожен може наважитися самостійно звернутися за допомогою. Тому ми проводимо реабілітаційні тренінги з людьми, застосовуємо арттерапію для допомоги дітям. І готові допомогти всім, хто до нас звернетьсянаші співробітники перебувають у адміністративних обласних будівлях і мають всі можливості, аби кваліфіковано надати психологічну підтримку як дорослим, так і дітям», - зауважив Анатолій Сичевський.

    Учасники круглого столу обговорили також і можливості розробки нових методичних посібників та підручників, які допоможуть психологам ще ефективніше надавати допомогу людям. Як зазначила заступник Міністра охорони здоров’я Наталія Лісневська, в Україні до цього моменту не готували психологів, які допомагають саме людям, які бачили всі жахіття війни. Тому варто проводити тренінги, семінари для українських психологів та залучати міжнародних експертів, які мають досвід у допомозі саме цій категорії людей.

    «На психологів ДСНС України покладена велика відповідальність та навантаження, адже поспілкуватися необхідно ледь не з кожною людиною. Всі жителі Сходу України перебувають у глибокому стресовому стані. Особливо слід звернути увагу на психологічну адаптацію дітей, у яких також спостерігаються складні кризові стани. Ми розуміємо, що психологи ДСНС України працюють у цілодобовому режимі. Тому ми намагаємося допомогти їм впоратися з такою надзвичайно важливою місією. Міністерство охорони здоров’я розробило методичні рекомендації для психологів щодо покращення ефективності їх роботи та навчальний курс для дітей – «Психологічна реабілітація». Таким чином, лише спільними зусиллями ми зможемо досягти бажаного результату та матимемо психологічно стійке суспільство», - зауважила Наталія Ліневська.

    Не менш важливою на сьогодні є також і допомога громадських та волонтерських організацій. Під час засідання представник громадської ініціативи «Восток- SOS» Світлана Тарабарова зауважила, що психологи-волонтери активно допомагають рятувальникам як з переміщенням людей, так і з їх адаптацією на нових місцях проживання. І після створення Центру взаємодії з волонтерами, участь громадських організацій буде вже чітко регламентована, буде визначено конкретні завдання кожної волонтерської групи. І саме така координація допоможе якомога швидше допомогти людям подолати емоційну напругу.

    Після обговорення всіх питань, що стосувалися психологічної допомоги внутрішньо переміщеним людям, учасники круглого столу узгодили подальший алгоритм діяльності психологів як ДСНС України, так й інших відомств та організацій. Також було окреслено ті проблеми, які потребують негайного вирішення, та узгоджено характер та вид допомоги, яка надаватиметься в залежності від віку людей.

    Довідково

    За даними Міжвідомчого координаційного штабу, психологи ДСНС України вже надали допомогу майже 55 тис. громадянам, третина з якихдіти та люди з обмеженими можливостями.  Крім того, з перших днів звільнення Слов’янська (Донецька область)  допомогу у адаптації до нормального життя отримали більше 15 тис. жителів міста.