• In English
 • Євген Нищук: Ми маємо стати проти агресора, щоб не довелося розвішувати у музеях фотографії Третьої світової війни
  опубліковано 05 вересня 2014 року о 20:36

  У Меморіальному комплексі «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр» війни відкрили виставку, присвячену одразу трьом війнам - до сторіччя від початку Першої світової, сімдесятип'ятиріччя від початку Другої світової і зрештою, подіям сьогодення на Сході та Півдні України. Експозицію символічно назвали «Апокаліпсис ХХ століття. Світові війни».

  «Українаце та земля, до якої завжди було направлене хиже око різних Імперій, але ми ніколи не були агресором, українці завжди боронили свої землі. На щастя, як показує історія, – Імперії падають, ті, хто починає війни і кровопролиття їх ніколи не виграють, як би маніакально вони цього не прагнули», – сказав на відкритті виставки Міністр культури України Євген Нищук. - Українцісильний, незнищенний народ. І наша державність кується зараз тими юними хлопцями, які гинуть за свою Батьківщину. Цієї  зими українці довели, що можуть беззастережно битися за свою свободу та гідність. Нині ми демонструємо це на Сході. І ця виставкаце момент упередження. Кожен, хто прийде сюди, зможе подивитися і усвідомити, що питання чергової світової війни нині відкрите. І саме Україна стала її потенційним плацдармом. Введення санкцій не зупинять агресора, проти якого разом ми маємо постати стіною, щоб не довелося потім розвішувати у музеях фотографії Третьої світової війни». 

  В експозиції десятки автентичних пам’яток, більшість з яких експонується вперше. Зокрема, раритетні фото, фрагменти оздоблення зі зруйнованого у 1941 р. Успенського собору Києво-Печерської лаври, оригінальна фронтова переписка та спогади свідків війни. У центральному залі Меморіалу розміщена фотовиставка, присвячена подіям у сучасній Україні. Знімки, зроблені під час Революції Гідності на київському Майдані, світлини військових фотокореспондентів зі Сходу та Півдня України, де триває Антитерористична операція. Є на знімках навіть фрагменти переписки у соціальних мережах, що вже набули історичного змісту.

  «Нині ворог розмиває межі між миром і війною. І такі виставки – наш внесок у боротьбу за мир, - додає гендиректор Музею Іван Ковальчук. - Це треба бачити, читати, думати, аналізувати. Кожним предметом виставки ми маємо наголошувати на антилюдському, антигуманному характері воєнзастерігати від невиваженості і популізму, а також закликати до єдності, взаєморозуміння та обов’язку берегти мир».

  Прологом до експозиції є художньо-реліквійна композиція «Перехрестя воєнних доріг». До неї входить зброя, предмети військового спорядження – як історичного, так і сучасного. А також моторошні фотографії людей, що загинули з різницею у десятки років, які, втім, поєднують інсталяцію у єдину болючу сторінку української історії.

  «У двох світових війнах загинули надзвичайно багато людей. За підрахунками істориків це понад 75 мільйонів. Це як ніби двічі померла ціла країна розміром з Україну. Померла повністю. Кожна людина. І ці страшні кадри повертають нас у ті історичні часи,- – каже директор Українського інституті національної пам’яті Володимир В’ятрович.  Сьогодні ми повинні пам’ятати про територіальну цілісність та те світове зло, яке несе з собою війна. І вона ніколи не має повторитися, тому не можна і потурати агресорам, які ставлять під питання мир у всьому світі».

  До створення експозиції долучилися: Національний музей історії України, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Музей однієї вулиці, Музей історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих, Музей «Православна Україна» Київської Митрополії УПЦ, Центральний державний архів громадських об’єднань України, Центральний державний історичний архів України (м. Київ), Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного, Всеукраїнське громадське об’єднання «Союз «Народна пам’ять».

  Виставка триватиме до грудня 2014 року. Найближчим часом Міністерство культури України, спільно з інститутом Національної пам’яті планує розпочати роботу щодо створення на базі  Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.» Музею Воєн.