• In English
 • Уряд схвалив законопроект, що врегульовує інтереси міноритаріїв та мажоритаріїв
  опубліковано 27 серпня 2014 року о 10:00

  Кабінет Міністрів України схвалив вдосконалений проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах», розроблений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, на своєму засіданні, що відбулося 20 серпня 2014 року.

  «Перш за все, зазначу, що однією із новацій запропонованого нами документу є впровадження процедури, коли мажоритарні акціонери при зосередженні ними 95 % акцій набувають права вимагати від решти акціонерів продажу належних їм акцій, а, в той же час, міноритарії мають продати свої пакети цінних паперів мажоритаріям. Так, важливим моментом є встановлення справедливої ціни акцій, і даний законопроект прописує умови її визначення з дотриманням інтересів усіх акціонерів», - повідомив Дмитро Тевелєв, Голова Комісії.

  За словами Дмитра Тевелєва, на жаль, наразі на практиці, у випадку придбання акціонером великого пакету акцій, дрібні акціонери повністю виключаються із процесів, які впливають на роботу компанії, і прийняття рішень на зборах. Крім того, при зосередженні в руках одного акціонера такого пакету ліквідність міноритарного пакета може знизитися, і дрібним акціонерам буде складно реалізувати свої акції за вигідною ціною на публічному ринку. Так, проблема паритетного врахування інтересів власників великих пакетів акцій і міноритаріїв у законодавстві багатьох країн значною мірою вирішується шляхом застосування такого права на обов’язковий викуп акцій, як сквіз-аут (squeeze-out). Ця процедура спрямована на захист міноритарного акціонера, якому як компенсація пропонується викуп належних йому акцій за справедливою ціною.

  Зазначимо, що також процедура сквіз-аут спрямована на унеможливлення рейдерского захвату підприємств. Так, за захистом своїх порушених прав до суду може звернутися будь-який акціонер, навіть власник однієї акції, який буде незадоволений  невеликим технічним огріхом у процедурі ухвалення рішень загальними зборами акціонерів тощо. Потім може бути застосована рейдерська схема втягування акціонерного товариства у судові спори, які створюють перепони в управлінні підприємством.

  «Запропонований механізм обов’язкового продажу акцій міноритарним акціонером акціонеру – власнику 95 і більше відсотків акцій унеможливлює такі випадки. Таким чином, дана ініціатива Комісії направлена не лише на дотримання паритету у захисті інтересів міноритаріїв і мажоритаріїв, а й на захист прав та інтересів інвесторів, що є пріоритетним завданням регулятора», – резюмував Дмитро Тевелєв.