• In English
 • Відбулось громадське обговорення питань, пов'язаних із забороною виїзду за межі України недобросовісних боржників
  опубліковано 12 липня 2014 року о 09:44

  За ініціативи Державної виконавчої служби у форматі круглого столу відбулось громадське обговорення питання застосування одного з інструментів виконавчого провадження - заборони виїзду за кордон боржників, які ухиляються від виконання рішень.

  Окрім керівного складу ДВС України, участь у обговоренні взяли представники Державної прикордонної служби України, Верховного суду України, апеляційного та районних судів м. Києва, Громадської Ради при ДВС, адвокатської спільноти, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, науковці та громадськість, а також засоби масової інформації.

  «Державна виконавча служба – це у першу чергу той орган, який повинен забезпечувати виконання рішень у примусовому порядку. Кожен державний виконавець мусить використовувати усі наявні інструменти, передбачені законодавством для виконання рішень. Положення щодо тимчасової заборони виїзду боржника за межі України сьогодні є одним ефективним інструментом щодо фактичного виконання рішень. Але разом з тим, чинне законодавство дає привід для неоднозначного тлумачення відповідного положення, а відтак, це часто стає причиною ухилення боржника від виконання своїх прямих обов’язків. Саме тому ми ініціювали обговорення цієї теми з експертним колом. Пропозиції, які будуть напрацьовані у результаті цього діалогу, можуть стати основою для підготовки змін до законодавства та корисними рекомендаціями для всіх присутніх», - підкреслив Голова Державної виконавчої служби України Дмитро Сторожук.

  «Тимчасове обмеження права боржника у виїзді за кордон не є новою нормою закону і вже кілька років використовується у практиці державних виконавців. І той факт, що після застосування цієї норми, кількість завершених проваджень зросла в рази – говорить сам за себе. У форматі багатостороннього діалогу ми хочемо удосконалити цю практику таким чином, щоб державні виконавці ще більш ефективно виконували свою роботу, і права як стягувачів, так і боржників були забезпечені», - додала перший заступник Голови ДВС України Агія Аббасівна.

  Довідково

  Згідно з вимогами статті 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", ухилення громадянина від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи), або якщо щодо нього діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання, є підставою для тимчасової відмови громадянину у виїзді за межі України.

  Так, положеннями статті 11 ЗУ «Про виконавче провадження» державному виконавцю надано право у процесі здійснення виконавчого провадження, у разі ухилення боржника від виконання судових зобов'язань, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.

  За правилами статті 377—1 ЦПК України питання про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби.

  У подальшому відповідна ухвала суду направляється державним виконавцем до Державної прикордонної служби України, згідно якої боржник зараховується до певного списку, який є на особливому контролі та на якого в подальшому поширюється обмеження щодо перетину кордону України.