• In English
 • Обмеження боржників у праві виїзду за межі України може стати дієвим інструментом у виконанні судових рішень, - ДВС
  опубліковано 19 червня 2014 року о 10:45

  Державна виконавча служба України ініціює громадське обговорення питання застосування юридичної санкції щодо заборони виїзду за межі України боржників, які ухиляються від виконання судових зобов’язань. Про це повідомила Перший заступник Голови ДВС України Агія Ахундова.

  «Ми поставили собі завдання збільшити показники виконання судових рішень Державною виконавчою службою мінімум удвічі. Одним з інструментів, який на нашу думку може ефективно вплинути на результативність роботи державних виконавців, є використання санкції щодо заборони виїзду за межі України боржників, які ухиляються від виконання судових зобов’язань. Саме тому, ми пропонуємо громадськості та експертній спільності взяти участь у обговоренні цієї ініціативи, щоб почути і врахувати усі фахові пропозиції», - підкреслила Агія Ахундова.

  Вона додала, що обговорення цього питання у форматі круглого столу заплановане 11 липня. До участі у дискусії запрошені представники Національної асоціації адвокатів України, судді Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України, апеляційного суду та районних судів м. Києва, науковці та громадськість, представники прикордонної та міграційної служб.

  Довідково

  Одним із способів ухилення від виконання своїх зобов'язань є виїзд боржника за межі України, в тому числі на постійне місце проживання.

  Згідно з вимогами статті 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", ухилення громадянина від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи), або якщо щодо нього діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання, є підставою для тимчасової відмови громадянину у виїзді за межі України.

  Так, положеннями статті 11 ЗУ «Про виконавче провадження» державному виконавцю надано право у процесі здійснення виконавчого провадження, у разі ухилення боржника від виконання судових зобов'язань, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням.

  За правилами статті 377—1 ЦПК України питання про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби.

  У подальшому відповідна ухвала суду направляється державним виконавцем до Державної прикордонної служби України, згідно якої боржник зараховується до певного списку, який є на особливому контролі та на якого в подальшому поширюється обмеження щодо перетину кордону України.