• In English
 • Юрій Продан зустрівся з послами країн Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та представництва ЄС в Україні
  опубліковано 13 червня 2014 року о 09:33

  На зустріч прибули представники і посли всіх країн ЄС, Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські. Також на зустрічі був присутній голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

  Під час зустрічі Міністр Юрій Продан поінформував про позицію Української сторони за результатами третього раунду переговорів у форматі Україна/ЄС/РФ з питань безпеки поставок природного газу в Україну та до країн ЄС

  Юрій Продан, виступаючи, наголосив, що найбільш результативними були переговори 2 червня 2014 року, коли Російська сторона отримала безспірну частину оплати у сумі 786 млн доларів за січень, лютий та березень 2014 року та погодилася на пакетне врегулювання проблеми шляхом узодження ціни на газ та графіка оплати. Проте, за словами Міністра, під час третього раунду переговорів 9 червня Російська сторона змінила свою позицію і визначила новий підхід щодо формування ціни: ціна може бути знижена на 100 доларів за рахунок відміни експортного мита.

  Українська сторона, - зазначив Юрій Продан, -  вважає пропозицію Російської сторони щодо врегулювання ситуації із постачанням природного газу як політично вмотивовану та таку, що не відповідає критеріям ринкового підходу та справедливості.

  «Для України є неприйнятним запропонований російською стороною механізм зміни вартості природного газу шляхом встановлення так званої знижки за рахунок відміни експортного мита. Українську сторону не влаштовує ситуація, коли ціна на природний газ може змінюватися Російською стороною в односторонньому порядку, як це вже було у квітні 2014 року», - наголосив Міністр.

  Юрій Продан повідомив, що Українська сторона пропонує вирішити питання встановлення ринкової недискримінаційної ціни на природний газ шляхом внесення відповідних змін до контракту на його постачання між НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром», що було б найбільш логічним та ефективним рішенням щодо гарантій стабільності ціни, оскільки подальші зміни, у цьому випадку, як щодо ціни так і інших умов постачання, залежатимуть виключно від домовленостей компаній або підпадатимуть під юрисдикцію Стокгольмського арбітражу.

  Очільник Міненерговугілля наголосив, що тільки ринкова ціна, є оптимальною з точки зору економічного ефекту для обох сторін, оскільки дозволяє НАК «Нафтогаз України» розмістити весь обсяг запропонованого газу на українському ринку палива та максимізувати ВАТ «Газпром» обсяги постачання газу в Україну при розумній прибутковості.

  «При фіксації такої ринкової ціни з 01.04.2014 у контракті  НАК «Нафтогаз України» у найкоротші терміни може погасити заборгованість за природний газ, що постачався, та забезпечити 100% безперебійні розрахунки з ВАТ «Газпром» за поточні постачання газу», - запевнив Юрій Продан.

  Міністр Юрій Продан відповів на запитання послів, зокрема наголосив на необхідності формування ціни на газ на принципах, які діють в контрактах європейських компаній, а також необхідності збільшення реверсних поставок газу в Україну.

  Міністр високо оцінив позицію європейських партнерів, які з розумінням сприймають пропозиції Української сторони, та висловив сподівання на взаємовигідне врегулювання ситуації шляхом трьохсторонніх переговорів і готові до їх продовження. Проте, у випадку недосягнення домовленості питання буде передано на розгляд Стокгольмського арбітражу.