27 травня в Міністерстві
освіти і науки України пройшла Всеукраїнська нарада з питань загальної середньої освіти. До обговорення нагальних питань освіти долучилися
заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський, голова Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти
Лілія Гриневич, президент Національної академії педагогічних наук України Василь
Кремень і понад 300 учасників з регіонів і представників громадськості.
За словами Павла Полянського, сьогодні команда Міністерства освіти і науки України працює у двох напрямках: забезпечення навчального процесу та напрацювання майбутніх змін. Міністерство зацікавлене у залученні громадськості до дискусій, обговорень та прийнятті спільних рішень. Тому метою наради було почути та співвіднесення бачення теперішнього стану освіти та її перспектив.
Освітяни обговорювали пропозиції змін до навчальних програм, вибору підручників, проведення Державної підсумкової атестації та акредитації навчальних закладів, актуальність проведення літніх оздоровчих таборів при школах, питання підтримки приватної освіти. Звернули увагу на впровадження 12-річної загальної середньої освіти та обґрунтування її переваг.
Серед запропонованих змін збільшення кількості годин та зміна програми предмету «Захист Вітчизни», повернення до навчальних планів предмету «Етика» та курсу морально-духовного спрямування на вибір батьків, вивчення другої іноземної мови з 5 класу за наявності відповідних умов та бажання шкіл, перекомпонування навчальних годин між алгеброю та геометрією у 7 класі. Як наголосив Василь Кремень, старша школа має бути профільною та готувати глобальну людину. Загалом освіта має орієнтуватися на дитину, її завдатки та потреби.
Заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський розповів про плани Міністерства стосовно шкільних підручників. Відтепер Міністерство не матиме впливу на вибір підручників, цим займатимуться експерти. Знята попередня заборона на використання підручників та посібників, які були надруковані до 2012 року. Відтак вибір навчальних матеріалів залишається за педагогами. Загалом Міністерство освіти прагне демонополізації, децентралізації роботи та скасування бюрократичної системи.
Лілія Гриневич зазначила, що нині на часі робота над новим проєвропейським законом про освіту. Українці мають бути конкурентоспроможними у світі. Сьогодні для цього є всі умови: запит на зміни у держави та підґрунтя для розвитку системи освіти.
Участь в обговоренні взяли представники організацій вчителів, профспілки освітян, обласних державних організацій, директори шкіл, педагоги, представники громадськості.