У Мін’юсті буде створено спецпідрозділ для повернення незаконно виведених активів та відшкодування збитків від анексії АРК

опубліковано 14 травня 2014 року о 10:15

У системі Мін’юсту буде створений спеціальний підрозділ, який опікуватиметься поверненням коштів, здобутих злочинним шляхом, та відшкодуванням збитків, спричинених незаконною анексією Російською Федерацією АР Крим. Про це заявив  Міністр юстиції України Павло Петренко під час оперативної наради в Генеральній Прокуратурі України на тему виявлення та повернення з-за кордону незаконно привласнених колишніми високопосадовцями коштів та інших активів.

Нарада пройшла під головуванням в. о. Генерального прокурора України Олега Махніцького, участь у ній також взяли заступники Генерального прокурора та керівники структурних підрозділів Генеральної прокуратури України.

На нараді було наголошено, що проблема повернення коштів, привласнених злочинним шляхом представниками колишньої української влади, - одне з головних завдань, яке нині стоїть перед правоохоронцями та Мін'юстом.

«Мін’юст також займатиметься питанням відшкодування збитків, спричинених незаконною анексією української території Російською Федерацією. Оскільки питання повернення викрадених активів та відшкодування збитків безпосередньо між собою пов’язані. Так, ми можемо говорити про те, що деякі представники попередньої влади не лише мали відношення до тих подій, які відбувалися в Криму, а й здійснюють зараз фінансування сепаратистського руху на Сході України», - наголосив Павло Петренко.

«Під час розслідування нами всебічно вивчаються дані щодо незаконного заволодіння державним майном, неправомірного набуття права власності на земельні ділянки та їх відчуження, проведення незаконних фінансових операцій, привласнення значних сум державних активів та їх подальшого протиправного виведення за межі України», - повідомив в. о. Генерального прокурора України Олег Махніцький.

За словами Генпрокурора, наразі слідчими встановлено низку іноземних компаній, на які через фіктивні підприємства, зареєстровані на території України, були перераховані державні кошти.

«Мін’юст активно працюватиме з правоохоронними органами та іноземними юрисдикціями, щоб повернути кошти, незаконно вивезені попередньою владою», - наголосив Павло Петренко.

За його словами, відповідна законодавча база, яка б давала інструменти правоохоронним органам застосовувати механізми спец конфіскації, продовжує напрацьовуватись. Зокрема, певні інструменти надав ухвалений Верховною Радою Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної антикорупційної політики у зв'язку з виконанням Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України, а також ряд інших законів.

«Поряд із цим в Україні ще відсутній механізм заочного кримінального провадження, тож Мін’юст зараз розробляє новий законопроект, який дасть можливість застосувати заочне кримінальне провадження щодо осіб, які перебувають у міжнародному розшуку, а також щодо тих юридичних осіб, яких визнано співучасниками в частині незаконного виведення  державних коштів за кордон», - наголосив Міністр юстиції.

На оперативній нараді було підкреслено, що великий обсяг роботи в частині повернення незаконно вивезених коштів необхідно буде виконати саме Міністерству юстиції України, на яке покладено здійснення захисту інтересів України у Європейському суді з прав людини, а також урегулювання спорів і розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участі іноземних суб’єктів та України.