• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Уряду 25 квітня 2014 року
  опубліковано 25 квітня 2014 року о 12:55

  Вітаю всіх!

  Сьогодні минув тиждень з моменту зустрічі в Женеві. Нагадаю, що це була зустріч у форматі чотирьох (Україна, США, Європейський Союз і Росія). Після цієї зустрічі влада України разом з усім міжнародним співтовариством зробила чіткі кроки для того, щоб стабілізувати ситуацію.

  Єдина країна, яка не зробила нічого, окрім приведення своїх військ у бойову готовність і залучення сотень танків і БТРів і тисяч військовослужбовців на українсько-російський кордон, – це Росія.

  Сьогодні світове співтовариство жорстко засудило Росію за те, що саме Росія експортує і підтримує тероризм в Україні. Російський представник заявив про те, що Росія застосує право на самозахист у тому випадку, якщо і надалі будуть порушуватися права російських громадян на території України.

  Цим самим Росія визнала, що на території України, де діють терористичні організації, де знаходяться невідомі особи зі зброєю в руках є саме російські громадяни. І зрозуміло тепер, що ці громадяни представляють спеціальні служби Російської Федерації. Сьогоднішня заява Росії є не що інше, як пряме підтвердження наявності факту російських громадян, які підтримують терористів, на території України.

  Ми, як Уряд України, не просто заявили, а зробили конкретні кроки, які обговорювалися і декларувалися в Женеві. Перший крок – широка і всеохоплююча конституційна реформа. У вівторок в Парламенті будуть проведені публічні слухання з приводу внесення змін до української Конституції.

  Наша мета – децентралізація влади. Наша мета – захист кожного громадянина України. Наша мета – відображення в новій українській Конституції повноважень територіальних громад, захист національних меншин, захист російської мови, захист інших мов, захист територіальної цілісності і єдності країни. І ми йдемо цим курсом.

  На жаль, Росія, підтримуючи терористів на території України, не зробила жодного кроку для того, щоб відкликати цих осіб і щоб стабілізувати ситуацію. І очевидно те, що метою Росії є: перше – зірвати президентські вибори в Україні, щоб Україна не мала легітимно обраного Президента; другезмістити проєвропейський і проукраїнський Уряд; і третєзахопити Україну як мілітарно, так і політично.

  Жоден з цих планів не вдасться. Ми будемо відстоювати нашу країну всіма засобами і методами, які у нас є: і політично, і дипломатично, і військово.

  Спроби російської військової агресії на території України призведуть до військового конфлікту на теренах Європи. Світ ще не забув Другу світову війну, а Росія хоче розпочати вже третю світову війну. Уся повнота відповідальності за агресію на території України, за підрив міжнародної безпеки і стабільності лежить на керівництві Російської Федерації. Це країна, яка порушує Статут ООН, це країна, яка порушила наші двосторонні зобов’язання, це країна, яка поводить себе, як озброєний до зубів гангстер. Тільки приходять часи, коли по зубах таки дають.

  Уряд України надалі буде сповідувати ідею виконання Женевських домовленостей. Всередині країни ми проведемо конституційну реформу.

  Ми зробимо все для стабілізації ситуації. Ми очікуємо на рішення МВФ для стабілізації економічної ситуації, ми проведемо чесні і прозорі вибори, ми готові звільнити від відповідальності виключно тих осіб, які здадуть зброю і які негайно вийдуть із захоплених приміщень. Таке звільнення від відповідальності ні в якому випадку не буде стосуватися осіб, які вчинили тяжкі злочини.

  Шанс на мирне врегулювання ситуації завжди залишається. Але вся міжнародна спільнота усвідомила, що є єдина держава, яка не хоче стабільності ні в Європі, ні в світі, і назва цієї держави Російська Федерація.

  Ми звертаємося з вимогою до Росії виконати те, що Росія пообіцяла. Росія була змушена засудити екстремістів. Росія була змушена заявити про те, що необхідно роззброїтися і звільнити приміщення, незаконно захоплені терористами в Україні. Але жодного кроку, окрім подальшого підігрівання протистояння, спонсорування тероризму та відправки спеціально тренованих російських громадян з посвідченнями російських спецслужб зроблено не було.

  Щодня українська сторона проводить зустрічі з Організацією з безпеки і співробітництва в Європі, з місією, яка розташована сьогодні в Україні. Місія має доступ до всієї території України, і ми гарантуємо, що будь-хто з місії ОБСЄ може прибути на будь-яку точку, де сьогодні проводиться антитерористична операція, і особисто пересвідчитись, що метою антитерористичної операції є тільки однезбереження людського життя і боротьба з бандами, які з автоматами розстрілюють людей, і вже дійшло до того, що почали прикриватися дітьми з дитячих садків. Цих Росія підтримує? Це обличчя російської демократії?

  Підтримка Російською Федерацією терористів, бандитів, які вчиняють тортури по відношенню до мирних громадян, є міжнародним злочином. І за такі злочини треба нести відповідальність, тому що це є злочини проти людяності.

  Ми закликаємо всю міжнародну спільноту об'єднатися проти російської агресії. Виклик, який сьогодні стоїть перед Україною, – це виклик, який стосується всього цивілізованого світу. Збереження територіальної цілісності української держави буде мати наслідком збереження миру і стабільності в Європі. І якщо США, якщо країни-члени Євросоюзу, якщо Україна і вся міжнародна спільнота і надалі будуть тримати єдність і діяти спільно та узгоджено з тією метою, щоб примусити Росію виконувати її міжнародні зобов'язання, тоді ми збережемо мир, стабільність і систему світової безпеки, яку Росія хоче розвалити.

  Світ з нами. І я щоденно проводжу перемовини з усією світовою спільнотою, і навіть Папа Римський призначив аудієнцію для того, щоб підтримати Україну і щоб продемонструвати, що весь світ з Україною. Але, на моє переконання, шановні члени Кабінету Міністрів України, відповідальність за нашу країну тільки в наших руках. Це наша держава, це наші люди, це наше майбутнє і це є наша боротьба.

  І для того, щоб побороти, треба боротися. Ми очікуємо офіційної реакції від Росії відповідно до міжнародних зобов’язань. Вчора в ОБСЄ ми зробили офіційний запит: протягом 48-ми годин Росія повинна була проінформувати про те, що роблять її солдати на українському кордоні. Вже 24 години сплило, ми очікуємо офіційної відповіді Російської Федерації.

  Сьогодні у нас треба буде прийняти низку рішень, які стосуються посилення Міністерства внутрішніх справ України. І я прошу членів Кабінету Міністрів це розглянути.

  Олександре Віталійовичу, на 30-те число Рада директорів МВФ призначила засідання? Це позитивно, ми будемо очікувати також рішення Ради директорів МВФ. І абсолютно зрозуміло, що скупчення російських військ на території України в тому числі пов’язано з тим, щоб зірвати нам програму економічної допомоги.

  Тобто, я можу ще раз тільки повторити, який план – зірвати президентські вибори, не дати можливості отримати легітимного законно обраного Президента, зірвати програму економічної допомоги для України, яку готовий підтримати весь світ, змістити проукраїнський Уряд і повернути в країну темряву, корупцію, бандитизм і тероризм, який сюди експортувала Росія.

  Жодному з цих планів немає шансу на реалізацію. І ми далі будемо боротися за нашу країну як на міжнародній арені, так і всередині держави всіма законними способами і методами, захищаючи власну державу і власних громадян.

  Дякую пресі!