Запропонована в Україні модель реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів сьогодні широко використовується в ряді європейських країн. На цьому наголосив Голова Державної виконавчої служби України Дмитро Сторожук.
«Перш ніж запроваджувати аналогічну систему в Україні, ми детально вивчили досвід європейських країн і запозичили найкращі принципи роботи світових онлайн-аукціонів для нашого пілоту», - зазначив Дмитро Сторожук.
Показовим, зокрема, є приклад продажу майна боржників в Німеччині, що з 2009 року врегульований законом про інтернет-аукціон в межах виконавчого провадження. Перший практичний досвід виявився позитивним. У роботі даної інтернет-платформи (Justiz-Auktion – «судовий аукціон») беруть участь 11 з 16 федеральних земель. Як приклад ефективності роботи зазначеної системи: предмет, що був виставлений на продаж за ціною 1 євро, проданий за 370 євро. Тобто, завдяки електронному продажу ціна лоту суттєво збільшується. Досягненню таких результатів сприяє не тільки форма проведення торгів, а й встановлений порядок визначення початкової ціни (не менше 50% ринкової вартості). На початковому етапі це сприяє залученню до участі в торгах максимальної кількості потенційних покупців. Також важливим видається і те, що проведення електронних торгів здійснюється в заздалегідь встановлений проміжок часу (наприклад, протягом двох тижнів). Цей фактор створює для покупця комфортні умови, оскільки дозволяє зробити цінову пропозицію в зручний для нього час до закінчення торгів.
Цікавим є також досвід Вірменії, уряд якої одним з перших обрав якісно новий підхід в питанні реалізації арештованого майна. Відмовившись від практики закупівель послуг з реалізації арештованого майна, вірменська виконавча система перейшла до прямих продажів. Електронні торги за системою онлайн-аукціон проводяться тут з 2006 року на підставі відповідних законодавчих норм. Організатором торгів виступає Служба примусового виконання судових актів. Рішення про реалізацію майна на примусовому електронному аукціоні надається сторонам та містить інформацію про інтерент-сайт проведення аукціону, а також порядок зміни ціни у разі проведення другого та наступного аукціонів. Публічне оповіщення про електронні торги розміщується на офіційному сайті Міністерства юстиції Республіки Вірменія. Тривалість примусового електронного аукціону складає 10 днів.
Білорусь з 2011 року наказом Вищого Господарського суду також закріпила можливість та порядок проведення електронних торгів. Аукціон проводиться в електронній формі на Інтернет-порталі господарських судів Республіки Білорусь або на електронних торгових майданчиках юридичних осіб, з якими господарські суди уклали відповідні договори. Приймати участь в електронних торгах можуть як фізичні, так і юридичні особи. Проводить торги судовий виконавець. На такий аукціон виставляється арештоване майно боржника, за виключенням нерухомості і застави, які за законодавством можуть реалізовуватися тільки на публічних торгах. Проведення електронних торгів триває 10 днів.
Після проведення «пілотних» електронних торгів спеціалістами в цій галузі пропонувалося доповнити сервіс функцією ознайомлення з кількістю переглядів активними користувачами виставленого лоту, що б дозволило державному виконавцю проводити моніторинг попиту на майно, що реалізується для використання даної інформації при визначенні розміру переоцінки.
Окрім цього, для зручності і оперативності учасникам електронних торгів була надана можливість внесення задатків та здійснення розрахунків за придбане майно шляхом електронних платіжних систем.
Кодекс про виконавче провадження Фінляндії не містить розширених положень щодо продажу майна в електронному вигляді. Однак, один з розділів Кодексу передбачає, що виконавець при продажу майна на аукціоні уповноважений робити пропозиції по телефону або в електронному вигляді або одночасно та організовувати подання цінових пропозицій в кількох місцях. Таким чином, фінське законодавство передбачає проведення стандартного аукціону з наданням потенційним покупцям вибору способу направлення цінових пропозицій.
Практичні роботи щодо переносу процесів виконавчих дій в електронний простір зараз тривають також і в Литві.
Раніше ДВС України вже повідомлялося про позитивний досвід впровадження принципу електронних торгів у Грузії. Так, з 2002 року у Тбілісі функціонує Національне виконавче бюро, створене при Міністерстві юстиції. Шляхом електронних торгів Нацбюро щороку реалізовує 75% арештованого майна за допомогою електронних торгів, тоді як в Україні цей показник наразі становить лише 10%.
Нагадаємо, впровадження системи електронних торгів арештованим майном в Україні розпочнеться на початку травня.