ЯЦЕНЮК А. П. – Шановні члени Кабінету Міністрів!
У першу чергу хотів би ще раз поінформувати про те, що вчора ввечері ми прийняли розпорядження, яким затвердили текст звернення до МВФ про отримання кредиту і про відновлення програми з МВФ, яка дасть можливість стабілізувати економічну ситуацію в Україні. Урядом вже багато зроблено для цього, і я сподіваюся, що до кінця поточного місяця МВФ розгляне наше подання і прийме відповідне рішення.
Олександре Віталійовичу, відправлено вже? Проінформуйте, будь ласка.
ШЛАПАК О. В. – Ми відправили документи вчора пізно вночі, Вашингтон їх отримав. Наша місія підготувала весь необхідний пакет і передала вже керівництву.
ЯЦЕНЮК А. П. – Будемо очікувати тоді на рішення Ради МВФ. Яким воно буде, я думаю, ми дізнаємося в найближчі десять днів.
Що стосується тих питань, які мене турбують як Прем’єр-міністра, то я хотів би, щоб ми сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів прийняли три постанови щодо стабілізації ситуації на ринку реалізації медичних препаратів і медичних виробів.
Учора, пане Міністре (охорони здоров’я – ред.), ми мали нараду. Я знаю, що Ви захворіли. Не можна, щоб Міністр охорони здоров'я хворів. Добре, що Ви зараз на засіданні Уряду. Учора ми мали велику нараду з виробниками ліків, імпортерами, галузевими асоціаціями і, звичайно, з асоціаціями, які представляють пацієнтів.
Загальний обсяг ринку в Україні медичних препаратів і лікарських виробів – 4,3 млрд. дол. США. Тобто в сьогоднішніх цінах це понад 50 млрд. грн. На ринку України українці витрачають 50 млрд. на закупівлю медичних препаратів і різного роду лікарських засобів.
Що я просив би, панове міністри, і вчора я вже звернувся до Державної митної служби.
Перше питання. Закон, який запропонував Кабінет Міністрів, про зниження ПДВ з 20% на 7% і встановлення для всіх єдиної ставки ПДВ Парламентом прийнятий. Невідкладно розмитнити всі лікарські засоби, які перебувають на митниці. Це перше завдання.
Друге. Нам сьогодні треба прийняти остаточну версію постанови Уряду про те, що за ставкою не 20%, а 7% будуть розмитнюватися так само медичні вироби. Тому я прошу невідкладно прийняти цю постанову.
Третє, що стосується тендерів. Міністерство охорони здоров'я оголосило тендери на загальну суму 2,2 млрд. грн. на закупівлю лікарських засобів і медичних препаратів. Особлива увага громадськості, Міністерства охорони здоров'я і Міністерства внутрішніх справ до зазначених тендерів.
Нагадаю, що в минулому році з суми 2,2 млрд. грн. усього п'ять компаній отримало майже 80% цієї суми. Тому я вимагаю, щоб у поточному році були проведені прозорі тендери, конкуренція, мета якої полягає тільки в одному – найнижча ціна на медичні препарати.
Що стосується аптечних закладів, то тут окрема позиція. Курс національної валюти змінився, правда, він змінився на 20% за останніх два місяці, але він не змінився на 60%. І тому зараз я звертаюся до всіх, хто реалізує ліки, хто реалізує медичні вироби, хто реалізує лікарські засоби, щоб не було так: «кому війна, а кому мати рідна».
Якщо курс зріс на 20%, то це означає на 20%, а не на 120%. І вчора у нас була предметна розмова і з імпортерами, і з мережею реалізації. Я прошу, щоб ця предметна розмова була підкріплена конкретними діями Уряду. Міністерство охорони здоров'я – за вами контроль, Міністерство економічного розвитку і торгівлі через Державну інспекцію з контролю за цінами – контроль виконання постанови «Про державне регулювання цін на медичні препарати».
Я за те, щоб усі заробляли, тільки я проти того, щоб у цій надскладній ситуації заробляли через спекуляцію на людському житті і на людських проблемах. Тому зараз такий час, коли всі повинні підтримувати один одного. І ця підтримка полягає в чесності, відвертості, прозорості і співчутті, врешті-решт, один до одного.
Що стосується окремо питань реалізації медичних препаратів у лікарнях і медичних установах, то я, пане Міністре (охорони здоров’я – ред.), також хотів би до Вас звернутися, а то у нас часто-густо буває так, що головний лікар, він же власник аптеки в цій лікарні, і він же ставить ціну на 30-40% дорожче на медичні препарати, ніж сусідня аптека, яка за півкілометра від лікарні. Я думаю, що це недобре, коли фактично адміністративні керівники використовують своє адміністративне становище і роблять бізнес замість того, щоб лікувати хворих.
Я просив би Вас провести детальну перевірку всіх лікарень, всіх медичних закладів на предмет того, на яких підставах в цих лікувальних закладах розташовані аптеки, хто є власниками цих аптек - нехай люди знають, і яким чином формується ціна.
Також, пане Міністре, ми з Вами провели розмову з приводу компенсації, у Вас є дуже розумне слово «реімбурсація», я по-простому скажу, компенсації за придбані ліки. Я думаю, що нам потрібно провести зустріч з нашими європейськими партнерами і потрібно взяти європейський досвід з компенсацій для пацієнтів за придбання ліків. У нас діє всього декілька програм. Це програма стосовно тиску, якщо мені не зраджує пам`ять, пане Міністре.
МУСІЙ О. С. – Щодо артеріальної гіпертензії одна програма діє у нас.
ЯЦЕНЮК А. П. – Усього лише одна програма. Нам потрібно подумати, яким чином розширити програму – це по-перше. По-друге, таке розширення програми повинне відбуватися в рамках загальної реформи медичної галузі.
Ми з вами на минулій нараді домовилися про те, що Міністерство очолить процес реальних змін в системі охорони здоров`я, і тому я просив би, щоб ми з вами поетапно сьогодні прийняли три постанови, які зможуть дати людям можливість купувати дешевші ліки та якісніші. Завтра, щоб ми рухалися тим шляхом, щоб в Україні сформувати нову систему охорони здоров`я.
Я дякую пресі!