• In English
 • Ігор Швайка презентував послам іноземних держав напрямки розвитку вітчизняного АПК
  опубліковано 15 квітня 2014 року о 11:26

  15 квітня відбулася зустріч Міністра аграрної політики та продовольства України Ігоря Швайки з послами окремих держав та представниками міжнародних організацій. На зустрічі були присутні Надзвичайний і Повноважний Посол Сполучених Штатів Америки Джеффрі Р. Паятт, Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччини Крістоф Вайль, Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Саудівської Аравії Джудія Алхазал, Надзвичайний і Повноважний Посол Франції Ален Ремі, Представник Світового Банку Тамара Сулухіа (керівник сектору сталого розвитку по Україні, Білорусі та Молдові).

  Така зустріч профільного Міністра з дипломатичним корпусом відбувається вперше.

  Ігор Швайка окреслив пріоритетні стратегічні та тактичні напрями розвитку аграрного сектору в сучасних умовах.

  Він наголосив, що деякі напрямки, розпочаті попередньою владою, будуть подовжені. «Однак, велика кількість із них носила формальний характер. Тому ми плануємо наповнити їх реальними діями, а також озвучити деякі нові ініціативи діючої сьогодні влади», - відзначив Міністр.

  Ігор Швайка коротко окреслив стан розвитку та роль аграрного сектору України у сьогоденних реаліях. Він поінформував дипломатичну громадськість, що аграрна галузь останніми роками формує близько 13% ВВП України, забезпечує 9–11% доходів до держбюджету, займає друге місце серед секторів національної економіки у товарній структурі експорту.

  Серед стратегічних напрямів розвитку галузі Ігор Швайка назвав:

  - створення умов для самовмотивованого розвитку суб'єктів господарювання всіх типів, згідно соціального, екологічного та економічного критеріїв;

  - реальну і швидку дерегуляція ринку;

  У цьому контексті він наголосив: «Міністерство повинно посилити роботу з дерегуляції ведення бізнесу в аграрному секторі економіки. І це стосується не тільки ЦОВВ, які ми координуємо, але всіх без винятку органів. Ми, влада, робимо крок назустріч аграрному бізнесу, відміняючи надлишковий контроль. Переходимо від тотального, до ризик–орієнтованого контролю. Але розраховуємо, що і бізнес робитиме крок назустріч. Це дуже важливе стратегічне завдання – відхід від надлишкового державного регулювання ринку з паралельним встановлення механізмів ринкового саморегулювання».

  Наступним пріоритетом було названо впровадження диференційованої політики до різних типів господарювання на селі, до різних укладів із особливо виваженою політикою щодо малих господарств. «Політика попереднього Уряду це робила навпаки. При переході із статусу домогосподарства або із статусу ОСГ в статус сільгосппідприємста на малі господарства лягало суттєве навантаження в неймовірній кількості дозволів, ліцензій та перевірок. Мінагрополітики вже завершує роботу щодо законодавчого закріплення сімейного фермерства, як окремого суб'єкта реєстрації та господарювання зі статусом юридичної особи. Ми ставимо завдання скоротити кількість дозвільних документів до декількох, чи навіть одного – універсального, дати всім рівні правила гри», - пояснив Ігор Швайка. 

  Всебічне державно-приватне партнерство – окремий стратегічний пріоритет. Тут на перше місце, за думкою Міністра, виходить підвищення ролі консолідованих формувань товаровиробників в формуванні та впровадженні аграрної політики, законодавчому закріпленні та дотриманні сприятливого бізнес-середовища.

  Так, Ігор Швайка звернув увагу на необхідності вдосконалення політики щодо великих форм господарювання. «Ми зберігаємо інституційні та фіскальні стимули, що забезпечують інтерес капіталу до інвестицій. Водночас стратегічним завданням є швидка корекція державної політики із тим, щоб комплексні умови стимулювали інвесторів», - підкреслив Міністр.

  Говорячи про земельне питання, Ігор Швайка наголосив: «Недостатньо лише розробити оптимальну модель взаємовідносин у земельному питанні. Мова йде про ефективне використання земель. У цьому питанні найближчі кроки – розширення доступу агровиробників до кредитування (подвійні складські свідоцтва, аграрні розписки, визнання права на оренду землі як застави). Земля буде працювати, але ми усвідомлюємо, що це загальнонаціональний стратегічний ресурс».

  У розрізі галузей Міністр також озвучив стратегічні бачення. Так, у рослинництві подальший розвиток виробництва вбачається в зернових, особливо фуражних (кукурудза) та олійних культур. Окремо також стоїть питання відродження систем зрошення на півдні шляхом впровадження реальної взаємовигідної концесійної чи іншої моделі державно-приватного партнерства.

  «У реорганізації ринків тваринницької продукції ми вбачаємо розвиток конкуренції між індустріальним виробництвом (великі комплекси) та кластерами сімейних ферм», сказав Ігор Шайка.

  Говорячи про розвиток переробної та харчової промисловості, було зазначено, що з огляду на процеси подальшої інтеграції України в світовий продовольчий ринок головне завдання – створення не на словах, а в реаліях сприятливого і прозорого бізнес-середовища. Крім того, міністр зазначив, що логістика багатьох продуктових ланцюгів також відкриває нові можливості одночасно прибуткового для інвесторів та вигідного для учасників ринку бізнесу. Зняття бюрократичних перепон щодо будівництва нових лінійних та припортових елеваторів, овочесховищ тощо, повинно зробити сприятливі умови для ведення бізнесу в Україні.

  Також Ігор Швайка чітко окреслив основні принципи зовнішньої політики у аграрній сфері. Серед основних були названі: 

  - подальша міжнародна інтеграція ринків;

  - прозорість дій, якість та повнота інформації ;

  - відповідальність та прогнозованість;

  - залучення до формування світової продовольчої політики всіх впливових гравців.

  «Україна буде здійснювати свою політику в аграрній сфері із більшою прогнозованістю і зрозумілістю дій для міжнародної спільноти, всебічно розвивати інформаційну відкритість внутрішнього ринку, максимально повно розкривати інформацію щодо внутрішніх балансів, ринкових тенденцій. В Україні усвідомлює свій зростаючий вплив на світовий продовольчий ринок і бажає бути більш відповідальною щодо його можливих наслідків», - наголосив Ігор Швайка.