• In English
 • Юрій Продан: Енергетична безпека України - серед пріоритетних завдань Уряду
  опубліковано 04 квітня 2014 року о 10:13

  Енергетична безпека Українисеред пріоритетних завдань Уряду. Про це йшлося на брифінгу Міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Продана в Кабінеті Міністрів України.

  Міністр наголосив, що основою енергетичної безпеки є забезпечення країни енергетичними ресурсами.

  Юрій Продан, зокрема, поінформував про ситуацію у вугільній галузі: «У вугільній галузі ми, насамперед, ліквідували посередників. І зараз, наприклад, коксівне вугілля з державних підприємств надходить безпосередньо на теплові електростанції, на підприємства металургійного комплексу. Посередників там нема».

  Міністр повідомив, що особлива увага приділяється контролю за недопущенням закупівлі шахтного обладнання за завищеними цінами.

  «Звісно, сьогодні ми переглядаємо всі фінансові плани кожної шахти для того, щоб позбутися випадків закупівлі обладнання, коли ціна на обладнання на 20-60% перевищує його справжню ціну», - наголосив Міністр.

  Також Юрій Продан поінформував про результати переговорів щодо збільшення реверсних поставок газу в Україну з європейських країн: «Ми маємо підтвердження від газотрейдерів, операторів газотранспортної системи Польщі й Угорщини, що можемо здійснювати реверс на середньодобову величину десь близько 20 млн. кубометрів газу. І на сьогодні є газотрейдери, які готові включитися в цю роботу і постачати газ за відповідними ринковими європейськими цінами в Україну у таких обсягах».

  Міністр повідомив про відновлення переговорів та активізацію роботи з польською стороною щодо проекту «Броди – Адамова застава».

  Одним із факторів підвищення енергетичної безпеки, за словами Міністра, є збільшення видобутку газу на території України, зокрема з нетрадиційних джерел. Юрій Продан нагадав, що ті ресурси, які можуть бути задіяні у видобутку сланцевого газу, на сьогодні оцінюються в 30 трлн. кубометрів газу. «Я думаю, що конкретні результати щодо видобутку газу компанії «Шелл» будуть десь у наступні два роки»,- зазначив Міністр.

  Він також наголосив на важливості впровадження в Україні Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях, що сприятиме залученню інвестицій.

  Також Юрій Продан зауважив, що суттєвим негативним чинником, який впливає на енергетичну безпеку України, є захоплення агресором компанії «Чорноморнафтогаз». «Тільки підтверджені запаси природного газу в цьому регіоні становлять 100 млрд. кубічних метрів газу, - це те, що практично можна видобувати, це підтверджені запаси. А прогнозні запаси - близько 3 трлн. кубічних метрів газу. Це серйозна втрата для нашої енергетичної безпеки», - зазначив Юрій Продан і наголосив, що тільки фінансової допомоги було надано цій компанії з боку «Нафтогазу» на суму близько 12 млрд. грн.

  Юрій Продан розповів також про активізацію роботи щодо посилення енергетичної безпеки в атомно-промисловому комплексі, зокрема щодо постачання ядерного палива та здійснення будівництва сховища ядерного палива.

  На запитання представників ЗМІ Юрій Продан прокоментував питання щодо розрахунків за російський газ. Міністр наголосив: Україна готова виконувати свої зобов’язання і діяти в межах попередніх домовленостей.

  Зокрема, він зазначив, що у 2013 році були домовленості з РФ, відповідно до яких Росія зобов’язується надати кредит у розмірі 15 млрд. доларів, з них 2 млрд. дол. у лютому 2014 року повинно було піти в рахунок оплати боргу за газ, проте російська сторона не дотримується домовленостей і кредит у лютому не було надано. «Інших домовленостей з російською стороною наразі немає. Якби зобов’язання Росією були виконані, ми б розрахувалися за газ уже в лютому 2014 року», - наголосив Міністр і додав, що Україна готова повернутися до попередніх домовленостей і вирішувати питання в економічній, а не політичній площині.