• In English
 • На покриття дефіциту бюджету не вистачає 289 млрд. грн., що практично дорівнює сумі держбюджету на 2014 рік, - А. Яценюк (Додано інфографіку)
  опубліковано 31 березня 2014 року о 09:20

  Загальний обсяг фіскального розриву становить 289 млрд. грн. Про це заявив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, представляючи в Парламенті проекти законів про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні (№4576) та про внесення змін до Державного бюджету на 2014 рік (№4575).

  «Країна знаходиться на межі економічного і фінансового банкрутства»,  - наголосив Арсеній Яценюк.

  Він підкреслив, що загальний обсяг фіскального розриву становить 289 млрд. грн.: «В країні немає 289 млрд. грн. на те, щоб покрити дефіцит». Ця сума, за його словами, складається, зокрема, з дефіциту державного бюджету 2014 року, яка становить 71,6 млрд. грн., а також 34 млрд. грн. «так званих надутих доходів державного бюджету України, які пропонувались урядом Азарова і які неможливо виконати, так як були неадекватні макроекономічні показники»: «Країна падала, а вони показували, що в економіці був ріст. Промисловість скорочувалась, а вони показували, що промисловість росте».

  До суми фіскального розриву, за його словами, включаються й втрати соціальних фондів через неправильно пораховану макроекономічну базу - 2,9 млрд. грн.

  Глава Уряду також наголосив, що кошти територіальних громад в 2014 році «фактично знаходяться на нульовому показнику, так як в минулому році гроші територіальних громад і спеціальних фондів були вкрадені урядом Азарова-Януковича»: «Обсяг коштів, відсутній на єдиному казначейському рахунку, складає 79,8 млрд. грн.».

  Арсеній Яценюк також наголосив на проблемі з адмініструванням податків: «Йдеться про дві цифри. Перша цифра – це переплачені податки і збори, а саме податок на прибуток. Українські компанії заплатили на два роки наперед податок на прибуток в загальній сумі 37,3 млрд. грн. Другий блок – це те, що стосується невідшкодованого податку на додану вартість. В українських компаній відібрали оборотні кошти і не відшкодували ПДВ на 21,6 млрд. грн.».

  Арсеній Яценюк також зазначив, що в судах знаходяться справи щодо додаткового стягнення з державного бюджету ще близько 30 млрд. грн. ПДВ: «Значна частина цих коштів - фіктивні ПДВ. І це була одна зі схем розкрадання коштів із бюджету, коли фіктивні фірми подавали до Податкової адміністрації декларації на відшкодування ПДВ, який ніхто і ніколи не платив».

  З огляду на те, що з 1 квітня ціна на газ Російської Федерації буде встановлена $480 за 1 тис. кубічних метрів, загальний обсяг поточного дефіциту НАК «Нафтогаз України» становитиме 33,4 млрд. грн., зазначив Арсеній Яценюк.

  Також, як підкреслив він, 9,2 млрд. грн. із загальної суми - це кошти, «які залишились від так званої незбалансованості місцевих бюджетів»: «5,2 млрд. грн. - незбалансовані місцеві бюджети. 2,3 млрд. грн.– це обслуговування державного боргу, пов’язане із девальвацією національної грошової одиниці та 1,7 млрд. грн. - компенсація тарифів на тепло».

  «Таким чином загалом в 2014 році в країні не вистачає 289 млрд. грн., що практично тотожно сумі державного бюджету на поточний рік Не вистачає такої ж суми, як і всі доходи і збори, які будуть відбуватись в 2014 році. – наголосив Арсеній Яценюк.

  Він підкреслив, що якщо така ситуація «відбувається із будь-якою компанією, з будь-якою юридично особою, то це означає, що така юридична особа повинна оголошувати про своє банкрутство».

  «Український Уряд не допустить банкрутства країни. Пакет дуже непопулярних, дуже складних, жорстких реформ, які треба було робити не вчора і позавчора, а протягом останніх 20 років, зараз пропонується Верховній Раді», - підкреслив він.

  Арсеній Яценюк зазначив, що ці законодавчі ініціативи «не ідеальні»: «Як можна придумати ідеальний закон, коли 300 млрд. грн. просто нема звідки взяти, коли за три роки в офшорні зони вивели 70 млрд. доларів? Але це ті речі і ті кроки, які Україна зобов’язана зробити в поточному році для того, щоб в 2015-му і 2016 році відновилось поступове економічне зростання».