• In English
 • Ю.Продан взяв участь в обговоренні енергетичної безпеки в умовах поточної української кризи
  опубліковано 25 березня 2014 року о 18:20

  25 березня Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан взяв участь у прес-конференції на тему: «Енергетична безпека в умовах поточної української кризи», яку було організовано Центром досліджень енергетики.

  У вступному слові Юрій Продан поінформував, що газотранспортна система України працює в штатному режимі, здійснюється транспортування газу до країн Європи згідно з укладеними угодами.

  «Думаю, ми успішно завершимо опалювальний сезон», - наголосив Міністр.

  Він також запевнив, що атомні електростанції відповідають вимогам безпеки МАГАТЕ, поставки ядерного палива здійснюються без перебоїв. Крім того, здійснюються заходи щодо фінансування вугільної галузі, забезпечення виплати шахтарям заробітної плати.

  Крім того, Юрій Продан повідомив, що на сьогодні Україна має запаси нафтопродуктів на 28-29 днів.

  «Звісно, є ризики, пов’язані з можливим зменшенням поставок газу, а також підвищення ціни на газ. Ми ситуацію відстежуємо», - сказав Міністр.

  Міністр також пояснив, що причиною часткового припинення енергопостачання до АР Крим 24 березня стало виникнення аварії на лінії електропередачі. При цьому він зазначив, що мав розмову з Міністром енергетики РФ Олександром Новаком, під час якої наголосив, що Крим є територією України, і Україна координує роботу енергосистеми відповідно до чинного законодавства. Крім того, Юрій Продан повідомив про відмову від пропозиції укласти двосторонню угоду з РАО ЄЕС Росії для енергозабезпечення Криму: «Ми виходимо з того, що Крим – це наша територія. Ніякі двосторонні контракти тут підписуватися не можуть».

  Міністр енергетики і вугільної промисловості також зазначив, що на території АР Крим працюють дві розподільчі компанії («Крименерго» та «Севастопольенерго»), які купують електроенергію за діючими на оптовому ринку України тарифами.

  «Якщо зростання заборгованості виникатиме, то енергосистема України має повне право від'єднати ці дві компанії від електричних мереж, - наголосив Міністр. - Проте ми припиняємо фінансування генеруючої сонячної енергетики і чекаємо прийняття проекту закону про окуповані території. Якщо цей закон буде прийнятий, то вартість електроенергії в Криму зросте».

  Юрій Продан уточнив, що Крим отримує значні дотації у вигляді «зеленого тарифу» для сонячних електростанцій, а також дотаційних сертифікатів, завдяки чому населення купує електроенергію за пільговими цінами.

  Під час прес-конференції обговорено питання Чорноморського шельфу та подальшої долі інвестиційних проектів щодо його розробки. Міністр наголосив, що це територія України, і приватні компанії можуть продовжувати там працювати. При цьому він повідомив, що при Кабінеті Міністрів буде створено комісію, яка вестиме претензійну роботу щодо державних підприємств, захоплених на території АР Крим.

  Представників ЗМІ також цікавило питання ціни на природний газ, який поставляється з Російської Федерації. Міністр наголосив, що на сьогодні є договірні відносини, де чітко передбачено, яким чином формується ціна на газ. «Є Харківські угоди, є договір про транзит газу. Це питання вирішується у двосторонньому порядку. На сьогодні пропозицій від Російської сторони щодо денонсації Харківських угод не надходило, іншої угоди не існує. Ми будемо розраховувати на формулу ціни, яка передбачає цю знижку, і, відповідно, здійснювати оплату за газ», - підкреслив Міністр.

  Юрій Продан прокоментував ситуацію щодо НАК «Нафтогаз України» та забезпечення прозорості її діяльності, вирішення питання щодо прямих поставок вугілля на підприємства, перспектив щодо реверсних поставок газу в Україну, розвитку ядерної енергетики та безпеки атомних електростанцій тощо.