• In English
 • В Україні налагоджено виявлення мультирезистентного туберкульозу
  опубліковано 25 березня 2014 року о 09:20

  Завдяки методикам генно-молекулярної діагностики, обладнанням для якої на сьогодні оснащені всі регіони України, швидкість виявлення резистентного туберкульозу значно зросла – до кількох годин замість кількох тижнів. Це дає можливість у найкоротші терміни виявити резистентність і правильно почати лікування. Про це під час прес-конференції до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, яка проходила в МОЗ 24 березня,  повідомила Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна.

  «Сьогодні в Україні стабілізовано епідемічний процес: знижено рівні захворюваності та смертності від туберкульозу. Смертність від туберкульозу у 2013 році (за даними Держкомстату України), знизилась на 6% у порівнянні з попереднім роком та становить 14,2 на 100 тис. населення. Ця тенденція свідчить про поступове зростання ефективності лікування захворювання та забезпеченням потреби у протитуберкульозних препаратах. Відзначається налагодження діагностики мультирезистентного (стійкого до препаратів) туберкульозу за допомогою використання обладнання ВАСТЕК, GeneXpert. Кількість випадків підтвердженого мультирезистентного туберкульозу із 3329 у 2009 році зросла до 7149 за 9 місяців 2013 року. Всього у 2013 році зареєстровано 8386 осіб, хворих мультирезистентною формою захворювання», - повідомила Голова Держслужби України соцзахворювань.

  За словами координатора програм з питань туберкульозу, мультирезистентного туберкульозу Бюро ВООЗ в Україні Андрія Славуцького, цього року Всесвітня організація охорони здоров’я вперше заговорила про перспективу ліквідації туберкульозу в глобальному масштабі. ВООЗ розроблено глобальну стратегію до 2050 року, яка передбачає збільшення зусиль, необхідних для усунення туберкульозу, зокрема, посилення боротьби з появою і поширенням стійких його форм.

  «Існує група країн, де знижується захворюваність від туберкульозу – Латвія, Естонія, Німеччина. До групи країн, де продовжує збільшуватися рівень захворюваності туберкульозом та його поширення – Велика Британія, Швеція, Росія. До групи країн, в яких відбувається поступова стабілізація епідемії та повільне покращення ситуації з туберкульозом, відносять Україну», - зазначив Андрій Славуцький.

  Експерт також повідомив, що сьогодні на рівні співпраці Міністерства охорони здоров’я України та ВООЗ відпрацьовується системне поширення амбулаторної моделі лікування хворих. Ця модель передбачає лікування хворого в умовах, які йому найбільш зручні, а також застосування механізму психологічної та соціальної підтримки.

  Як наголосила Тетяна Александріна, туберкульоз в Україні діагностується та лікується безоплатно і для цього існують усі можливості та встановлені  чіткі стандарти виконання, які базуються на рекомендаціях ВООЗ. Надання послуг хворим на туберкульоз сьогодні чітко стандартизовано і максимально враховує міжнародні рекомендації та настанови. Хворі на туберкульоз забезпечені протитуберкульозними препаратами. А найголовніше - у нас є сьогодні можливість правильно діагностувати і правильно лікувати туберкульоз» - зазначала Голова відомства.