• In English
 • Інтерв'ю Міністра освіти і науки Сергія Квіта Інформаційному агентству "РБК-Україна"
  опубліковано 17 березня 2014 року о 16:00

  Сергій Квіт: "Без англійської мови зараз немає ніякого університету, вищої освіти, науки"

   

  Міністр освіти і науки Сергій Квіт в інтерв'ю РБК-Україна розповів про необхідність в умовах економічних фінансових труднощів зберегти наукові та педагогічні кадри. Міністр також поділився планами поміняти керівництво Українського центру оцінювання якості освіти, ввести третій цикл вищої освіти ( ступінь PhD) і сприяти реформуванню Національної академії наук . За словами чиновника , особливу увагу в сучасній освіті потрібно приділяти вивченню англійської мови.

  РБК-Україна: В Україні готується секвестр бюджету . Чи відомо вже, на який відсоток можуть скоротитися витрати на освіту?

  Сергій Квіт: Ні, не відомо, тому що це, як судини, що з'єднуються, і картина повна є у міністра фінансів. Ми тільки маємо нашу власну позицію. Вона полягає в тому, що ми розуміємо, що уряд повинен йти на ці непопулярні заходи, тому що країна була пограбована колишнім керівництвом. Ситуація дуже нестандартна - вона критична. Тому скорочувати бюджет будуть, і бюджет освіти також будемо скорочувати.

  У такій ситуації у нас є позиція, яка полягає в тому, що ми можемо скорочувати що завгодно, але ми не повинні чіпати людей. Ми повинні в цей надзвичайно складний рік зберегти наукові школи у вищій школі та педагогічні колективи в середній школі. Ці речі просто не відновлюються в наш час. Все інше ми готові розглядати.

  РБК-Україна: Це означає, що зарплата працівників сфери освіти скорочуватися не буде?

  Сергій Квіт: Так, наша позиція така.

  РБК-Україна: Як я розумію, державою знову не виділятимуться кошти для капітальних і поточних ремонтів навчальних закладів? Зараз це питання покладається на плечі батьків та директорів шкіл. Як виходити з такої ситуації, коли говорять про те, що гроші з батьків не можна збирати, а з іншого боку, держава ці кошти не виділяє?

  Сергій Квіт: Попереднє керівництво залишило країну без грошей. І тому, якщо ви хочете у мене запитати як у міністра освіти або у Олександра Шлапака, як міністра фінансів, на це питання відповіді немає, тому що він звучить риторично. Він не прив'язаний до реальності насправді. Якщо перейти до конкретики, то з батьків збирати (гроші ) не можна. Але в цій ситуації є вихід. Ми як міністерство займаємося фандрайзингом, тобто залучаємо гроші з різних фондів, у багатих людей, олігархів. Так само точно на своєму рівні і університети, і школи, і дитячі сади намагаються знайти якісь гроші. І коли цей фандрайзинг виливається в те що з батьків збирають гроші і вони кладуться в кишеню директору, то це чистий кримінал. Якщо, наприклад, в дитячому саду треба міняти дах, директор зібрав гроші, домовився з місцевим підприємством, що дах буде змінена, і вона поміняна, то це правильно. Якщо він поклав гроші в кишеню - це кримінал. Тому не варто в нашій ситуації настільки радикально ставити питання, що повинна держава. Але ми прийшли - і в державі немає грошей. Давайте тоді ці риторичні запитання адресувати Януковичу, Азарову і всій системі влади, яка була перед нами.

  РБК-Україна: Існує практика штрафування директорів закладів (насамперед шкіл) пожежними, інспекторами Держгірпромнагляду за те, на що держава коштів не виділяє: за необробку горища протипожежними речовинами, за непромивки систем опалення щорічно, за відсутність акту про вимірі опору ізоляції і т.д. Як бути?

  Сергій Квіт: Я думаю, що дуже часто мають місце зловживання, якщо мова йде про якісь технологічні речі, якщо щось не промите і буде аварія - значить потрібно промивати і шукати на це гроші. Якщо ж відбувається зловживання, то такі речі потрібно робити публічними. Тоді ми з цим можемо боротися. Я готовий долучатися і звертатися до Міністерства внутрішніх справ. Я готовий персонально цим займатися. Але не платіть хабарі , якщо їх вимагають. Якщо мова йде про технологічні речі, які можуть призвести до аварії, тоді треба шукати гроші. Це від енергії директора завжди залежить, чи зможе він це забезпечити.

  РБК-Україна: Питання про середню освіту. Чи потрібно в державі обов'язкове повну середню освіту (10-11 клас )? Не секрет , що є учні, які просто відсиджують в школі, або не відвідують уроки в старших класах, або директора переводять їх у заочні консультпункти і просто видають потім атестат ні за що.

  Сергій Квіт: У нас є Конституція, там прописана ця норма. Ви ставите фактично питання про те, що якісь викладачі в середній школі несумлінно ставляться до своїх обов'язків. До того ж бувають різні ситуації. Я коли після школи не поступив до університету, змушений був працювати і в той же час вчився. Іноді людині потрібно запропонувати більш гнучкі навчальні послуги , щоб він міг довчитися , тобто піти йому назустріч. Я думаю, що надавати можливості потрібно, тому що, можливо, потім свідомість цієї людини зміниться і він захоче далі вчиться, робити кар'єру, а в молодості він про це не подумав. Тому питання полягає в тому, як якісно ця послуга надається , наскільки добре працюють вчителі.

  РБК-Україна: Як цілком правильно помітила ваш перший заступник, міністерство фактично завалено паперовою роботою. Та ж ситуація і на місцях. Чи буде міністерство боротися за те, щоб педагоги насамперед виконували свої безпосередні функції, а не працювали з паперами?

  Сергій Квіт: Я вважаю, що таке рішення має прийматися спільно з працівниками освіти. Ми вже звернулися до працівників міністерства з питанням про те, як можна їх роботу зробити більш раціональною і менш формалізованої, щоб документообіг не суперечив здоровому глузду. Ми чекаємо відповідей від наших працівників та їх пропозиції. Також ми повинні і у самих педагогів питати, що вони думають з цього приводу, щоб їх час дійсно розподілялося так, щоб вони більше уваги могли приділяти спілкуванню з дітьми, підготовці до занять.

  РБК-Україна: Що буде з нормою про вивчення 2 -х іноземних мов в школі? Як відомо, у сільській місцевості практично неможливо знайти фахівців інших мов, крім російської?

  Сергій Квіт: Це проблема. Якщо йдеться про іноземну мову - то це, перш за все, має бути англійська. У нас в Києво -Могилянській академії є найбільші 2 кафедри університетські - це української мови та англійської. Без англійської мови зараз немає ніякого університету, вищої освіти, науки. Це однозначно. Тому, якщо говорити про іноземну мову, то люди можуть вчити які завгодно мови, вибирати, і враховувати можливості, які є в цій місцевості, але держава повинна піклуватися про англійську мову.

  РБК-Україна: Мова йде про другу іноземну. Ця норма залишиться?

  Сергій Квіт: Ми подивимося. Там є багато питань. Але якщо йдеться про мову, то англійська - це № 1.

  РБК-Україна: Чи плануєте ви проводити кадрові зміни в Українському центрі оцінювання якості освіти?

  Сергій Квіт: Так.

  РБК-Україна: Це стосується найвищого керівництва?

  Сергій Квіт: Так.

  РБК-Україна: Чи плануєте повертати І. Л. Лікарчука на цю посаду?

  Сергій Квіт: Планую.

  РБК-Україна: Коли це може статися?

  Сергій Квіт: Там є формальності. Для того, щоб призначити нового керівника, повинен піти попередній. Тому найближчим часом, я думаю.

  РБК-Україна: З приводу вищої освіти. Які перспективи інтеграції України в європейський і світовий освітній простір, адже не секрет , що поки що взаємодія у цій сфері недостатня?

  Сергій Квіт: Це відносні речі. Рівень недостатній, тому що те, що ми підписали Болонську декларацію, не означає, що ми зробили хоч щось для цього, включаючи англійську мову. Тому що без англійської мови немає ніякого болонського процесу. Тому що без англійської мови немає спілкування та мобільності викладацької та студентської. Держава з цієї точки зору дійсно нічого не робила. Це правда. З іншого боку, ситуація не така погана в тому розумінні, що у нас дуже сильний людський капітал. Наші студенти показали себе дуже конкурентоспроможними. Вони самі вчать іноземні мови, вони часто після закінчення українських університетів знають більше, ніж їх там вчать. Коли вони потрапляють на навчання до західних університетів, то показують себе дуже конкурентоспроможними. Ми будемо знімати ті бар'єри, які були виставлені. Наприклад, у нас досі немає третього циклу вищої освіти. У нас немає циклу PhD. Це не зовсім аспірантура. Тому що це мають бути структуровані програми, повинен відбуватися дуже інтенсивний навчальний процес. Саме на третьому циклі відбувається інтеграція науки і освіти , тому що всі студенти або докторанти проводять свої дослідження і за їх результатами повинні робити реальні публікації, показати, де їх досягнення. Ввести третій рівень можна тільки законодавчо. Це та перепона, яка не дозволяє західній системі розуміти, що відбувається у нас.

  РБК-Україна: Яким чином в Україні сприятиме розвитку тих видань, які б включалися в міжнародні наукометричні бази?

  Сергій Квіт: Потрібно їх засновувати. Є такі видання в різних університетах, регіонах. Тільки вони повинні бути англомовними, там повинні бути на належному рівні сформовані редакційні колегії, щоб були належним чином оформлені політики цих видань. Є сформований алгоритм, як створюються такі видання. Для чого він потрібно? Щоб коли ви друкуєте ці статті, то у всьому світі розуміли, про що ви пишете. Навіть форма написання наукових статей в англійській мові дуже формалізована (у хорошому розумінні). Я думаю, що наші університети, звичайно, повинні йти цим шляхом.

  РБК-Україна: Міністерство заохочуватиме, або розвиток таких видань - справа університетів?

  Сергій Квіт: Справа університетів, але ми будемо заохочувати. Це якраз наша компетенція - заохочувати і роз'яснювати політику, пояснювати те, як працюють університети в усьому світі, як вони знаходять спільну мову, яка у них риторика.

  РБК-Україна: Чи необхідно Україні реформувати НАН і рухатися у напрямку до англо-саксонської університетській системі організації науки?

  Сергій Квіт: Реформувати потрібно. Я буду зустрічатися наступного тижня (інтерв'ю записувалося 14 березня) з Борисом Патоном, і ми будемо думати про те, як це потрібно робити. Тому що надалі Академія Наук і університети не можуть перебувати на якихось полюсах. Тому реформування має проходити в напрямку інтеграції з університетською системою. Ми будемо вести діалог з Національною Академією Наук і шукати шляхи для її зближення з університетами.