• In English
 • Виступ кандидата на пост Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка у Верховній Раді України від 27 лютого 2014 року
  опубліковано 27 лютого 2014 року о 15:34

  Шановний український народе!

  Шановні народні депутати України!

  Сьогодні наша країна знаходиться на одному з найбільш складних історичних періодів. Країна знаходиться на межі – на межі економічного і політичного колапсу. Країну хочуть розірвати і розтягнути. І тільки в наших силах, і тільки в інтересах українського народу ми зобов’язані зберегти цілісність української держави. Цілісність тієї країни, яка стане членом Європейського Союзу; цілісність тієї держави, яка має велике майбутнє. Але за це майбутнє нам всім треба взяти всю повноту відповідальності.

  Зараз в Україні проходять надскладні процеси, в першу чергу під загрозою знаходиться територіальна цілісність і єдність України, йдуть посягання на суверенні права української держави. Саме тому хотів би розпочати цей виступ з того, що Україна закликає всіх учасників Будапештського меморандуму прогарантувати безпеку, територіальну цілісність, єдність України. Тоді, коли підписували меморандум, саме тоді було визначено, що країни – гаранти, а це Росія, США і Великобританія, візьмуть на себе відповідальність за те, що вони прогарантують будь-яке уникнення військових конфліктів і що жодна з країн-сусідів ніколи і ні за яких обставин не буде втручатися у внутрішні справи України.

  Зараз ідуть спроби сепаратизму, в першу чергу на території АР Крим. Думаю, що це наше спільне бачення і рішення, яке Верховна Рада України неодноразово ухвалювала: виключно єдність, засудження проявів сепаратизму і боротьба з тими, хто хоче розколоти єдність української держави.

  Так, дуже багато відмінностей є в Україні. Хтось розмовляє українською, хтось розмовляє російською. Хтось бачить українську історію по-одному, хтось бачить її по-іншому. Хтось ходить до однієї церкви, хтось молиться в іншій церкві.

  Але наша сила, сила України і українського народу тільки в тому, що не дивлячись на те, що ми де в чому різні, ми єдині в прагненні жити в одній об’єднаній Україні. Ми єдині у прагненні поважати один одного, допомагати один одному і зберегти те, що робилось нашими дідами, нашими батьками, зберегти те, що треба зробити для наших дітей.

  Окремо хотів би зараз розпочати не з економіки, а суто з тих питань, які є гарячі, якими зловживають і які використовують. Зараз мова йде про національну єдність, і будь-хто, хто буде закликати до розколу, – це ті, які проти українського народу, це ті, які проти української держави.

  Окремо хочу зазначити мовне питання. Єдиною державною мовою визначено українську. І ми чітко зазначаємо: соответственно статьи 10 Конституции Украины единственный язык, кроме украинского, который указан в Конституции, это русский. Ми забезпечимо всім національним меншинам, всім національно-культурним і етнічним групам гарантії і права їхнього розвитку. Кожен українець, чи він на заході, чи він на сході, чи він розмовляє українською, російською чи будь-якою іншою мовою, чи він ходить до однієї чи іншої церкви повинен знати: він – громадянин України, і українська держава забезпечить кожному всі конституційні права і свободи, які гарантовані основним законом України, а це українською Конституцією.

  Шановні члени Парламенту! Змушений вам сказати правду про те, що відбувається в українській економіці. У нас зараз немає остаточних і достовірних даних про те, який стан державного бюджету України. Але протягом останніх декілька днів, після отримання попередньої інформації, що відбувається в Державному казначействі, Національному банку і в Міністерстві фінансів, хочу вам доповісти: державна казна в Україні розкрадена і пуста.

  Саме тому, з цієї високої трибуни заявляю: я не обіцяю покращення ні сьогодні, ні завтра. Наше основне завдання – стабілізація ситуації в державі.

  Декілька цифр. Державний борг сьогодні сягнув 75 млрд. дол. США. У 2010 році, коли В. Янукович прийшов в офіс Президента, цей борг був вдвічі менший.

  Золотовалютні резерви країни, які складали три роки тому цифру в 37 млрд. дол. США, впали до відмітки 15 млрд. дол. Фактично розбазарено більше 20 млрд. дол. США золотовалютних резервів і отримано 37 млрд. дол. кредитів, які зникли у невідомому напрямку.

  На Єдиному казначейському рахунку знаходяться не мільярди і не сотні мільйонів. Було зафіксовано залишки на Єдиному казначейському рахунку в розмірі 4,3 млн. грн. Цих коштів не вистачає ні на що. Єдиний казначейський рахунок порожній. В країні галопуючими темпами зростає безробіття. В країні галопуючими темпами зростає виведення іноземних інвестицій з українських банків і українських суб`єктів підприємницької діяльності.

  Інвестори протягом останнього півроку тікають і рятують свої капітали в інших країнах, так як в корупційному Уряді, який був Урядом В. Януковича, неможливо було працювати і неможливо було розвивати українську економіку.

  Ми стоїмо перед неймовірними економічними викликами і для того, щоб подолати ці економічні виклики також заявляю з цієї високої трибуни: у нас немає іншого виходу, як приймати вкрай непопулярні рішення. Це рішення, які будуть стосуватися субсидій. Це рішення, які будуть стосуватися тарифів. Це рішення, які будуть стосуватися скорочення соціальних програм. Це рішення, які будуть стосуватися збереження фінансової системи країни.

  Окремо також хочу зазначити, що Уряд зобовзаний вжити невідкладних заходів зі скорочення видатків державного бюджету на утримання органів державної влади, починаючи з того, що жоден український чиновник після формування українського Уряду не має права користуватися чартерними літаками і різного роду пільгами, закінчуючи тим, що члени Кабінету Міністрів, представники органів державної виконавчої влади і органів на місцях повинні забути про персональні автомобілі, про персональні пільги і повинні усвідомити те, що в країні вводиться найжорсткіша за всю історію української фінансової системи система контролю і скорочення бюджетних витрат.

  Також, шановні народні депутати України, доповідаю вам, що по відношенню до України заявлена низка позовів про відшкодування кредитів і повернення коштів, які отримував Уряд Азарова-Януковича. Так, зараз у міжнародних судах розглядається позов про повернення 3 млрд. дол. США, які були отримані під державні гарантії від КНР. Місце знаходження 3 млрд. дол. США не встановлено.

  Окремо хочу зазначити про те, що відбувається в енергетиці. За нашими даними, попередній Уряд Азарова-Януковича заборгував Росії станом на сьогоднішній ранок суму в 1,8 млрд. дол. США. Ми зараз зобов’язані негайно отримувати кредити міжнародних фінансових організацій для того, щоб виплачувати борги по коштах, які були розкрадені, підкреслюю, розкрадені Урядом Януковича-Азарова. За останніх 3 роки з фінансової системи України на офшорні рахунки була виведена загалом сума близько 70 млрд. дол. США. Тепер зрозуміло, що виводились кошти, які брались як кредити під державні гарантії і грабувались представниками попереднього Уряду.

  Окремо хочу зазначити питання податкової і митної політики. Основа – це жорстка боротьба з корупцією в податковій і митній сферах. Ми будемо призначати на посади керівника ДПА і Держмитслужби виключно людей не із системи, які мають західне і європейське бачення, які здатні навести лад у системі.

  Також одне з найбільш корупційних міністерств колишнього Уряду – це Міністерство доходів і зборів, і воно повинно бути ліквідовано. "Мінздох" повинен здохнути.

  Саме тому, шановні народні депутати, ще раз хочу зазначити, що цей Уряд буде приймати вкрай непопулярні рішення. Ці рішення не будуть мати широкої підтримки серед українців у короткостроковій перспективі. Я хочу бути чесним перед українським народом. У нас немає зараз коштів виплатити 12 млрд. грн. по боргах по судових рішеннях. У нас немає зараз можливості виплатити в повному обсязі соціальні пільги і субсидії. Казна пуста.

  Але у нас є можливість зробити все для стабілізації фінансової системи, для відновлення економічного росту, для наповнення бюджету, для війни з корупцією і для того, щоб в середньостроковій перспективі Україна повернулася до нормального економічного і політичного життя.

  Для цього новий Уряд повинен негайно розпочати переговори з Міжнародним валютним фондом і прийняти всі рішення для отримання коштів МВФ, Європейського Союзу та інших інституцій, які здатні допомогти сьогодні Україні.

  Найбільш важливе питання, яке зараз турбує українців, – це безпека: безпека на вулицях, у власних оселях, у школах, у дитячих садках. Новий Уряд всіма конституційними засобами і методами буде брати під контроль безпекову ситуацію в Україні. Кожен громадянин України повинен знати: нова якість української міліції, нові підходи гарантують безпеку кожній людині і громадянину.

  Ми зобов'язані в короткотерміновий строк негайно відновити патрулювання вулиць силами правопорядку. Ми зобов'язані негайно оголосити про те, що будь-хто, хто знаходиться на вулицях зі зброєю, є ті люди, які переслідуються за законом.  Безпека громадян – питання № 1.

  Окремо хочу зазначити про наші зовнішні відносини.

  Ключовим завданням нового українського Уряду є європейська інтеграція. Це безвізовий режим для українських громадян і це Угода з Євросоюзом – Угода про політичну і економічну асоціацію, Угода про повноцінну зону вільної торгівлі. Майбутнє України – в Європі, і Україна стане частиною Євросоюзу.

  Шановні колеги! Також хотів би звернутися до наших російських партнерів. Ще раз підкреслю: саме партнерів. Ми сподіваємося на те, що Російська Федерація не буде порушувати Будапештський меморандум, буде робити все для того, щоб ситуація в Україні була стабільною; не буде ні за яких обставин підтримувати сепаратистів і тих колишніх високо посадовців України, проти яких порушені кримінальні справи про масові вбивства і злочини проти людяності. В першу чергу я кажу про Віктора Януковича.

  Також ми звертаємося до наших російських партнерів: ми повинні відбудувати новий стиль відносин – ті відносини, коли Україна, яка рухається до Європейського Союзу, яка є європейською державою, є справжнім партнером, добрим сусідом і тією країною, яка бажає добра Росії і навпаки.

  Ми звертаємося з тим, щоб Російська Федерація виконувала всі наші двосторонні і багатосторонні міжнародні зобов’язання. Ми звертаємося з тим, щоб Російська Федерація інвестувала в Україну.

  А те, що зараз український народ висловлює всецілу підтримку, в першу чергу, курсу на європейську інтеграцію і, в другу чергу, добросусідським відносинам з усіма країнами, в тому числі і з Росією, є свідченням волі українського Парламенту, волі українського народу, який закріплений в рішеннях Парламенту і українських законах. Росіяни, не воюйте з нами, ми з вами друзі, ми з вами партнери, ми з вами повинні йти разом!

  Що стосується найбільшої біди, яка є в Україні, – це корупція, це та корупція, яка розграбувала державу. Саме тому новий Уряд і цей Парламент повинні негайно прийняти рішення про створення Національного антикорупційного бюро. Ті, хто жили за народні гроші і живуть, хто порушували закон, хто брали хабарі, хто збагачувались за рахунок українського народу, по-перше, повинні бути пролюстровані, по-друге, повинні бути притягнені до кримінальної відповідальності чесним і справедливим судом.

  Окремо по судовій системі. У програмі діяльності Кабінету Міністрів України, яку ми просимо затвердити, як надтерміновий документ, який дасть нам можливість проводити переговори з європейцями, з міжнародними фінансовими інститутами, з росіянами, з США, зазначено необхідність прийняття нових законів, які дадуть можливість створити в Україні незалежні суди, це ще раз підкреслюю, незалежні, які не залежать від волі Президента, від волі Уряду, від волі членів Парламенту, які залежать тільки від одного – від права і справедливості, яких вимагають мільйони українців. Українці повинні відчути: вони мають право гідно жити в своїй країні і український суд буде стояти на боці закону і інтересів кожної людини. Це вимога Майдану і ця вимога буде зроблена!

  Також, шановні колеги, Україна стоїть на порозі президентських виборів. Тому завдання нового Уряду – це проведення чесних і прозорих виборів Президента України. Як і всі вибори, вони будуть складні, але ми забезпечимо чесність і прозорість, ми забезпечимо політичну конкуренцію, і ми забезпечимо те, щоб переміг той, кого обере український народ, і в Україні буде новий законно обраний Президент.

  Шановні народні депутати! Щодо долі нового Уряду. Відверто вам скажу про те, що, звичайно, це Уряд "політичних камікадзе". Але можу вас запевнити в тому: все, що в наших силах, все, що можна тільки зробити для України – все буде зроблено. Можу вас запевнити в тому, що цей Уряд, не дивлячись на надскладні завдання і надскладну ситуацію, буде працювати на нашу єдність, на нашу стабільність, на мир і на злагоду Україні.

  Я офіційно заявляю про те, що я не збираюся балотуватися у Президенти України і здаю мандат депутата Верховної Ради України.

  Шановні народні депутати України! Уряд – це тільки орган. Орган, який призначає Парламент, а посади – це тільки можливості реалізації. Ми зможемо зробити і врятувати нашу країну тільки тоді, коли ми будемо всі вірити. Я вірю в те, що в нас є сили. Я вірю в те, що в нас є мудрість. Я вірю в те, що в нас є єдність. З нами Бог і Україна.

  Слава Україні!