• In English
 • Раїса Богатирьова: Необхідно розробити Доктрину охорони здоров'я в Україні
  опубліковано 25 січня 2014 року о 13:33

  Про це Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова заявила під час виступу на підсумковій Колегії, яка відбулась сьогодні в МОЗ України.

  «Вагомим напрямом перетворень у сфері охорони здоров’я мають стати зміни в засадах фінансово-економічної діяльності галузі, – зазначила Міністр. – Всі  ми переконані, що в існуючій системі зазначені проблеми є ключовими, в той же час вони є основоположними елементами зв’язку між надавачами медичних послуг і їхніми споживачами». Міністр нагадала, що в кожній європейській країні функціонує система охорони здоров’я із власною моделлю фінансування, яка  базується або на принципах обов’язкового соціального медичного страхування, або на загальній системі оподаткування, або на прямих платежах за медичні послуги самого населення.

  Раїса Богатирьова звернула увагу на необхідність доопрацювання та прийняття Закону «Про обов’язкове соціальне медичне страхування», черговий проект якого подано до Верховної Ради України. За її словами, проведений експертами ВООЗ аналіз особливостей і тенденцій фінансування охорони здоров’я дозволяє зробити висновок про те, що оптимальна формула видатків має бути представлена наступним чином: не менше 70 відсотків мусить покриватися за рахунок податків та внесків обов’язкового медичного страхування. І лише решта може забезпечуватися приватним фінансуванням та прямими платежами населення.

  Міністр наголосила, що сьогодні завдання, спрямовані на зміцнення і відновлення здоров’я людини, як ніколи, набувають особливої актуальності. «Це пов’язано з тим, що здоров’я стало одним із найважливіших макроекономічних і політичних факторів у всіх сферах життя суспільства, – сказала Раїса Богатирьова. – До проблем охорони здоров’я прикута увага керівництва держави, населення, засобів масової інформації, працівників галузі. Всі єдині у тому, що в медичній сфері  потрібні зміни».

  Керівник МОЗ України нагадала, що стратегічною платформою для роботи МОЗ України стала Програма економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», в рамках якої було досягнуто чимало позитивних показників у галузі охорони здоров'я. Зокрема, незаперечним фактом є зниження рівнів малюкової і материнської смертності, які інтегрально віддзеркалюють не тільки стан медичної допомоги, а й розвиток суспільства, про що йдеться в Цілях тисячоліття. Результати, з якими завершено 2013 рік, досягнуті вперше в історії України: малюкова смертність склала за попередніми даними – 7,9 на 1000 народжених живими, а материнська – 11,3 на 100 тисяч народжених живими, заявила Раїса Богатирьова. Це перші наслідки регіоналізації перинатальної допомоги та створення загальноукраїнської мережі перинатальних центрів.

  Також урядовець розповіла, що знижується захворюваність і смертність від туберкульозу. Збільшилось виживання хворих на злоякісні пухлини тривалістю до одного і п’яти років з часу встановлення діагнозу, знизилась частота онкологічних захворювань.

  Особливу вагу присутніх Міністр звернула на вагомі кроки, які було зроблено з подолання епідемії ВІЛ/СНІДу. Ця робота високо оцінена заступником Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй, Виконавчим директором ЮНЕЙДС Мішелем Сідібе під час його візиту в Україну у жовтні 2013 року. Як повідомлялося, він зазначив, що прогрес України в протидії ВІЛ-інфекції є «історією успіху» у Європейському регіоні, і Україна сьогодні має шанс зупинити епідемію за умови розвитку державного лідерства та забезпечення сталості програм.

  Говорячи про плани відомства на 2014 рік, Міністр охорони здоров'я України висловила пропозицію проаналізувати результати ходу реформ в пілотних регіонах із залученням експертів ВООЗ, а результати експертизи покласти в основу нової редакції закону, норми якого дозволять розпочати з 2016 року проведення реформ в системі охорони здоров’я на всій території України. Також урядовець зазначила, що слід проводити аргументовану роботу з Верховною Радою України щодо можливої пролонгації дії нинішнього Закону України про «пілотні регіони» ще на 2015 рік. На думку Раїси Богатирьової, за результатами реформ у сфері охорони здоров’я необхідно розпочати системну роботу з підготовки стратегічного державного документу на довгострокову перспективу. Таким документом могла би стати Доктрина охорони здоров’я в Україні.