МОЗ: Відбувся круглий стіл із питань доступності для населення безпечних і якісних ліків

опубліковано 24 січня 2014 року о 15:26

Круглий стіл із питань доступності для населення безпечних і якісних ліків відбувся в рамках підсумкової Колегії щодо діяльності МОЗ України у 2013 році, завдань і перспектив розвитку сфери охорони здоров’я.

Під час наради учасники обговорили розвиток клініко-фармацевтичної служби, удосконалення формулярної системи, системи стандартизації тощо.

«За даними ВООЗ, у світі значна частина ліків виписуються або реалізуються нераціонально, а близько 50 відсотків хворих застосовує їх неналежним чином», – зауважив заступник Міністра охорони здоров’я Олександр Толстанов, відкриваючи нараду.

За його словами, нераціональне використання ліків може мати різні форми і причини: від неправильного їх застосування пацієнтом до невірного тлумачення лікарем інформації щодо ліків чи недостатню її об'єктивність.

Для забезпечення умов раціональної фармакотерапії Олександр Толстанов вважає необхідним залучення фахівців, які володіють знаннями не лише з основ фармації, фармакології, клінічних знань, а й обізнані з клінічною фармакологією, інформаційними технологіями, фармакоекономічними, фармакоепідеміологічними методами дослідження обігу лікарських засобів. «Сьогодні в Україні вказаним кваліфікаційним вимогам відповідають клінічні провізори, випуск яких розпочався ще з 2005 року», – зазначив заступник Міністра охорони здоров’я.

Також під час круглого столу йшлося про сучасні підходи до державного регулювання цін на лікарські засоби.

Зокрема директор департаменту з питань якості, медичної та фармацевтичної допомоги Тетяна Донченко повідомила, що пілотний проект щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою продовжується і у поточному році. «Урядову постанову прийнято. Вона не лише пролонгує термін реалізації проекту, але й надасть можливість аптекам отримати кошти за ліки, відпущені у грудні 2013 року», – зауважила фахівець МОЗ України.

За словами Т.Донченко, в основі постанови також закладено змінити групу лікарського засобу з наявної ІІ у І. Така зміна сприятиме зниженню цін на ліки для гіпертоніків, у зв’язку з чим зросте рівень доступності даних медпрепаратів для пацієнтів.

Підсумовуючи результати та подальші завдання реалізації пілотного проекту щодо держрегулювання цін на медичні препарати, головний позаштатний терапевт МОЗ України Василь Нетяженко зауважив, що на зазначені цілі для лікування гіпертоніків було витрачено 164,64 млн. грн. із 191,6 млн. грн., виділених у 2013 році державним бюджетом. Повну суму наданих коштів використали в одинадцяти областях країни, а у десяти областях такий показник перевищив 85%. «Відповідно до минулорічної статистики, було виписано понад 24 мільйони рецептів у рамках пілотного проекту. Зокрема, часткове відшкодування вартості ліків виконали за більше ніж 11 мільйонів рецептів у 12 123 аптечних закладах, які брали участь у проекті», - підкреслив фахівець МОЗ України.

«Проте в основі даного проекту лежить не статистика, а медичні аспекти його реалізації. Адже протягом цього періоду в Україні на 6,4% знизилась кількість інсультів, а число викликів швидкої медичної допомоги щоду гіпертензивних кризів – на 16% відповідно. Усього за період дії програми до лікарів звернулося дев’ять із 12 мільйонів хворих на гіпертонію, з яких понад 60% наразі перебувають під наглядом медиків і проходять лікування. Тому варто також відзначити роботу усіх, хто брав активну участь у даному проекті – як лікарів і фармацевтів, так і пацієнтів», – наголосив Василь Нетяженко.

Також учасники розширеного засідання Колегії МОЗ України відвідали ряд фармацевтичних підприємств та установ, залучених до системи державного регулювання обігу лікарських засобів. Зокрема, вони ознайомились із матеріально-технічною базою, організацією виробництва відповідно до вимог належної виробничої практики. Можливості проведення лабораторного контролю якості лікарських засобів були представлені під час візиту до лабораторії фармацевтичного аналізу ДП «Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України».