• In English
 • Голова Держпідприємництва презентував антирейдерський закон
  опубліковано 15 січня 2014 року о 15:44

  На сьогодні незаконне привласнення чужого бізнесу (рейдерство) є великою суспільною проблемою. З метою недопущення використання схем і методів протиправного поглинання та захоплення підприємств Держкомпідприємництвом був розроблений Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання діяльності юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Закон  підписано Президентом України та 28 березня 2014 року він набуває чинності.

  Презентуючи антирейдерський закон під час брифінгу в Кабінеті Міністрів, Голова Держпідприємництва Михайло Бродський розповів, що особисто 3,5 року займався цим законом, з метою захисту корпоративних прав підприємців і унеможливлення рейдерства в Україні. При підготовці закону враховувалися думки юридичних компаній, які захищали корпоративні права підприємців.

  Відтак, законом передбачена відповідальність за підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації підприємців, - штраф від 8,5 до 17 тис. грн. або арешт на строк від 3 до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 2-х років.

  Звертаючись до реєстраторів, Михайло Бродський наголосив, що тепер з’являється кримінальна відповідальність за реєстрацію підроблених документів: «Це, в першу чергу, захист малого і середнього бізнесу».

  За протиправне заволодіння майном підприємства, в тому числі, частками, акціями, паями, шляхом використання підроблених або викрадених документів, печаток, штампів підприємства передбачається обмеження волі на строк до 3-х років. «Саме ці дії найчастіше використовуються для заволодіння чужим майном. Приватну власність потрібно захищати», - наголосив Голова відомства.

  Важливим моментом є те, що судові спори між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами) будуть розглядатися господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи. Окрім того, як зазначив Михайло Бродський, суд зобов’язаний буде об’єднувати всі судові процеси в один. «Такі зміни дозволять суттєво скоротити час та кошти підприємців на судові розгляди та нададуть можливість для вчасного захисту їх корпоративних прав та інтересів».

  Протиправне заволодіння корпоративними правами через внесення змін до статутних документів підприємства на сьогодні є найпоширенішою схемою рейдерства.

  Відтепер у разі виявлення державним реєстратором змін в Єдиному державному реєстрі, які були внесені після скасування судом змін до установчих документів юридичної особи, він зобов’язаний негайно повідомити про це суд.

  «Суд, зобов’язаний прийняти додаткове рішення про скасування цих реєстраційних дій. Після цього державний реєстратор протягом 2-х робочих днів, скасовує всі внесені зміни в Єдиному реєстрі», - підкреслив Михайло Бродський.