• In English
 • 20 травня на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» вшанують пам’ять жертв політичних репресій

  20
  травня

  11:00

  14:00

  неділя

  Місце проведення заходів: Броварський проспект у Дніпровському районі м. Києва

  Орієнтовний план заходів

  11:00 – 12:00: Офіційна церемонія вшанування жертв політичних репресій за участі Президента України Петра Порошенка та інших високопосадовців.

  12:10 – 14:00: Громадське вшанування: міжконфесійний молебень за жертвами політичних репресій, мітинг-реквієм і виступ Національного хору імені Г. Г. Верьовки».

  Усі охочі зможуть ознайомитись із фотодокументальною виставкою «Розстріляна еліта: Биківнянський вимір» при вході у заповідник. Екскурсійний супровід забезпечується співробітниками заповідника.

  Безкоштовні автобуси курсуватимуть з 9:00 до 15:00 від станції метро «Лісова» до заповідника (вихід з метро від голови поїзда на зупинку маршрутних таксі в напрямку м. Бровари) від зупинки громадського транспорту навпроти приміщення «Бліц-Інформу» (вул. Кіото, 25).

  При вході до заповідника будуть встановлені рамки-металошукачі. Через це просимо приїжджати заздалегідь – до 10:00.

  Довідково

  Биківнянське поховання жертв сталінських репресій належить до найбільших на території України. Таємна спецділянка НКВС УРСР у Биківні почала офіційний відлік своєї діяльності навесні 1937 року. 20 березня цього року Президія Київської міської ради ухвалила рішення про відмежування земельної ділянки «для спецпотреб» у 19 та 20 кварталах Биківнянського лісу. Упродовж 1937-1941 років вантажівки майже щоночі привозили тіла розстріляних НКВС у київських в’язницях для таємного поховання у Биківнянському лісі. Експерти, які досліджували останки жертв Великого терору, свідчать про те, що більшість із них загинули від пострілу в потилицю або основу черепа. Тіла людей закопували разом із речами, документами, дрібними грошима, які були при них, завжди в одязі. Вони неодмінно засипались вапном.

  Кількість похованих в Биківнянському лісі остаточно не встановлена, на думку істориків, вона може ставити від 20 до 100 тисяч осіб. За даними, опрацьованими співробітниками Галузевого державного архіву СБУ та Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», встановлені прізвища понад 18,5 тисячі осіб, яким були винесені вироки в Києві і які поховані в Биківні. Лише на підставі документів трійки НКВС у 1937-1938 роках у Києві було розстріляно 15 тисяч осіб. Найбільше число розстрілів припадає на 19 травня 1938 року – лише на підставі рішень трійки НКВС за ніч у київських в’язницях розстріляли 563 особи.

  Указом Президента України № 431/2007 від 21 травня 2007 року «Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937 – 1938 років» в Україні встановлено День пам'яті жертв політичних репресій, який відзначається щороку у третю неділю травня.