
Уряд схвалив законопроект про посилення прозорості використання підприємствами міжнародної фінансової допомоги
12 грудня Кабінет Міністрів України схвалив проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо звітування в рамках залучення міжнародної допомоги».
Підзвітність та прозорість використання коштів є головним пріоритетом Уряду України. Схвалений законопроект Мінфін ініціював та розробив для забезпечення звітування підприємствами про використання коштів фінансової допомоги, отриманої від міжнародних фінансових інституцій з метою підтримки процесу відновлення та реконструкції в Україні.
Законопроект буде надіслано до Верховної Ради для розгляду і прийняття, що забезпечить посилення прозорості залучення міжнародної фінансової допомоги, її використання, а також сприятиме збереженню довіри міжнародних партнерів до України.
Запропонованими змінами передбачено таке:
- юридичні особи, які прямо або опосередковано мають у розпорядженні, отримують та використовують кошти міжнародної допомоги, подають фінансову звітність, аудиторські звіти та будь-які інші документи Мінфіну через автоматизовану інформаційну систему, яку передбачено створити у Мінфіні згідно з положеннями цього законопроекту;
- критерії до суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право надавати аудиторські послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності юридичних осіб та виконувати інші обов’язкові завдання з перевірки використання цих коштів, встановлює Мінфін;
- суб’єкти аудиторської діяльності, які згідно із законодавством мають право надавати юридичним особам аудиторські послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності та/або з виконання інших обов’язкових завдань з перевірки використання цих коштів, подають до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю інформацію про надання таких послуг.
Зазначені зміни не поширюються на міжнародну допомогу, що надається у вигляді міжнародної технічної та гуманітарної допомоги.
Довідково
Керівництво держави та Мінфін досягли низки домовленостей з міжнародними партнерами про надання фінансової допомоги Україні від міжнародних фінансових організацій, донорських установ та держав-партнерів. Отримання такої допомоги потребує належного обліку, звітування та аудиту її використання.
На сьогодні юридичних осіб (окрім наділених бюджетними повноваженнями згідно із законодавством*) під час воєнного стану звільнено від обов’язку подавати фінансову звітність, забезпечувати проведення аудиторської перевірки фінансової звітності та, відповідно, оприлюднювати фінансову звітність разом з аудиторським звітом. Окрім цього, під час дії воєнного стану і протягом шести місяців після нього суб’єкти аудиторської діяльності можуть не надавати згоди на проведення перевірок з контролю якості аудиторських послуг.
Це містить ризики погіршення системи звітування юридичними особами та незабезпечення контролю якості аудиторських послуг згідно з вимогами міжнародних стандартів аудиту.
Саме для усунення таких ризиків Мінфін розробив законопроект, покликаний забезпечити прозоре звітування підприємствами у межах залучення міжнародної допомоги.
______________________
*Закони України “Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни” та “Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність”