• In English
 • Зміни до Конституції – це «антивірус» для децентралізації, – Геннадій Зубко
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 27 червня 2019 року о 13:18

  Без змін до Конституції децентралізація завжди буде незакінченою реформою, яку можна скасувати. Почалась відчутна матеріалізація результатів в громадах, але головна ціль – створення умов розвитку людського потенціалу в освіті, охороні здоров`я, культурі, системі послуг і, нарешті, створення інвестиційного клімату. Саме це є ціллю внесення зміни до Конституції в частині децентралізації. Мова не про банальну заміну букв та формулювань у законодавстві. Ми говоримо про глобальні трансформаційні зміни на рівні держави. Про проект нового майбутнього України.

  На цьому у своєму блозі для інтернет-видання «Цензор» наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

  Урядовець чітко зазначив, що продовження децентралізації зараз має одне з найголовніших значень. І це потребує мужності, наполегливості, жорсткої позиції тих, хто за остаточну реалізацію розпочатих масштабних реформ.

  «Мова йде про зміни, які дають можливість управляти майбутнім держави, нарешті управляти, а не плисти за течією ще радянської системи менеджменту країни і відчувати, що вектор розвитку держави залежить від рішень однієї, двох, п’яти особистостей, а не сталості державних інституцій. Ефективність має бути основним критерієм як для центральної влади, так і для місцевої. Впевнений, внесення змін до Конституції стануть потужним антивірусом для децентралізації», – підкреслив Геннадій Зубко.

  За його словами, напрацьовано два напрями змін, які кардинально запустять всю управлінську систему в країні.

  Перше — це повна передача всієї виконавчої влади на рівень громад, районів, областей. Це дасть чітке розуміння українцям, хто і за що відповідає в країні. Лише тоді місцеве самоврядування матиме можливість надавати жителям якісні і доступні публічні послуги. Для виконання цих повноважень гарантується сумарність фінансових ресурсів, а прийняття Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування» дасть нову якість управлінських рішень.

  Ланка держадміністрацій буде ліквідована, дублювання функцій усунуте. Як і конфлікт між районним рівнем і громадами. На території, покритій громадами, повноваження районного рівня втрачаються. Він повинен об’єднувати не менше 150 тисяч мешканців і кілька громад. Мати нові повноваження згідно з Законом «Про засади адміністративно-територіального устрою».

  Друге – запровадження інституту префектів, які виступатимуть арбітрами законності дій місцевої влади. Абсолютно новий, запозичений у Європи інститут. Саме вони здатні замінити голів адміністрацій, функціонал яких вже не відповідає реформі. Окрім цього, префект забезпечуватиме захист прав і свобод громадян, здійснюватиме нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування та забезпечуватиме виконання державних програм. Двохсотлітній досвід функціонування інституту префекта у Франції довів, що така система є виправданою, ефективною і дієздатною.

  Але постає питання, хто має призначати префекта. Це дискусійне питання. З одного боку, в нас парламентська модель правління, Уряд призначається Парламентом і є виконавчою гілкою влади. З іншого, функція захисту прав і свобод громадян – це функція Президента», – наголошує урядовець.

  За словами Віце-прем’єр-міністра, імплементація змін до Конституції — це ГРОМАДний проект, який потребує ресурсу, підготовки кадрів і яким потрібно займатись вже зараз.

  «Зміни до Конституції – це реальний антивірус проти конфлікту між гілками влади, проти регіональної корупції, проти політизації місцевого самоврядування, проти неефективних місцевих менеджерів, проти уразливості від будь-яких політичних пертурбацій. Впровадивши ці зміни, ми виведемо Україну на зовсім новий рівень розвитку демократії, захисту прав і свобод українців, врешті решт – на новий рівень якості життя. Ми зробимо Україну по-справжньому європейською державою!» – підкреслив Геннадій Зубко.