• In English
 • Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2018 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 05 грудня 2018 року о 16:19

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня!

  Я щойно повернувся з форуму місцевого самоврядування, де спільно з Президентом, Головою Верховної Ради ми зустрічалися з представниками органів місцевого самоврядування. Фактично в ці грудневі дні ми можемо підбивати підсумки реформи, яка створює абсолютно нормальні якісні механізми розвитку громад в Україні.

  Хочу підкреслити, що до 2014 року влада взагалі централізувалася в країні і тому, як наслідок, ми мали розбиті муніципальні дороги, відсутність садочків, шкіл, нормальних поліклінік, громадського транспорту, громадського простору. 1 квітня 2014 року ми прийняли рішення, яке стало основою проведення цієї реформи, і фактично з 1 квітня 2014 року реформа стартувала.

  Зараз, за п’ять років, можна підбити проміжні підсумки того, що нам вдалося зробити.

  Насправді ми повністю, докорінно змінили бюджетну систему і місцеві бюджети отримали додаткові фінансові ресурси.

  Почали з'являтися об'єднані територіальні громади, які є повноцінними і можуть вже надавати якісні послуги і в освіті, і в медицині, і займатися місцевою економікою, створювати робочі місця, надавати інші послуги і сервіси людям.

  Але є також частина України, яка ще не під'єдналася і не використовує повноцінно можливості цієї реформи, і там люди ще не відчувають абсолютно всіх переваг реформи децентралізації. Ми бачимо, що і на місцевому рівні є, хто може блокувати ці процеси, і є інші наміри призупинити процес децентралізації. Ми ні в якому разі не можемо цього дати зробити. Тому сьогодні під час виступів лунали слова повної підтримки. Це не слова, а конкретні дії.

  З іншого боку, я вважаю, що ми пройшли перший етап реформи децентралізації і маємо зараз вийти на її новий етап, щоб у 2020 році всі необхідні рішення були ухвалені і ми отримали всю територію України, яка буде формуватися з відповідних самодостатніх, спроможних громад, і це можливо. Це означатиме, що по всіх громадах в Україні почнеться серйозне економічне зростання і абсолютно нова якість життя.

  Також ми маємо до 2020 року провести місцеві вибори вже на новій основі. Це дасть можливість якісно сформувати і повноваження до 2020 року, і завершити процес децентралізації та зміцнення основ місцевого самоврядування.

  Таких пріоритетів ми бачимо сім. Вважаю, що цей календарний графік нової хвилі децентралізації ми можемо пройти за 600 днів.  І такий графік я сьогодні презентував.

  І Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, і профільний віце-прем'єр-міністр  попрацюють у грудні місяці з усіма асоціаціями, щоб ми узгодили цей графік. Він буде включати прийняття нового законодавства: щодо в тому числі прийняття рішення і створення вже мапи повноцінних громад і затвердження перспективних планів по всіх областях; новий закон про службу в органах місцевого самоврядування.

  Очевидно, що нам треба державні функції контролю і нагляду зробити більш якісними. Ми маємо закріпити розподіл повноважень різних рівнів влади вже остаточно.

  Я вважаю, що ми можемо в лютому вийти на одне фундаментальне рішення – це зміни до Конституції в частині децентралізації місцевого самоврядування. Поясню чому.

  Ми маємо сьогодні дійсно нову систему фінансів, нову систему повноважень, багато чого передали на місця. Але це все відбувається простою більшістю парламенту – 226. 226 депутатів можуть прийняти рішення: зупинити реформу; продовжити реформу; розгорнути цю реформу. І для того, щоб ми ці процеси зробили незмінними, нам потрібне рішення про зміни до Конституції України.

  Є етап, коли ми генерували ідею самої реформи. Це був 2014 рік. З 2014 року ми перейшли на другий етап – впровадження цієї реформи. І зараз усі ті надбання, які є, сьогодні треба захищати. Тому Конституція – це є гарантування незворотності курсу на децентралізацію. І я вважаю, що наступний 2019 рік ми можемо теж ухвалити зміни до Основного закону, де передбачити абсолютно логічно те, що сьогодні вже напрацьовано, яке має наш досвід.

  Тому новий етап. Ми, я думаю, що сформуємо його початок у грудні. З січня розпочнемо новий етап – у 600 днів. І зробимо все для того, щоб громади були сильними, ефективними.

  До речі, ми теж передбачаємо в цьому плані 600 днів. Ми передбачаємо зміни до законів, які дадуть можливість розвивати місцеву демократію.

  Не можна давати можливості, щоб місцева влада відривалася від інтересів людей. Тому місцеві референдуми, місцеві ініціативи мають бути закріплені, і консультації в тому числі, у законодавстві. Щоб люди могли висловлювати свою думку. Щоб могли ставити на порядок денний ті питання, які потребують вирішення.

  Але наголошую на тому, що реформа місцевого самоврядування не покликана була просто до передачі повноважень. Це створення інструментів нової якості послуг для українців, для людей. І я про це говорив, що ці послуги, починаючи від житлово-комунального господарства, дороги, освіта, садочки, школи, поліклініки, лікарні, які потребують значних інвестицій, і ми тут допомагаємо це робити, як держава, але все-таки вони у власності місцевих влад, муніципалітетів, районів, там мають інвестувати зусилля.

  Але є багато питань, які ми спільно, абсолютно спільно можемо дуже ефективно використовувати через механізми бюджету, які ми створили, через механізми державного фонду регіонального розвитку, який ми створили і передаємо через нього кошти, через інші субвенції соціально-економічного характеру, і тут важливо об’єднувати ці зусилля.

  Я хотів би підкреслити, що сьогодні ми розглянемо питання щодо комплексних програм по всіх питаннях людей з інвалідністю – це ще одна тема, яку можливо вирішувати спільно, наприклад, безбар'єрність, це спільно з місцевою владою, або створення соціальних програм підтримки людей з інвалідністю – це теж питання, яке можливо створювати тільки спільно з органами місцевого самоврядування.

  Тому реформа децентралізації має надзвичайно важливе значення, і, беззаперечно, має бути й ініціатива. І я тут хотів би сьогодні згадати про нашу уповноважену Уряду, якої, на превеликий жаль, зараз немає разом з нами, Раїсу Панасюк, яка була просто величною постаттю. На мій погляд, вона була дуже сильною, дуже чуйною, дуже енергійною, і багато речей вона, я думаю, що багатьох навчила, як ставитися до проблем людей з інвалідністю, і в тому числі мене особисто багатьом питанням навчила. І я вважаю, що нам потрібно продовжувати і пам'ятати те, що це наш з вами обов’язок – якісно робити свою справу і, найголовніше, з теплим і добрим серцем. Це важливо, це найкраща мотивація.

  Я пропоную сьогодні, щоб ми, шановні колеги, розпочали засідання Уряду з доповіді Міністра соціальної політики по питанню соціального захисту осіб з інвалідністю і далі перейшли до розгляду питання порядку денного, який був сформований урядовими комітетами і за пропозиціями міністерств.

  Немає заперечень? Дякую.