• In English
 • Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 20 червня 2018 року о 16:00  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги! Розпочинаємо засідання Уряду.

  Я хотів сказати про надзвичайно важливе питання, яке ми сьогодні будемо розглядати поряд з тими питаннями, які є в порядку денному. Я думаю, що це питання відповідає інтересам 45 млн. українців. Ми кожного дня працюємо над тим, щоб створити нове підприємство, створити умови, щоб в Україні створювалися нові робочі місця, по всій території України реалізуємо проекти економічного відродження нашої країни.

  Але разом з тим у нас в країні є сфери, в які, поки ми займаємося справою, проникають різні нечистоплотні представники різних органів влади і правоохоронної системи і починають вибудовувати схеми, які, в першу чергу, ведуть до втрат держбюджету, а це означає втрат кожного українця.

  Декілька днів тому я оголосив про те, що ми сформували план дій щодо боротьби з контрабандою в Україні, і ця боротьба буде успішною, оскільки я вважаю, що ми маємо десятки мільярдів гривень, які сьогодні за участю схемщиків, в тому числі і представників влади, виходить поза межі українського бюджету.

  Я далі це терпіти не збираюсь, вважаю, що це є неприпустимо. В минулому році наші спільні заходи, які ми провели, дали можливість  залучити в український бюджет більше 70 млрд. грн. додатково з надходжень від митниці, і таким чином ми виконали ті плани, навіть перевиконали, які ми ставили на минулий рік.

  Але за цей рік з'явились інші схеми, які сьогодні потрібно дуже жорстоко карати і які треба припиняти. І тому сьогодні я презентую конкретно чіткий план дій, що ми будемо робити. Лідируюча роль у цьому питанні є у МВС, Нацполіції, ДФС. Я дуже розраховую на те, що та узгоджена позиція, яка була знайдена під час робочої наради, яку я проводив у понеділок зі всіма представниками правоохоронної системи, Генеральним прокурором України, СБУ, НАБУ, Антикорупційною прокуратурою, всіх тих служб, які причетні сьогодні до наведення порядку, я вірю в те, що ці узгодження будуть досягнуті і всі вірою та правдою виконають ті домовленості, яких ми досягли.

  Я зроблю декілька слайдів для того, щоб розказати про те, з якими організованими схемами ми будемо боротися, і які схеми сьогодні послаблюють економіку нашої держави, в тому числі через які кошти не доходять до бюджету.

  Перше. Перша схема, яка використовується сьогодні, і ми її виявили, – це оформлення вантажних транспортних засобів як порожніх. Тобто їдуть транспортні засоби (як правило, це мікроавтобуси) повністю забиті дороговартісним товаром, але його при зговорі всіх структур, які задіяні в митному оформленні і супроводженні товарів, оформлюють як порожній, тобто нуль гривень потрапляє до українського бюджету.

  Наступна позиція – це так звані "піджаки", самі схемщики називають цю схему "піджаками", коли велика фура дорогоцінного товару фактично перевозиться фізичними особами по нормі на кожну. Таким чином 20 людей можуть перевезти цілу фуру з оформленням вантажу, по якому не сплачують жодної копійки. Це теж є схема, з якою ми будемо боротися.

  Також дуже кричущою є схема, коли завозиться в Україну дороговартісний товар. Цей товар на митниці не доглядається. Документи по ньому є абсолютно підроблені. Далі привозиться цей товар на внутрішню митницю. Поки він доїхав від кордону України до внутрішньої митниці товар просто зникає один, з'являється низьковартісний інший. І таким чином не сплачуються абсолютно жодні податки до бюджету нашої держави. Всі ці схеми будуть ліквідовані нашими зусиллями.

  Наступне. Є схема, коли вносять неправдиві відомості до документів. Тобто під назвою одного товару завозиться дороговартісний товар. Таким чином занижується митна вартість і розмитнення відбувається з інших груп товарів, які значно-значно дешевше. І такі втрати суттєво впливають на надходження до бюджету. Тобто так званий пересорт із заниженням у тому числі і митної вартості. Тобто ввозять дорогі товари елітні, але пишуть, що це є товари абсолютно дешеві, які майже нічого не варті, і з цього сплачують копійки до державного бюджету, тим самим обкрадаючи сьогодні всіх українців.

  Далі є ще одна схема, яка має назву "шостий метод розрахунку митної вартості". Це означає, що є п'ять  методів розрахунку, які є достатньо ефективними, а шостий – це інший, невизначений. Його часто використовують для того, щоб приховати "сірий" імпорт і контрабанду і ввозити ці товари в Україну.

  Я вже сказав про це, але є окрема тема – це спеціальне заниження митної вартості, з якої розмитнюються товари. В чому важливо привести ці сфери, в тому числі й в об’єктивність? Сьогодні у нас є прекрасна українська промисловість, яка виробляє конкурентну продукцію. Але такою заниженою вартістю ми фактично стимулюємо зменшення кількості робочих місць, а не їх збільшення на території України. Це все негативно впливає на економічне зростання, а значить і благополуччя українців. Ці схеми також будуть ліквідовані. 

  Використання офшорних компаній для того, щоб потім повертати конфіскований товар за рішенням суду. Так складають документи порушень, що відправляють їх до країни-відправника і там ці документи залишаються нерозглянутими. Натомість "схемщики" забирають свій товар і фактично його реалізують по тіньових схемах, в тому числі в Україні.

  Ще одна важлива тема – зменшення кількісних показників імпортованого пального. Ввезення заборонених та дешевих марок пального під видом євро-4. Фактично дурять українців тим, що ввозять під маркою євро-4 низькоякісні паливно-мастильні матеріали. Це все впливає в тому числі і на надходження до бюджету від розмитнення таких товарів.

  Але ще є одна, я б сказав надзвичайно кричуща, контрабанда в країні. Я про це говорю достатньо серйозно. У нас є, так звана "чорна" контрабанда, – контрабанда, яка йде через "зелені" зони, маю на увазі через лісосмуги на кордонах, яка теж прикривається певними представниками правоохоронних структур, і таким чином нелегально товари взагалі потрапляють в Україну.

  Я хочу сьогодні заявити, що в Україні діє ще одна схема, яку ми виявили, з якою будемо боротися. Нам потрібні тут об'єднання зусиль всіх правоохоронних структур. Це так звані ввезення абсолютно незаконно нафтопродуктів на територію України.

  Хочу на весь світ сьогодні повідомити, що в нейтральні води України заходять танкери з паливно-мастильними матеріалами, потім до них підходять невеликі за ємністю судна, забирають ці паливно-мастильні матеріали без жодного розмитнення, без жодної легалізації цього товару, він потім потрапляє по тіньових схемах на автозаправні станції, в тому числі з сумнівною якістю.

  Я хотів би підкреслити, що це багатомільярдна схема. Я розумію, що з сьогоднішнього дня ворогів у мене стало ще більше, але я ніколи не ставив на вагу власні інтереси понад інтересів держави та людей. Для мене дуже важливо, щоб кожна гривня українського бюджету потрапляла туди, де вона сьогодні найбільш необхідна.

  Наголошую на тому, що наш моральний обов'язок, абсолютно всіх, відкрито дивитися в очі українському військовому, який потребує значно більшого і кращого забезпечення, ніж має сьогодні, а це можливо зробити через збільшення до бюджету і ліквідації таких тіньових схем, або українського пенсіонера, який має право жити на більш достойну пенсію, ніж навіть сьогодні яку він має, або українських дітей, які мають навчатися в нормальних умовах, або українських пацієнтів, які мають лікуватися в гарних лікарнях, або українцям їздити по гарних дорогах. Це все є можливим.

  Ще дуже важливо, що ці ресурси дають нам можливість позбавитися від зовнішнього впливу на економіку нашої держави, від зовнішніх боргів, які були створені не за наші чотири роки, але вони були створені і сьогодні є надзвичайно серйозним негативом і вантажем на плечі кожного українського громадянина. Не ми їх брали, але маємо їх віддати.

  Я наголошую на тому і сьогодні хочу сказати наступне. Що Україна без контрабанди – це можливо. Мені потрібно самавіддана праця МВС, Національної поліції. Мені потрібна абсолютно прозора робота українських прикордонників і абсолютно їхня моральна і чесна позиція в боротьбі з цими жахливими схемами.

  Мені потрібна позиція ДФС і податкової міліції. Мені потрібна позиція сьогодні абсолютно стійка і чітка СБУ і відповідних підрозділів, які мають можливості боротися з цими явищами.

  Мені потрібна повна підтримка Генпрокуратури України. Генеральний прокурор абсолютно повністю засвідчив готовність підтримати і впроваджувати цю боротьбу.

  Мені потрібна підтримка Національного антикорупційного бюро. Я хотів би, щоб кожен, хто взяв хоча б гривню від цих оборуток, просто був затриманий, заарештований. І це стосується абсолютно всіх, не важливо чи це є представники правоохоронних структур, або це є представники виконавчої влади.

  В тому числі мені потрібна підтримка спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Від нас з вами люди чекають конкретних рішень. Я свій вибір зробив. Я іду на цю боротьбу задля того, щоб отримати результат, результат, який дасть нам можливість дивитися людям у вічі.

  Окремо хочу сказати, що всі інші структури, які займаються сьогодні оформленням митних вантажів, фітосанітари, екологісти і всі інші, я просив би, щоб усі міністерства сьогодні зібрали своїх представників. Ми будемо карати їх нещадно. Я на цьому наголошую.

  МВС сьогодні має достатньо наручників, які буде надягати їм абсолютно в ту ж хвилину, як вони тільки будуть ставити питання про неправомірну вигоду або нанесення шкоди українській державі шляхом підробки документів, сприяння незаконному переміщенню товарів. Всі ці кошти належать українцям. І я просто всіх закликаю, щоб ми були абсолютно чесними перед українськими громадянами.

  Я хочу підкреслити абсолютно жорстку і принципову позицію сьогодні Міністра внутрішній справ. Я вважаю, що від МВС, особисто міністра дуже багато залежить, і я радий тому, що ми є повними однодумцями по наведенню порядку в цій сфері.

  Глибоко переконаний, що є повна підтримка Уряду бізнес-асоціацій. Я попереджаю всіх, хто є в системі координації роботи Уряду, про персональну відповідальність. Ми будемо кожного місяця підводити підсумки і будемо це робити публічно для того, щоб розуміти, де у нас є слабкі місця, які ми маємо просто ліквідувати, з точки зору, в тому числі і кадрів, хто не вміє і не хоче служити державі і людям – я прошу всіх на вихід. Ще можливо сьогодні-завтра це зробити.

  Але також просив би сьогодні Уряд підтримати ці рішення, ці рішення напрацьовані нами спільно з Міністром внутрішніх справ, ДФС, Мін’юстом, Секретаріатом Уряду, які будуть абсолютно чітко відповідати на те, щоб створити механізми боротьби з цими негативними явищами.

  Я закликаю всіх до цієї боротьби і я глибоко переконаний, що ми можемо досягти успіхів, і десятки мільярдів гривень будуть направлені на потреби рядових українських громадян.

  Колеги, я прошу вашої підтримки, і я глибоко переконаний, що Україна без контрабанди – абсолютна реальність, тим більше, що у нас є політична воля навести в цьому питанні лад.

  Тому, колеги, я просив би, щоб ми зараз ухвалили ряд рішень, які підготовлені в розвиток цієї теми. Завтра я буду проводити всеукраїнський селектор, буду запрошувати всі ті служби, про які я сьогодні сказав, в тому числі голів облдержадміністрацій. Ми доведемо їм рішення, які сьогодні ухвалить Уряд, під персональну відповідальність, і більше жодних розмов про те, що це неможливо, я не хочу навіть чути.

  Я хочу конкретних і суворих рішень, навіть жорстких, якщо хочете, жорстоких, до тих всіх "схемщиків" і всередині системи, і поза межею. Сьогодні вже дійшли до того, що створили супроводжуючі структури, так, як це було за часів Януковича. Так не буде. І я на цьому наголошую. Платіть податки до бюджету, і у вас не буде жодних проблем.

  Більше того, чесному легальному бізнесу немає чого боятися. Всі ці заходи будуть робити вас сильнішими, ви зможете більше виробляти продукції, ви зможете бути більш конкурентними, більше створювати робочих місць. Я зацікавлений в тому, щоб українська промисловість зростала швидкими темпами, і це рішення теж буде сприяти розвитку економіки і промисловості.

   Я запрошую до слова Міністра внутрішніх справ. Арсене Борисовичу, декілька слів, і ми будемо переходити до прийняття рішення.