• In English
 • Сергій Савчук: Із народними депутатами, експертами IRENA та Євросоюзу готуємо законопроект щодо «зелених» аукціонів до другого читання у Парламенті

  Стратегію переходу України на «зелені» аукціони та експертні рекомендації IRENA з цього питання обговорили учасники міжнародної конференції, проведеної у Парламенті за ініціативи Комітету ВРУ з питань ПЕК, Держенергоефективності та Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA) за підтримки Фонду ефективного державного управління Великобританії.

  Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із народними депутатами України Наталією Кацер-Бучковською та Володимиром Бандуровим висловив одностайну точку зору, що модель аукціонів повинна враховувати потреби споживача та сприяти встановленню реальної ринкової ціни на «зелену» електроенергію.

  «Аукціон виграє той, хто запропонує найкращу пропозицію, – нижчу ціну. У результаті це здешевить «чисту» енергію для споживачів, а інвестор продаватиме електроенергію за аукціонною ціною впродовж 20 років», – пояснив Сергій Савчук.

  При цьому, як зауважив Голова, важливо не сповільнити темпи розвитку відновлюваної енергетики.

  Крім того, Сергій Савчук переконаний, що механізм аукціонів має включати збалансований розвиток усіх секторів «чистої» енергетики.

  «Наприклад, відповідно до цілей Енергетичної стратегії України до 2035 року, частка сонячної енергетики в енергобалансі буде лише удвічі більшою за біоенергетику. Проте наразі різниця між секторами величезна: встановлено в 13 разів менше потужностей біоенергетики, ніж сонячної енергетики. Тому, щоб досягти цілей національної стратегії, вже сьогодні потрібно стимулювати генерацію електроенергії із біомаси, біогазу», – підкреслив Сергій Савчук.

  На перевагах аукціонів також акцентували увагу експерти IRENA, Єврокомісії, ЄБРР, IFC.

  Ексклюзивно для України представники IRENA поділилися результатами проведення аукціонів у різних країнах світу. Якщо у 2007 близько 10 країн перейшли на систему торгів, то на кінець 2017 таких країн – вже 70.

  За даними експертів, здешевлення «зеленої» електроенергії, дійсно, – ключовий фактор аукціонів. Так, якщо у 2010 році середня у світі ціна на електроенергію, вироблену СЕС, становила 250 доларів за 1 МВт*год, то у 2016 році вона склала 50 доларів за 1 МВт*год.

  Наприклад, за результатами проведених аукціонів у 2018 році в Казахстані стартова ціна знизилася для проектів СЕС на 48%, а для ВЕС – на 23,3%. Всього відібрано 36 проектів у різних секторах відновлюваної енергетики загальною потужністю 858 МВт.

  Отже, аукціони потрібні, адже дозволяють:

  • встановити справедливу ринкову ціну на «зелену» електроенергію;
  • створити прозору конкуренцію на ринку;
  • врегулювати планування бюджету;
  • надати гарантії інвесторам та фінансовим установам щодо реалізації проектів.

  «Очікуємо на розгляд законопроекту № 8449-д у другому читанні в Парламенті вже на початку весни», – наголосив Сергій Савчук.