Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року
опубліковано 12 квітня 2017 року о 18:20

ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго ранку! Декілька слів хотів би сказати про основне питання, яке ми будемо сьогодні розглядати, – питання стану українських доріг.

Насправді стан українських доріг може відображати загальний стан справ у багатьох сферах. По дорогах ми бачимо, що вони знаходяться в такому, м’яко кажучи, незадовільному стані. Вчора під час прес-конференції я навів приклад того, що якби ми десять років тому розпочали реформу дорожньої галузі, то сьогодні в нас було б 90% доріг у нормальному стані, безпека на дорогах була б достатньо високого рівня і інфраструктурно Україна використовувала би свої можливості, в тому числі транзитні, для підвищення свого потенціалу. Але найголовніше, що українці їздили б по гарних якісних дорогах.

Я сказав про те, що в цьому році ми і раніше, і якісніше підійдемо до роботи щодо наведення порядку на українських дорогах. Це серйозна фундаментальна робота, яку потрібно робити. На превеликий жаль, за багато років нашої незалежності (десятиріччя) влада не приділяла багатьом проблемам серйозного значення. Як завжди, напевно, хтось боровся за владу, хтось – за кошти, хтось – за якісь інші речі, але ніхто не боровся ефективно за те, щоб Україна врешті-решт зайняла гідне місце і в Європі в тому числі, і найголовніше, щоб люди відчували, що ситуація в країні змінюється, сама країна змінюється і жити їм стає легше.

Ми в цьому році змінили підхід, і дуже важливо, щоб ми почали системно вирішувати проблему українських доріг. Це не якась одноразова кампанія, яку ми маємо провести і про це забути. Треба створити якісну систему управління будівництва, реконструкції, ремонту, утримання українських доріг. Тоді автодорожнє господарство буде в належному стані.

Ми в цьому році раніше розпочинаємо роботи. У минулому році ми вийшли більш-менш на нормальні обсяги десь у серпні. Цього було недостатньо. Але насправді те, що ми виходимо раніше, говорить тільки про єдине, що ми трошки краще були підготовлені. Але й цього недостатньо.

Я переконаний: головним пріоритетом є якість робіт. Ми знаємо, що автодорожня сфера завжди є висококорупційною, неефективною. Мені сьогодні потрібно чітко зрозуміти, чи правда, а якщо правда, то де минулорічний асфальт зійшов разом з цьогорічним снігом. І якщо це так, вибачте, я хочу жорсткої відповідальності тих, хто це робив. Вони мають нести за це найсуворішу відповідальність, починаючи від того, що мають відновити все те, що пошкоджено, а з іншого боку – мають нести кримінальну відповідальність, бо це державні кошти, державні ресурси. Якщо хтось дозволив собі їх використовувати неефективно, він має за це понести відповідальність.

Окремо хочу сказати, шановні колеги, що нам потрібно побудувати нову систему контролю якості доріг. І сьогодні ми заслухаємо керівника Укравтодору, в тому числі я б хотів почути й пропозиції щодо нової системи контролю якості, прозорості роботи українського Автодору для того, щоб врешті-решт по завершенню цього сезону ремонтних робіт українці відчули зміну в кращий бік стану українських доріг.

Хоча наголошую, що 95% українських доріг унаслідок того, що у влади десятиріччями були інші пріоритети, сьогодні знаходиться в трагічному стані. Щорічна серйозна системна робота виведе дороги країни на якісний рівень.

І тут важливо, щоб і місцева влада, яка внаслідок децентралізації в країні отримала мільярди, десятки мільярдів, які можливо використовувати, в тому числі й на реконструкцію, будівництво доріг, дуже сумлінно виконала свою роботу, своє завдання.

Тому я звертаюся сьогодні до місцевих керівників, до міських голів, голів громад України, районних адміністрацій, обласних адміністрацій, обласних рад. Шановні друзі, я дуже прошу вас, щоб ви максимально ефективно підійшли до ремонту, реконструкції доріг, за які ви відповідаєте, зробили це якісно, тому що на місцях завжди якісніше можливо проконтролювати, ніж це зробити з центру. В цьому й полягала децентралізація. А з 2018 року багато доріг і коштів переходить на місцевий рівень, тому ви сьогодні маєте інфраструктурно бути готові до такої роботи.

Тому закликаю всіх до максимальної відповідальності, у тому числі й в цій сфері.

Окремо хочу сказати й про те, що я зазначив на самому початку, що дороги, стан українських доріг – це як дзеркало. У нас багато сфер, які менш помітні, але, можливо, більш відчутні для українських громадян, у яких теж стан справ достатньо критичний.

І можу сказати, що виклик для нашого Уряду – змінити систему, зробити систему державного управління ефективною і максимально орієнтованою на інтереси людей.

Я хочу сьогодні (цей тиждень, цей рік, як ми з вами сформовані, як єдина урядова команда) подякувати міністрам, колегам, віце-прем’єр-міністрам, міністрам за вашу роботу. Я розумію, що дещо вдалося зробити краще, в чомусь ми не досягли прогресу. Але найбільш головне, що ситуацію в 2016-2017 році ми з вами утримали, а зараз починається найбільш цікавий і відповідальний період.

Ми маємо з вами вже досвід, напрацювання. Переконаний в тому, що кожен з вас має запал, а це дуже важливо. Це означає, що досвід, який здобутий, ми маємо використати для того, щоб Україна розвивалася, щоб люди це відчували. Тому ще раз хочу подякувати буквально кожному з вас за цей рік – непростий, і хочу заохотити всіх нас динамічно, якісно, відкрито і ефективно рухатися далі. Завдань багато. План дій Уряду до 2020 року ухвалений. Тепер наше головне завдання виконувати цей план в інтересах українців.

Тому зі словами вдячності я хочу висловити і слова надії на те, що в 2017 році ми покажемо кращий результат, ніж в 2016 році. Принаймні, хочу підкреслити, що всі підстави говорити про те, що 2017 рік утвердиться як рік зростання, думаю, є. Але потрібно, щоб він утвердився і роком відчуття українських громадян, що ситуація змінилася – змінилася в кращий бік.

Тому давайте у всіх сферах  нашого життя зробимо капітальний ремонт і реконструкцію для того, щоб Україна була успішною.

Зараз переходимо до розгляду питань порядку денного. Порядок денний розданий. Є пропозиція його затвердити і перейти до розгляду питань.

Як я і сказав, ми розпочнемо розгляд питань на Уряді зі стану робіт по автомобільних дорогах України. Як я обіцяв раніше, це буде один із важливих наших пріоритетів. Тому з керівником Укравтодору Славоміром Новаком ми будемо часто зустрічатися в прямому ефірі на засіданні Уряду для того, щоб він системно нас інформував про реальний стан справ, але головне – щоб ми теж з вами тримали руку на пульсі і розуміли, що відбувається в кожному куточку країни в цій сфері.

Далі перейдемо до розгляду питань порядку денного, які були сформовані за поданням урядових комітетів. Немає заперечень? Розпочинаємо нашу роботу.