Фонд державного майна зможе прискорити приватизацію завдяки системі ProZorro, - Андрій Гайдуцький
опубліковано 03 березня 2017 року о 15:50

Фонд державного майна України готовий протестувати механізм продажу державних активів через ProZorro. Про це на брифінгу в Києві повідомив заступник Голови ФДМУ Андрій Гайдуцький.  

Спільний брифінг ФДМУ, Мінекономрозвитку, ProZorro.Продажі, Transparency International Україна, ПАТ «Укргазвидобування» на тему «Запуск нового проекту ProZorro.Продажі для продажу/оренди державного майна» відбувся в УКМЦ 3 березня.

«Для чого ProZorro? Завдяки цьому ми вийдемо на новий рівень прозорих продажів, налагодимо процес підготовки і виставлення об’єктів приватизації, де всі заявки учасників торгів оброблятимуться в електронному вигляді. Таким чином ми нівелюємо людський чинник. Все це призведе до активізації продажу державних активів. Тому й треба шукати нові підходи», – зазначив Андрій Гайдуцький.

За його словами, Фонд державного майна з приходом команди Ігоря Білоуса зробив дуже багато для підвищення рівня прозорості приватизації.

«Ми відкрили базу об’єктів приватизації, запустивши проект privatization.gov.ua, на ньому в режимі он-лайн можна бачити, скільки часу лишається до продажу того чи іншого об’єкта, перевели всю малу приватизацію на електронні майданчики, і сьогодні співпрацюємо з 17 біржами, ми запровадили нові типи продажу – голландські аукціони, аукціони з пониженнями ціни», – повідомив він, при цьому наголосивши, що якість більшості державних активів є дуже низькою.

«Понад 90% активів введені в експлуатацію 50-150 років тому, понад 95% держпідприємств мають суттєву заборгованість, а 60% з них – збиткові. Тому рівень продажу залишається низьким. Хоча завдяки вже запровадженим новим підходам у 2016 році практично вдвічі вдалось збільшити кількість і обсяги проданого держмайна», – сказав Андрій Гайдуцький.

Він також зазначив, що однією з найбільших проблем у приватизації є питання оцінки державного майна для продажу. Цю проблему має вирішити новий закон про приватизацію, розроблений Фондом спільно з Мінекономрозвитку, ЄБРР і Baker McKenzie.

«Незалежні оцінювачі часто використовують не доходний, а майновий підхід, тому вартість об’єктів, яка береться за основу при визначенні стартової ціни, досить часто завищена. В новому законі ми пропонуємо взагалі відійти від інституту оцінювачів при підготовці об’єкту до приватизації. Пропозиції щодо стартової ціни має надавати або радник (при продажі великих підприємств), або самі інвестори, які хочуть прийняти участь в аукціоні (для малих підприємств, рухомого чи нерухомого держмайна). Так ми оголошуємо про продаж, збираємо пропозиції від потенційних покупців, визначаємо найвищу пропозицію стартовою ціною, і з цього починаємо торги», – роз’яснив заступник Голови ФДМУ.

«Система ProZorro.Продажі тут допоможе нам з технічного боку – прозоро проаналізує всі заявки, а також направить проведення аукціону 20+ електронних майданчиків, які під’єднані до системи. Новий закон плюс система ProZorro.Продажі мають збільшити кількість підприємств, що будуть приватизовуватись, до 100-200 в місяць, а кількість об’єктів малої приватизації – до 1000 в місяць», - заявив Андрій Гайдуцький.

Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов зазначив, що поширення системи ProZorro на продаж активів державних компаній є перспективним.

«Дуже радий, що Фонд державного майна готовий дивитися на те, як підвищити ефективність своєї роботи, не боїться експериментувати і застосовувати нові механізми. ProZorro - потужний і цікавий механізм, який Фонд зможе використовувати і для приватизації, і для оренди, і для інших напрямків», – підкреслив Максим Нефьодов.

Олексій Соболєв, керівник проектного офісу ProZorro.Продажі, зазначив: «Ми вдячні Фонду державного майна, який готовий активно включатися у процес продажу через ProZorro і змінювати правила приватизації, аби зробити її максимально ефективною».

За його словами, в Україні величезна кількість державного майна, яке занепадає. «Держава демонструє незначні показники діяльності у питанні управління своїм майном. Чим швидше держава продасть своє майно, тим кращими будуть результати від подальшого управління ним у приватних руках», - підкреслив Олексій Соболєв.