Вступне слово Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана на засіданні Уряду від 27 липня 2016 р
опубліковано 27 липня 2016 року о 14:52

ГРОЙСМАН В.Б. – Ми сьогодні подивимось дві презентації з двох важливих питань.

Перше чи одне з питань – це питання прозорості і питання запобігання корупції, питання про початок роботи Національної агенції із запобігання корупції, електронного декларування і питання щодо системи державних закупівель ProZorro. Що є дуже важливим, що ця система починає діяти для всіх без виключення і обмежень. Там, де є державні кошти, з 1.08.2016 р., тобто з 1 серпня ця система має повноцінно запрацювати по всій країні.

Попередній аналіз, який ми робимо з вами щодо державних закупівель, ми бачимо, що і 3, і 5, і 10, і 20, і 30, і 40, і 50% економії при закупівлях доводять те, що зловживання в системі таких традиційних закупівель були. Наше завдання з вами сьогодні, щоб система без будь-яких зупинок запрацювала з 1.08 і всі кошти держбюджету максимально ефективно використовувались. Це дасть нам можливість забезпечувати мільярди, десятки мільярдів ефективного використання грошей і, найголовніше, що те, що ми будемо економити, воно буде залишатись у бюджеті країни.

Сьогодні ми послухаємо команду Мінекономрозвитку, Максим Нефьодов, заступник міністра, презентує нам позицію щодо готовності роботи самої системи.

Тепер питання щодо Національного агентства із запобігання корупції. Хотів би підкреслити, що так, як на себе взяла зобов’язання НАЗК, з 15 серпня почнеться система електронного декларування доходів, майна чиновників. І не тільки чиновників, а й політиків. Я вважаю, що це є надзвичайно важливий інструмент боротьби з корупцією, щоб ми чітко розуміли, які в людей є доходи, чим вони володіють, які в них є видатки. І аналізувала агенція, чи доходи співпадають з видатками, що дуже важливо. Мені б дуже хотілось сьогодні подивитись не тільки декларації чиновників, а й політиків, зокрема наших дорогоцінних, я не перебільшив, політиків-популістів. Дуже хочеться мені подивитись на їхні декларації, чим вони реально володіють, які в них реальні статки. Ми побачимо, що ті, хто завжди кричить про те, що треба допомагати простим людям, насправді виявляються самі не дуже простими, мають достатньо статків і є людьми дуже і дуже небідними. Я б не побоявся сказати, що вони є багатими. Подивимось, чи зможуть вони це відзначити у  своїх електронних деклараціях.

Сьогодні ми також передамо з вами, шановні колеги, 25 комп'ютерів до НАЗК. Ми фактично, як Уряд України, виконали всі вимоги, які були потрібні: приміщенням забезпечено; комп’ютерною технікою забезпечено; все те, що буде потрібно фінансувати, ми будемо фінансувати. Але розуміємо, що НАЗК є незалежною структурою, і ми не маємо втручатися в їх роботу, а навпаки, тільки сприяти якісній роботі НАЗК.

Хотів би також підкреслити, що сьогодні я підпишу доручення щодо ініціативи 9 грудня. Ви знаєте, що 9 грудня – Всесвітній день боротьби з корупцією. Доручення, про яке я говорив нещодавно, сьогодні буде формалізовано і випущено. Це означає, що кожне міністерство має попрацювати всередині своєї системи щодо ефективних антикорупційних заходів. Ми сьогодні вже співпрацюємо в цьому питанні з різними міжнародними організаціями (Transparency International) і будемо максимально залучати громадськість для того, щоб робота Уряду була прозорою, а система боротьби з корупцією була ефективною.

Хотів би ще зазначити два рішення.

Питання про продовження збільшення обсягів теплих кредитів. Достатньо ефективна програма, яка курується віце-прем’єр-міністром Зубком Г.Г. Програма, як дає можливість сьогодні проводити енергоефективні заходи, особливо це важливо тоді, коли ми встановили антикорупційні єдині ціни, зокрема, на газ. Це дає можливість сьогодні пришвидшити темпи енергомодернізації, що буде успіхом і буде робити нашу країну енергонезалежною.

Ще раз хочу підкреслити всім українцям, що через механізм адресної системної підтримки кожен з вас, хто має в сукупному доході плату за житлово-комунальні послуги більше 15%, вже сьогодні може звернутися до системи соціального захисту і отримати таку компенсацію без будь-яких зволікань. Я закликаю вас це зробити. Але всі ті, хто мають серйозні статки, нормальні доходи, будуть платити повну антикорупційну ціну.

Хотів би підкреслити, що окремо величезний потенціал є в органів місцевого самоврядування щодо енергоефективності і енергомодернізацїі. В рамках фінансової децентралізації ми з вами дали можливість органам місцевого самоврядування (містам, районам, областям, об'єднаним громадам), органам місцевого самоврядування нижчого рівня нормально, ефективно проводити цю роботу. Гроші є, і гроші є на місцях, тому я вважаю сьогодні дуже важливим, щоб громадськість підвищила свою увагу до органів місцевого самоврядування, до місцевих бюджетів, до того, як витрачаються ці бюджети, куди вони спрямовуються, Тому що це реально мільярди гривень, які раніше централізувалися в Києві та були в розпорядженні чиновників міністерств. Сьогодні ці ресурси автоматично та справедливо зараховуються до місцевих бюджетів. Тому питання прозорості та ефективності використання цих ресурсів є питанням номер один.

І останнє питання, про яке б я хотів сьогодні сказати. Ми сьогодні плануємо проголосувати, підтримати зміни в керівництві МОЗу. Ми покладемо з 1 серпня, у разі підтримки Уряду, але я думаю, що Уряд підтримає, виконувати обов'язки Міністра охорони здоров'я Уляну Супрун. Ми її на минулому Уряді призначили.

Хотів би підкреслити, що реформа системи охорони здоров'я є дуже важливою для нашої країни, для українців. Вона знаходиться у вкрай важкому стані. Ми робимо певні кроки, зокрема й щодо демонополізації ліків, і в продовження цього закону, який був ухвалений парламентом за ініціативою Уряду та підтримки парламенту, бо без парламенту ми б не змогли цього зробити. Він ухвалений був нещодавно, підписаний Президентом і вступив в дію.

Це означає, що в розвиток цього закону нам потрібно буде зробити певні рішення Уряду для того, щоб ми дали можливість в Україні придбати якісні ліки та запустити реальний процес конкуренції на цьому ринку, а це означає зниження вартості ліків, які сьогодні є достатньо дорогими в країні, невиправдано дорогими. Тому є ціла система рішень, які ми приймемо, і вони будуть мати відповідний результат.

І я хотів би підкреслити, що треба дати можливість заступнику міністра, яка буде опікуватися реформою охорони здоров'я, проаналізувати ті напрацювання, які вже є у нашої команди. Можливо, робити певні коригування, але винести на найближче засідання Уряду саму концепцію реформи охорони здоров'я в країні для того, щоб Уряд схвалив політичне рішення, і далі почати реалізовувати реформу, мета якої буде – підвищення якості надання медичних послуг, доступності. І беззаперечно, потрібно в цій реформі пам’ятати і підтримувати і лікарів, і медичну освіту. Тут є над чим працювати. Це надзвичайно складна реформа, але дуже потрібна для нашої держави.

Тому, колеги, переходимо до розгляду питань порядку денного.