• In English
 • Еміне Джапарова: "Відновлення історичних топонімів в Криму - повернення пам'яті про кримських татар"
  опубліковано 20 травня 2016 року о 11:25

  19 травня в Національному інформаційному агентстві "Укрінформ" відбулася презентація карти "Топонімія Криму", організована Міністерством інформаційної політики України.

  За словами ініціатора проекту, журналіста та головного редактора сайту «Історична правда» Вахтанга Кіпіані, ідея створення такої карта виникла в нього відразу після окупації Криму у 2014 році.

  «Ключовою думкою було показати топоніміку в її сталому часі, тобто як вона виглядала в XX столітті. Назви міст на карті - історичні, а також на ній можна побачити герб та гімн кримськотатарського народу, що символізують єднання. Ми зараз маємо унікальний момент, коли є консенсус українського суспільства у ставленні до кримських татар. Ця карта є важливим елементом усвідомлення, що дерадянізація і декомунізація Криму є необхідним елементом у відновленні нашого суверенітету»,- зазначив Кіпіані.

  Голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров відзначив, що попереду перед державою велика робота із повернення історичних назв в Криму.

  «Ми маємо завершити цю роботу до деокупації Криму. Окрім цього, карта сприяє збільшенню знань про історію кримських татар та інтеграції історії Криму в український контекст», - розказав Чубаров.

  За словами історика Українського Інституту національної пам’яті Сергія Громенко, після депортації 1944 року до 1948 року було проведено кілька хвиль перейменувань, завдяки чому 80% історичних назв зникли.

  «Наша найперша задача - інтегрувати історію Криму в цілому та кримських татар зокрема в історію України. І візуалізація кримської історичної топоніміки якраз слугує цій задачі якнайкраще. Ця карта була створена для того, щоб в якийсь спосіб стимулювати публічну дискусію та щоб нагадати, що Крим все-таки потребує уваги, що відновлення історичної топоніміки Криму - один із символічних кроків, які ми можемо і повинні зробити, аби продемонструвати, що Крим - це Україна», - повідомив історик.

  Перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова згадала, що Росія за різних правителів впроваджувала державну операцію із забуття кримськотатарського Криму.

  «З часів першої анексії Криму 1783 року, царська Росія, а й згодом радянська, намагалися стерти пам’ять про корінний народ. Одним з найефективніших інструментів – заміна історичних назв населених пунктів, якими кожен клаптик землі в Криму - нагадував про небажаних кримських татар. Сьогодні суть такої політики не змінилась. Вона полягає в ігноруванні кримськотатарського Криму. Так само, як російські журналісти та телеведучі намагалися коментувати пісню Джамали «1944», уникаючи слів «депортація», «злочин», «кримські татари». Так само як в радянські часи, сьогодні екскурсії в Бахчисарайському Ханському палаці розповідають про імператрицю Катерину ІІ та російський Крим, наче не було держави Кримське Ханство із народом, що народився на півострові. Це державна операція із забуття кримськотатарського Криму»,- наголосила Еміне Джапарова.