• In English
 • Мінсоцполітики: Ратифікація Стамбульської Конвенції є частиною міжнародних зобов'язань України
  опубліковано 14 листопада 2014 року о 18:45

  Ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульської Конвенції) Уряд розглядає як одне зі своїх першочергових завдань, хоча й усвідомлює наскільки це складний процес і як багато зусиль потрібно докласти. На цьому сьогодні наголосила заступник Міністра соціальної політики Наталія Федорович під час другого засідання Наглядової ради Проекту Ради Європи «Запобігання та боротьба з насильством  щодо жінок та домашнім насильством в Україні».

  «Перед нашою країною наразі стоїть дуже багато викликів. Серед них – і створення такого соціального простору, у якому б не було місця насильству взагалі, і насильству над жінками зокрема. Керуючись цією метою, Україна в 2011 році в числі 17 інших країн приєдналася до Стамбульської Конвенції. І тепер ратифікація цього документа є частиною наших міжнародних зобов’язань», - сказала Наталія Федрович.

  За її словами, головною передумовою ратифікації Конвенції є перегляд національного законодавства на відповідність Стамбульській Конвенції та приведення його у відповідність до норм міжнародного права. Відповідні кроки для цього вже зроблено і робляться Мінсоцполітики. Наталія Федорович висловила сподівання, що внесок Проекту в експертизу національного законодавства додасть якості тому результату, на який всі працююють, – це внесення змін до національного законодавства.

  Однак не менш важливим є і зміцнення потенціалу національних інституцій у сфері запобігання та боротьби з насильством щодо жінок і домашнім насильством, покращення обізнаності стосовно наявних проблем у цій сфері працівників суду, органів правопорядку, охорони здоров’я, соціальних служб та інших відповідних фахівців та взагалі громадян, переконані у Міністерстві. «Це є також нашими ключовими завданнями як профільного Міністерства, і ми також покладаємось на підтримку Проекту у вирішенні цих питань», - підкреслила Наталія Федорович.

  Разом із тим заступник Міністра наголосила, що Проект має якнайширше залучити громадські організації та експертні кола до обговорення як рекомендацій до змін законодавства, так і до зміцнення інституційної спроможності держави попереджати та запобігати насильству, і у співпраці з громадськими організаціями надавати послуги жертвам насильства.

  Зі свого боку, заступник Голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко зауважила, що досягти тих результатів, що вже є на сьогодні, вдалося завдяки активній позиції Мінсоцполітики та органам соцзахисту на місцях. Так, зазначений Проект вже реалізується у двох пілотних областях - Кіровоградській та Львівській. «Ми докладаємо спільних зусиль, щоб Проект відповідав реаліям сьогодення та новим викликам. І маємо на сьогодні головний результат – налагоджену співпрацю і координацію. Хочу за це подякувати Мінсоцполітики як головному партнеру, а також усім іншим партнерам цього Проекту», - сказала вона.

  Позитивно оцінила виконання завдань Проекту на нинішньому етапі й другий секретар Посольства Швеції в Україні, координатор Проекту Софія Фирк: «Посольство Швеції та Швеція в цілому втішені, що цей Проект просувається. Це значить, що жінки у вашій державі будуть захищені».

  Керівник Проекту «Запобігання та боротьба з насильством щодо жінок та домашнім насильством в Україні» Ана Уррутіа-Енсісо представила членам Наглядової ради перші результати за шість місяців діяльності. Зокрема, вона поінформувала, що з початку імплементаційної фази (травень 2014 року) Проект динамічно розвивався, і початкова фаза, на її думку, була успішно виконана.

  «Експерти у співпраці з Міжвідомчою робочою групою Мінсоцполітики з питань ратифікації Стамбульської Конвенції проаналізували чинне законодавство та інші нормативно-правові акти на відповідність вимогам Конвенції. В результаті підготовлено перший пакет пропозицій щодо внесення необхідних поправок. Вони стосуються Кримінального Кодексу, Кримінально-процесуального Кодексу, Кодексу про адміністративні правопорушення. Крім того, Мінсоцполітики спільно з Проектом працює над розробленням проекту Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Друга частина перегляду законодавства починається зараз. Зокрема, передбачається опрацювати 15 законів», - повідомила Ана Уррутіа-Енсісо.

  Наталія Федорович також поінформувала, що Мінсоцполітики перший пакет вже розіслало по регіонах для обговорення фахівцями. Крім того, він, як і наступний, обов’язково буде обговорюватися з громадськістю та доопрацьовуватися з врахуванням поданих зауважень та пропозицій.

  Учасники засідання критично та об’єктивно обговорили план дій Проекту до лютого 2016 року. Мінсоцполітики запропонувало внести до нього наступні завдання: організувати робочі групи з вивчення/дослідження усіх видів насильства щодо жінок, відмінних від домашнього; провести дослідження/експертні консультації з проблеми визначення відповідальності держави за захист прав жінок; провести дослідження ролі громадських організацій у вирішенні проблеми захисту прав жінок; розробити механізм надання допомоги жертвам насильства за всіма видами насильства з урахуванням особливостей та потреб різних груп жінок та інші.