Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Уряду 5 березня 2014 року
опубліковано 05 березня 2014 року о 11:06

Шановні члени Кабінету Міністрів, керівники облдержадміністрацій, всіх вітаю!

Це наше з вами перше спільне засідання.

Традиції щодо представлення, коли прем'єр-міністри і віце-прем'єр-міністри витрачали мільйонні кошти на те, щоб літати по областях і представляти голів держадміністрацій, ми залишили в минулому. Думаю, що треба відразу приступати до роботи.

У першу чергу я хочу привітати всіх керівників облдержадміністрацій з неймовірною відповідальністю, яка лягла на плечі нового Уряду, і на плечі людей, які зараз несуть всю відповідальність перед українцями за те, що відбувається у ваших регіонах, що у ваших областях. І кожна ваша дія повинна відповідати очікуванням мільйонів, які були на Майдані, очікуванням мільйонів щодо справедливості і гідності, яку потрібно відновити в країні.

Я хотів би розпочати з загальнополітичних і загальноекономічних питань.

Завтра відбудеться надзвичайне засідання глав держав країн Євросоюзу, на яке я отримав запрошення. Учора Державний секретар США оголосив про перший пакет економічної допомоги, який отримає українська держава, і сподіваюся, що в найкоротші терміни – сьогодні і завтра – наші європейські партнери також оголосять про економічний пакет фінансової допомоги для України.

Ситуація є дуже складною з державними фінансами, і ті можливості, які ми отримаємо за рахунок пакетів економічної та фінансової допомоги від США, від Євросоюзу і від МВФ, дадуть можливість нам стабілізувати економічну ситуацію.

Звичайно, що російська військова агресія на територію України має як політичні, безпекові й економічні наслідки. І невмотивована присутність російських військових на території України має надзвичайно негативний ефект, у першу чергу, на українську економіку.

Саме тому ми ще раз закликаємо російське керівництво негайно відвести війська, виконувати двосторонні і багатосторонні угоди.

Те, що сьогодні відбувається на території Автономної Республіки Крим, загрожує не тільки національній безпеці України, а стало загрожувати світу в цілому. І відповідальність за ці дії лежить виключно на Росії.

Жодних підстав для військової агресії на території України у російського керівництва не було, немає і не буде. Будь-які надумані приводи, які, в тому числі і вчора висловлювались російським керівництвом, не мають під собою жодного підґрунтя.

Нагадаю останні події в Парламенті, які стосувалися так званого мовного закону. Незважаючи на те, що це є доволі сенситивне питання для більшості українців, але це те питання, яке розділяє, тому було прийнято абсолютно вірне рішення – не підписувати Закон "Про скасування Закону "Про мови", залишити його в чинній редакції для того, щоб Схід України був спокійний. Все по-русски разговаривали и разговаривать будут дальше. І жодних підстав для розколу України немає і не буде – це позиція нового українського Уряду.

Що стосується системи державного управління. Завдання, які зараз стоять перед головами обласних державних адміністрацій, – це фактично відновлення системи управління і керованістю державою.

Ми отримали державу з порожньою казною, з повністю корумпованою системою державної влади, починаючи з самого верху до самого низу, з відсутністю правоохоронної і безпекової системи, з корумпованими судами. І зараз люди будуть очікувати швидких чітких змін. І керівники обласних державних адміністрацій повинні жорстко, швидко і ефективно наводити порядок, в першу чергу в системі державної влади.

Звертаюся до керівників обласних державних адміністрацій з вимогою про внесення подань на керівників районних державних адміністрацій, на своїх заступників. Терміново призначати людей, але підкреслюю, таких людей, щоб потім їх прокуратура разом із міліцією не ловили за скоєння тих злочинів, які скоювала попередня влада. Тому кадровий підбір є прямою відповідальністю керівника кожної обласної державної адміністрації. У вас є два тижні на завершення формування структури регіональної влади.

Окремо хочу звернутися до керівників ОДА з проханням про те, що ви повинні дуже злагоджено працювати з місцевими радами. Завдання нового Уряду України: децентралізація влади. І Віце-прем’єр-міністр В. Гройсман буде відповідальним за швидкий пакет реформ щодо місцевого самоврядування.

Ми бачимо сьогодні один із основних елементів, який повинен зробити новий український Уряд, – демонтаж тієї централізованої влади, яка була сформована протягом останніх 4-х років. Права потрібно віддавати в регіони. Люди вибирали обласні ради, районні ради і ці обласні і районні ради повинні мати відповідні повноваження.

Прошу кожного керівника області в першу чергу швидко увійти в стан справ області: що відбувається з правоохоронною системою, які заборгованості є за енергоносії, які заборгованості є по соціальним виплатам, як справляються податки, обов`язково зустрітися з малим і середнім бізнесом, який знаходився під постійними утисками, працювати з людьми, йти в народ і слухати людей – і не просто слухати, а відповідати на їхні запити.

Ситуація по АР Крим вкрай непроста, але хочу зазначити, що український Уряд виконує свої зобов`язання перед автономією. За останні два дні ми перерахували на територію АР Крим для покриття соціальних та інших видатків 60 млн. грн. Український Уряд далі виконує і буде виконувати всі свої соціальні зобов`язання перед українцями, які проживають на території автономії.

Не дивлячись на неймовірну заборгованість автономії за споживання енергоносіїв, ми забезпечуємо постачання енергоносіїв на територію автономії. Ми забезпечуємо життєдіяльність автономії, не дивлячись на російську військову агресію в АР Крим.

Звичайно, будуть складнощі в поточному році, тому що після того, коли російські танки і російські військовослужбовці з`явилися на території України, а саме в АР Крим, думаю, що фактично курортного сезону не буде. А не буде курортного сезону – не буде додаткових доходів бюджету. І тому зараз вже потрібно думати Уряду - Олександре Віталійовичу, я Вас прошу, потрібно коригувати доходи автономії, їм доведеться допомагати, і збільшувати обсяги дотації для того, щоб втримати соціальну ситуацію в Криму.

Вчора я звернувся до Міністра оборони України і до Міністра фінансів, щоб негайно підготувати проекти рішень про допомогу Збройним Силам України. Від імені Уряду України дозвольте висловити слова найвищої подяки Збройним Силам України та Військово-Морським Силам України, розташованим на території АР Крим. Це люди, які присягнули народові України і виконали присягу. І те, що Українські Збройні Сили не здались агресорам, є свідченням високого патріотичного духу, національної гідності, яка є сьогодні в Україні.

Тому сьогодні будуть прийняті рішення про додаткове фінансове забезпечення і додаткові виплати для військовослужбовців Збройних Сил України. Прошу після прийняття рішення невідкладно профінансувати ці видатки. Не зважаючи на те, що в нас казна порожня, але для героїв України Уряд зробить все, щоб вони відчували, що українська держава їх шанує, поважає і турбується про них.

Також я хотів би підняти питання на селекторі про підготовку до посівної. Шановні колеги, ви знаєте, що один з основних сегментів української економіки – це агропромисловий комплекс. Ми вже втрачаємо час. Звертаюсь до кожного керівника облдержадміністрації, в першу чергу до пана міністра Швайки, провести термінову нараду з сільгосптоваровиробниками, з експортерами і постачальниками паливно-мастильних матеріалів. Підготовка до посівної – завдання № 1. Це питання продовольчої безпеки держави, це питання додаткового надходження коштів до державного бюджету і репутації України як одного з основних експортерів зернових і агропромислової продукції на території Європи.

Тому, колеги, часу на розкачку немає. Взяли відповідальність – тепер треба нести цю відповідальність і робити термінові, швидкі й ефективні кроки для того, щоб в Україну прийшли справжні, реальні зміни.

Хочу представити всім головам ОДА Віце-прем'єр-міністра, Міністра з регіонального розвитку Володимира Гройсмана, він буде відповідальним за регіональну політику. Основне завдання, яке йому ставиться, – децентралізація влади в країні. Ми з цим йшли і ми це будемо виконувати.