• In English
  • Кабінет Міністрів України
    Постанова
    від 20 березня 2022 р. № 330
    Київ
    Деякі питання здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, в умовах воєнного стану

    Кабінет Міністрів України постановляє:

    1. Установити, що на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, суб’єктам господарювання та громадянам, які ввозять товари, зокрема транспортні засоби, на митну територію України, надається право обирати один з двох способів їх митного оформлення та митного контролю:

    1) спрощений спосіб, який передбачає, що митний контроль та митне оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, які ввозяться на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для морського, автомобільного та залізничного сполучення, здійснюється без справляння митних платежів, у тому числі податку на додану вартість, акцизного податку, ввізного мита, шляхом подання декларантом митному органу попередньої митної декларації без проведення митного огляду, без застосування фітосанітарного контролю, заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю) безпосередньо у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний та митний кордон України (далі — спрощений спосіб);

    2) стандартний спосіб, який передбачає, що митний контроль і митне оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, здійснюються у повному обсязі відповідно до вимог Митного кодексу України, а оподаткування ввезених товарів, у тому числі акцизним податком та податком на додану вартість, здійснюється на загальних підставах, встановлених Податковим кодексом України (далі — стандартний спосіб).

    Одночасне використання двох способів одним суб’єктом господарювання або громадянином не допускається.

    Спрощений спосіб не може застосовуватися суб’єктами господарювання, що здійснюють ввезення на митну територію України спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу “живогоˮ бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, сигарет, цигарок, сигарил та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

    Суб’єкт господарювання або громадянин, який прийняв рішення про застосування спрощеного способу, подає Державній митній службі відповідну заяву за формою, встановленою Державною митною службою (далі — заява), в паперовій або електронній формі. 

    Заява в паперовій формі подається безпосередньо у пункті пропуску через митний кордон або до відповідної митниці.

    Суб’єкт господарювання або громадянин, що подав заяву про застосування спрощеного способу, може в подальшому відмовитися від застосування такого способу шляхом подання Державній митній службі відповідної заяви за формою, встановленою Державною митною службою. Повторне подання заяви про застосування спрощеного способу після того, як суб’єкт господарювання здійснив відмову від застосування такого режиму, забороняється.

    Відмовляти суб’єкту господарювання або громадянину у прийнятті заяви про застосування спрощеного способу або у застосуванні такого способу забороняється, крім випадку, коли заява подається повторно після відмови від застосування спрощеного способу.

    Державна митна служба забезпечує централізований облік таких заяв і доведення інформації про суб’єктів господарювання та громадян, що обрали спрощений спосіб або відмовилися від його застосування, до всіх посадових осіб Державної митної служби, задіяних в процесі митного оформлення та пропуску товарів на митну територію України.

    2. Державній митній службі та Адміністрації Державної прикордонної служби у період воєнного стану забезпечити невідкладний пропуск без митного огляду та без рішення голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голів обласних державних адміністрацій, голів Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій (керівників відповідних військово-цивільних або військових адміністрацій у разі їх утворення) про визнання товарів гуманітарною допомогою через державний та митний кордон України товарів, що надходять в Україну як гуманітарна допомога, військових товарів, лікарських засобів та виробів медичного призначення через спеціальний канал у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня
    2022 р № 174 “Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану”.

    3. Державній митній службі, керівникам відповідних митних органів, через які товари, зокрема транспортні засоби, проходять митне оформлення та митний контроль, який здійснюється у спрощений спосіб, забезпечити пропуск таких товарів, їх митне оформлення та митний контроль у разі наявності попередньої митної декларації у строк не більше десяти хвилин.

    4. Державній митній службі протягом двох днів з дня набрання чинності цією постановою:

    забезпечити спрощення форми попередньої митної декларації, у тому числі шляхом передбачення можливості її подання в електронній формі, зокрема засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

    затвердити форми заяв, передбачені пунктом 1 цієї постанови.

    5. Міністерству фінансів, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державній митній службі, Міністерству інфраструктури та Міністерству закордонних справ протягом десяти днів з дня набрання чинності цією постановою:

    забезпечити відкриття нових та ремонт діючих пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний та митний кордон України, а у разі потреби використовувати для пунктів пропуску (пунктів контролю) тимчасові шлагбауми та дороги з ґрунтовим покриттям;

    надіслати інформацію про необхідність відкриття нових пунктів пропуску (пунктів контролю) митним органам іноземних держав та ініціювати проведення з компетентними органами суміжних країн діалогу щодо укладення нових міжнародних угод про відкриття пунктів пропуску через державний кордон.

    6. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 9 березня 2022 р. № 236 “Деякі питання митного оформлення окремих товарів, що ввозяться на митну територію України у період дії воєнного стану”.

    7. Ця постанова набирає чинності одночасно із законом, який передбачає, зокрема, здійснення в умовах воєнного стану митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, без справляння митних платежів, у тому числі податку на додану вартість та акцизного податку.

                 Прем’єр-міністр України             Д. ШМИГАЛЬ

    Інд. 67