• In English
 • Уряд затвердив план заходів на 2017 рік, спрямованих на активізацію реформування місцевого самоврядування та державну підтримку добровільного об'єднання територіальних громад. Документ, зокрема, передбачає: розробку відповідних законопроектів; надання консультативної та методичної допомоги органам місцевого самоврядування об'єднаних територіальних громад щодо здійснення ними наданих законом повноважень місцевого самоврядування у бюджетній, фінансовій, освітній, медичній, соціальній та інших сферах шляхом проведення навчальних семінарів; опрацювання питання щодо залучення міжнародної фінансової та технічної допомоги для забезпечення здійснення заходів, спрямованих на реформування місцевого самоврядування; організацію розроблення навчальних програм і навчання для посадових осіб місцевого самоврядування (в тому числі старост), депутатів місцевих рад, зокрема з питань ефективного урядування, зміцнення матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування тощо. Прийняття розпорядження сприятиме підвищенню спроможності об'єднаних територіальних громад, наближенню та підвищенню рівня надання адміністративних, соціальних та інших видів послуг жителям об'єднаних територіальних громад, створить умови для їх комфортного та безпечного проживання.


  КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

  РОЗПОРЯДЖЕННЯ

  від 13 вересня 2017 р. № 682-р

  Київ

  Про затвердження плану заходів на 2017 рік,
  спрямованих на активізацію реформування місцевого
  самоврядування та державну підтримку добровільного
  об’єднання територіальних громад


  Затвердити план заходів на 2017 рік, спрямованих на активізацію реформування місцевого самоврядування та державну підтримку добровільного об’єднання територіальних громад, що додається.

   

   

  Прем’єр-міністр України

   

   

  В. ГРОЙСМАН

   

   

  Інд. 71

   

      

   

  ЗАТВЕРДЖЕНО
  розпорядженням Кабінету Міністрів України
  від 13 вересня 2017 р. № 682-р

  ПЛАН ЗАХОДІВ
  на 2017 рік, спрямованих на активізацію реформування
  місцевого самоврядування та державну підтримку добровільного
  об’єднання територіальних громад


  1. Розробити та внести в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законодавчих актів щодо:

  здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України, зупинення рішень зазначених органів з мотивів невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

  Мінрегіон, Мінфін, Мінекономрозвитку, Мін’юст, Мінагрополітики, Держгеокадастр за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  III квартал;

  розширення повноважень сільських та селищних рад об’єднаних територіальних громад з питань соціального захисту дітей.

  Мінсоцполітики, Мінрегіон за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  III квартал;

  передачі від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування повноважень, які можуть ефективніше здійснюватися на місцевому рівні.

  Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади.

  Протягом року.

  2. Розробити та внести в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проекти актів Кабінету Міністрів України щодо:

  затвердження переліку та складу госпітальних округів областей.

  МОЗ, Мінрегіон, облдержадміністрації.

  Протягом року;

  затвердження в описовому та вартісному вигляді соціальних нормативів за кожним із делегованих державою органам місцевого самоврядування повноважень з визначенням мінімального і максимального значення таких нормативів з урахуванням обсягів фінансових ресурсів.

  МОН, МОЗ, Мінсоцполітики, Мінмолодьспорт, Мінкультури,


  Мінфін, інші центральні органи виконавчої влади (відповідно до компетенції) за участю
  всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  Протягом року.

  3. Забезпечити супроводження у Верховній Раді України проектів Законів України:

  Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування районних рад (реєстраційний номер 4165 від 29 лютого 2016 р.).

  Мінрегіон за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  До прийняття Закону;

  Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель (реєстраційний номер 4355 від 31 березня 2016 р.).

  Мінагрополітики, Мінрегіон, Держгеокадастр (відповідно до компетенції).

  До прийняття Закону;

  Про службу в органах місцевого самоврядування (реєстраційний номер 2489 від 30 березня 2015 р.).

  НАДС, Мінрегіон за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  До прийняття Закону;

  Про регулювання містобудівної діяльності (реєстраційний номер 6403 від 21 квітня 2017 р.).

  Мінрегіон.

  До прийняття Закону;

   

  Про державну реєстрацію актів цивільного стану та деяких інших законодавчих актів щодо децентралізації та наближення до громадян адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану (реєстраційний номер 6150 від 28 лютого 2017 р.).

  Мін’юст, Мінрегіон.

  До прийняття Закону.

  4. Забезпечити:

  надання консультативної та методичної допомоги органам місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад щодо здійснення ними наданих законом повноважень місцевого самоврядування у бюджетній, фінансовій, освітній, медичній, соціальній та інших сферах шляхом проведення навчальних семінарів.

  Мінрегіон, Мінфін, МОН, МОЗ, Мінсоцполітики, Мінкультури, інші центральні органи виконавчої влади, облдержадміністрації за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  Протягом року;

  надання на постійній основі організаційно-методичної допомоги органам місцевого самоврядування в процесі здійснення децентралізації повноважень у сфері забезпечення архітектурної, транспортної, інформаційної доступності відповідно до статті 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.

  Мінрегіон, Мінінфраструктури, Держархбудінспекція, інші центральні органи виконавчої влади, облдержадміністрації за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  Протягом року;

  посилення системної роботи органів виконавчої влади з органами місцевого самоврядування, їх асоціаціями, пов’язаної з виявленням, аналізом та розв’язанням спільних для територіальних громад проблем, що виникають у процесі реформування місцевого самоврядування та добровільного об’єднання територіальних громад.

  Мінрегіон, облдержадміністрації за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  Протягом року;

  удосконалення механізму державного стимулювання добровільного об’єднання територіальних громад з метою підвищення їх спроможності.

  Мінрегіон, Мінфін.

  Протягом року;

  посилення взаємодії органів виконавчої влади з органами місцевого самоврядування з питань розроблення та виконання проектів і програм економічного та соціального розвитку адміністративно-територіальних одиниць, залучення для реалізації таких проектів і програм коштів у рамках державно-приватного партнерства.

  Мінрегіон, Мінекономрозвитку.

  Протягом року;

  опрацювання питання щодо залучення міжнародної фінансової та технічної допомоги для забезпечення здійснення заходів, спрямованих на реформування місцевого самоврядування.

  Мінрегіон, Мінекономрозвитку, місцеві держадміністрації.

  Протягом року;

  опрацювання питань щодо розподілу повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань ліцензування та надання дозволів.

  Мінекономрозвитку, ДРС, інші центральні органи виконавчої влади.

  IV квартал;

  надання на постійній основі організаційно-методичної допомоги у сфері державного архітектурно-будівельного контролю органам місцевого самоврядування в процесі здійснення децентралізації повноважень.

  Мінрегіон, Держархбудінспекція.

  Протягом року;

  організацію розроблення навчальних програм і навчання для посадових осіб місцевого самоврядування (в тому числі старост), депутатів місцевих рад, зокрема з питань ефективного урядування, зміцнення матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування.

  НАДС, Мінрегіон, МОН, Мінфін, Мінекономрозвитку, Мін’юст, інші заінтересовані центральні органи виконавчої влади, облдержадміністрації за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, Національної академії державного управління при Президентові України.

  Протягом року;

  сприяння створенню нових та реформування існуючих пожежно- рятувальних підрозділів (частин) місцевої і добровільної пожежної охорони в об’єднаних територіальних громадах.

  ДСНС, МВС, Мінрегіон, облдержадміністрації.

  Протягом року;

  приведення мережі органів та їх підрозділів із забезпечення правопорядку, що утворюються Національною поліцією, у відповідність з  утвореними згідно з перспективними планами об’єднаними територіальними громадами.

  МВС, Національна поліція, Мінрегіон.

  Протягом року;

   

  опрацювання питання щодо зміни підходів до фінансування установ, що надають соціальні послуги, дитячих будинків, шкіл-інтернатів шляхом розподілу відповідальності між державою (за утримання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування) та територіальною громадою (за утримання закладу — енергоносії, обслуговуючий персонал, обслуговування приміщення тощо) з метою підвищення заінтересованості органів місцевого самоврядування до забезпечення права кожної дитини на виховання у сім’ї та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України відповідних пропозицій.

  Мінсоцполітики, Мінфін, Мінрегіон, МОН, МОЗ.

  IV квартал;

  сприяння підвищенню якості освіти в об’єднаних територіальних громадах шляхом оптимізації мережі малокомплектних шкіл та забезпечення функціонування опорних шкіл.

  МОН, Мінрегіон, облдержадміністрації за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  Протягом року;

  оптимізацію наявної мережі закладів культури, побудову нової моделі їх функціонування, створення умов для підвищення якості культурних послуг, у тому числі в об’єднаних територіальних громадах.

  Мінкультури, Мінрегіон, Мінфін, облдержадміністрації за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  III квартал;

  утворення госпітальних округів відповідно до законодавства.

  МОЗ, Мінрегіон, облдержадміністрації.

  Протягом року;

  врегулювання питання функціонування закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в межах госпітальних округів.

  МОЗ, Мінрегіон, облдержадміністрації.

  III квартал;

  сприяння диверсифікації економічного розвитку сільських територій шляхом розвитку сільського туризму.

  Мінагрополітики, Мінекономрозвитку за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування.

  Протягом року;

  неухильне виконання законів України щодо децентралізації надання адміністративних послуг та розширення повноважень органів місцевого самоврядування у цій сфері, сприяння створенню органами місцевого самоврядування центрів надання адміністративних послуг.

  Мінекономрозвитку, Мінрегіон, інші центральні органи виконавчої влади, облдержадміністрації.

  Протягом року.

  5. Облдержадміністраціям забезпечити:

  розроблення із залученням органів місцевого самоврядування і виконання регіональних планів заходів, спрямованих на популяризацію європейських принципів місцевої демократії та підтримку добровільного об’єднання територіальних громад.

  III квартал;

  розроблення проектів перспективних планів формування територій громад областей згідно з Методикою формування спроможних територіальних громад, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 р. № 214, та з урахуванням динаміки процесу добровільного об’єднання територіальних громад областей, дотримання прав, свобод та законних інтересів усіх суб’єктів добровільного об’єднання територіальних громад;

  оперативне подання проектів перспективних планів формування територій громад областей, змін до них на розгляд Кабінету Міністрів України після схвалення їх обласними радами.

  Протягом року;

  активізацію роботи з надання методичної та консультативної допомоги органам місцевого самоврядування з питань добровільного об’єднання територіальних громад, а також органам місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад — із здійснення ними наданих законом повноважень місцевого самоврядування у бюджетній, фінансовій, освітній, медичній, соціальній та інших сферах; в розробленні та реалізації проектів розвитку інфраструктури шляхом підвищення якості проектного менеджменту в об’єднаних територіальних громадах; проведення відповідної інформаційно-роз’яснювальної роботи, зокрема в місцевих засобах масової інформації.

  Протягом року;

  налагодження постійного зворотного зв’язку з громадськістю, у тому числі експертними організаціями, діяльність яких пов’язана із реформуванням місцевого самоврядування, під час підготовки та виконання рішень з питань місцевого значення;

  організацію та проведення за участю органів місцевого самоврядування конференцій, семінарів, засідань за круглим столом, що сприяють вирішенню питань місцевого значення;

  змістовне наповнення тематичних розділів, присвячених реформуванню місцевого   самоврядування   та   добровільному об’єднанню територіальних

   

  громад, що розміщуються на офіційних веб-сайтах місцевих держадміністрацій.

  Протягом року;

  передачу об’єктів спільної комунальної власності, які розташовані на території об’єднаної територіальної громади, у власність такої об’єднаної територіальної громади відповідно до видаткових повноважень.

  Протягом року;

  сприяння запровадженню нової, альтернативної інтернатній моделі надання соціальних послуг сім’ям з дітьми на рівні територіальної громади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 834 “Про затвердження Примірного положення про центр соціальної підтримки дітей та сімей”.

  Протягом року.

  _____________________