• In English

 • СХВАЛЕНО

  розпорядженням Кабінету Міністрів України
  від 14 вересня 2005 р.  № 399-р

  КОНЦЕПЦІЯ
  Державної програми “Золота підкова Черкащини”
  на 2005 — 2007 роки

  Загальні положення

  На території Черкаської області розташовано 9266 пам’яток історії та культури, які перебувають на державному обліку, з них 85 — національного значення. Пам’ятки, що мають особливу культурну та історичну цінність, входять до складу Національного історико-культурного заповідника “Чигирин”, Шевченківського національного заповідника, Корсунь-Шевченківського історико-культурного заповідника, державних історико-культурних заповідників “Батьківщина Тараса Шевченка” і “Трипільська культура”. 13 населених пунктів області внесено до Списку історичних населених місць України.

  Значна частина пам’яток піддається руйнуванню. Для їх збереження необхідно збільшити обсяг виконання ремонтно-реставраційних робіт.

  Потребує вдосконалення система обліку, використання, реставрації і музеєфікації пам’яток. Слід забезпечити системний підхід до планування, фінансування та організації роботи, пов’язаної із збереженням пам’яток, відродженням історичних і культурних центрів регіону, використанням визначного духовного потенціалу унікальних історико-культурних надбань Черкащини у процесі патріотичного виховання громадян та формування у них національної свідомості.

  Мета та завдання Програми

  Метою Програми є розроблення та здійснення науково-методичних, архітектурно-реставраційних, культурно-просвітницьких та фінансово-економічних заходів для забезпечення збереження, використання та популяризації пам’яток, розвитку історико-культурних заповідників та інших історичних і культурних центрів, відкриття нових туристичних маршрутів, створення сучасної туристичної інфраструктури.

  Основними завданнями Програми є:

  проведення всебічного обстеження пам’яток, визначення їх технічного стану і режиму збереження;

  проведення комплексу протиаварійних заходів;

  реставрація та музеєфікація пам’яток;

  включення до туристичних маршрутів об’єктів, що мають особливу культурну та історичну цінність;

  створення на території області рекреаційних зон;

  створення сучасної туристичної інфраструктури.

  Напрями виконання Програми

  Виконання Програми повинне здійснюватися за такими основними напрямами:

  відродження та розвиток історичних і культурних центрів;

  проведення комплексних наукових досліджень, виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення робіт з реставрації, музеєфікації пам’яток, упорядження їх території;

  визначення меж та режиму використання зон охорони пам’яток;

  відкриття туристичних маршрутів, які передбачатимуть відвідування об’єктів, що мають особливу культурну та історичну цінність (Тараща — Косяківка — Шушківка — Боярка — Лисянка — Почапинці — Моринці — Будище — Шевченкове — Чигирин — Канів), створення сучасної туристичної інфраструктури;

  розвиток міжнародного співробітництва у сфері охорони та використання культурної спадщини регіону;

  популяризація пам’яток, історичних і культурних центрів Черкащини в засобах масової інформації, видання науково-популярної та довідково-інформаційної літератури про визначні історико-культурні об’єкти регіону.

  Етапи виконання

  Програма виконуватиметься двома етапами.

  На першому етапі (2005 рік) передбачається підготувати науково обґрунтовані пропозиції щодо збереження та використання пам’яток, провести наукові дослідження і підготувати необхідну науково-проектну документацію, визначити пріоритети у роботі, пов’язаній з відродженням та розвитком історичних і культурних центрів.

  На другому етапі (2006 — 2007 роки) проводиться коригування науково-проектної документації, уточнення обсягів фінансування та виконання робіт з реставрації, музеєфікації та ремонту пам’яток, включення їх до туристичних маршрутів, створення сучасної туристичної інфраструктури.

  Фінансове забезпечення

  Фінансове забезпечення виконання Програми буде здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів, благодійних внесків та державного бюджету.

  Очікувані результати

  Виконання Програми сприятиме:

  відродженню та розвитку історичних і культурних центрів Черкащини;

  активізації процесу дослідження пам’яток Черкащини як важливої складової частини духовного надбання українського народу, удосконаленню роботи з їх збереження та використання;

  популяризації об’єктів культурної спадщини, формуванню національної свідомості громадян;

  розширенню міжнародних культурних і наукових контактів, забезпеченню виконання міжнародних договорів України з питань охорони культурної спадщини;

  активізації розвитку туризму, зокрема міжнародного, як одного з джерел залучення інвестицій, розвитку туристичної інфраструктури регіону.

  ___________________