• In English

  • ЗАТВЕРДЖЕНО
    постановою Кабінету Міністрів України
    від

    17 липня 2003 р. №1089

    ПОРЯДОК
    відкриття і ліквідації магазинів
    безмитної торгівлі

    1. Цей Порядок регламентує відкриття і ліквідацію спеціальних торговельних закладів, розташованих у відкритих для міжнародного сполучення пунктах пропуску на митному кордоні України, в інших зонах митного контролю, визначених митними органами (далі — магазин безмитної торгівлі).

    2. Магазин безмитної торгівлі відкривається на підставі дозволу, який видається відповідно до пунктів 3 — 8 цього Порядку суб’єктові підприємницької діяльності — власникові чи орендареві призначеного для магазину приміщення або суб’єктові, що має намір спорудити відповідне приміщення у пункті пропуску на митному кордоні України, в інших зонах митного контролю, визначених митними органами (далі — суб’єкт підприємницької діяльності).

    3. Суб’єкт підприємницької діяльності подає митному органу та органу охорони державного кордону, в зоні діяльності яких планується відкрити магазин безмитної торгівлі, заяву про надання дозволу на відкриття магазину за формою, встановленою спільним наказом Держмитслужби та Держкомкордону.

    4. До заяви додаються такі документи:

    копії свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності та установчих документів;

    довідка банку (банків) про розрахунковий та валютний рахунок заявника;

    план пункту пропуску через митний кордон України з позначенням місця, де планується відкрити магазин безмитної торгівлі;

    попереднє письмове погодження власника приміщення, розташованого в зоні митного контролю, на укладення договору оренди (у разі коли передбачається оренда приміщення);

    план приміщення магазину безмитної торгівлі.

    5. Заява реєструється в день її надходження і розглядається протягом 30 календарних днів після її реєстрації. Під час розгляду перевіряється достовірність відомостей, зазначених у поданих заявником документах, і відповідність передбачуваного для магазину безмитної торгівлі приміщення вимогам статті 226 Митного кодексу України і цього Порядку або розглядається можливість проведення робіт, пов’язаних з його спорудженням. Про попереднє рішення щодо можливості відкриття магазину безмитної торгівлі заявникові надсилається письмове повідомлення за підписом начальника митного органу та органу охорони державного кордону.

    6. У разі прийняття попереднього рішення про можливість відкриття магазину безмитної торгівлі заявник подає митному органу, в зоні діяльності якого планується відкрити магазин, документи, що підтверджують:

    право власності на приміщення або на користування ним;

    згоду начальника органу охорони державного кордону на відкриття магазину безмитної торгівлі;

    наявність дозволу відповідного органу в разі спорудження магазину;

    відсутність заборгованості з податків, зборів (обов’язкових платежів) до державного та місцевих бюджетів.

    7. Документи, зазначені у пунктах 3, 4 і 6 цього Порядку, митний орган подає Держмитслужбі разом із супровідним листом, у якому зазначаються повні відомості про магазин безмитної торгівлі та організацію в ньому митного контролю за товарами, що переміщуються через митний кордон України. Копії документів зберігаються у митному органі.

    8. Подані документи Держмитслужба разом з Держкомкордоном розглядають в установленому порядку протягом 30 календарних днів після їх надходження. Цей строк може бути продовжено Головою Держмитслужби або його заступниками не більше ніж на 15 днів. Якщо документи відповідають вимогам митного режиму та перетинання державного кордону, видається дозвіл на відкриття магазину безмитної торгівлі (далі — дозвіл), який підписується Головою Держмитслужби та Головою Держкомкордону (або їх заступниками) і скріплюється печатками. Строк дії дозволу три роки.

    9. У видачі дозволу може бути відмовлено у разі:

    коли приміщення не відповідає вимогам статті 226 Митного кодексу України;

    відсутності документів, зазначених у пунктах 3, 4 і 6 цього Порядку, або коли у цих документах містяться неправдиві відомості;

    коли розташування такого магазину в пункті пропуску через державний кордон ускладнюватиме забезпечення режиму, встановленого законодавством у цих пунктах.

    У разі відмови у видачі дозволу заявнику надсилається спільне рішення Держмитслужби та Держкомкордону у письмовій формі із зазначенням причин відмови.

    10. Держмитслужба в 10-денний строк від дня видачі дозволу інформує про це орган державної податкової служби за місцем реєстрації заявника як платника податків та відповідний орган державної статистики.

    11. Дозвіл не може передаватися іншому суб’єкту підприємницької діяльності.

    Для продовження строку дії дозволу власнику (керівнику) магазину безмитної торгівлі подається заява митному органу та органу охорони державного кордону, в зоні діяльності яких відкрито магазин безмитної торгівлі. Заява розглядається за відсутності порушень, зазначених у пункті 14 цього Порядку.

    На період розгляду та прийняття рішення про продовження строку дії дозволу магазин безмитної торгівлі продовжує працювати в установленому режимі.

    12. У разі зміни найменування та коду підприємства згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій на підставі спільного наказу Держмитслужби та Держкомкордону оформляється новий дозвіл відповідно до пунктів 3 — 8 цього Порядку з анулюванням і вилученням попереднього.

    В інших випадках, що потребують внесення змін, дозвіл переоформляється на підставі спільного наказу Держмитслужби та Держкомкордону шляхом заповнення нового бланка дозволу. В цьому разі до існуючого номера дозволу додається літера в алфавітному порядку, а попередній дозвіл вилучається.

    У випадках, передбачених абзацами першим і другим цього пункту, у власника (керівника) магазину безмитної торгівлі та у митному органі  залишається копія попереднього дозволу.

    13. Дозвіл може бути анульований або дія його зупинена на строк до трьох місяців.

    Рішення про зупинення дії дозволу приймається Держмитслужбою та Держкомкордоном за письмовим поданням начальника митного органу чи керівника органу охорони державного кордону, а також керівника органу державної податкової служби за місцем реєстрації власника магазину безмитної торгівлі в разі:

    прийняття власником (керівником) магазину рішень, які призвели до порушень вимог цього Порядку та інших нормативно-правових актів;

    порушення митних правил або податкового законодавства;

    порушення встановленого режиму в пункті пропуску через державний кордон;

    порушення правил продажу товарів магазинами безмитної торгівлі.

    До письмового подання додаються відповідні акти (протоколи), що підтверджують факти зазначених порушень.

    14. Дозвіл анулюється спільним наказом Держмитслужби та Держкомкордону в разі:

    невиконання вимог, зазначених у рішенні про зупинення дії дозволу;

    порушення умов, зазначених у статтях 226 і 227 Митного кодексу України та пункті 13 цього Порядку, якщо раніше вже застосовувалося зупинення дії дозволу;

    зміни митного режиму в пункті пропуску через митний кордон.

    15. У разі складення протоколу про порушення митних правил чи встановленого режиму в пункті пропуску через державний кордон або акта про порушення податкового законодавства (подання керівника митного органу, органу охорони державного кордону або органу державної податкової служби) розміщувати нові партії товарів і здійснювати реалізацію товарів у магазині безмитної торгівлі не дозволяється.

    16. Якщо дозвіл анулюється, власник (керівник) магазину безмитної торгівлі протягом 15 днів від дати набрання чинності зазначеним у пункті 14 цього Порядку наказом повинен повернути дозвіл митному органу, який надсилає його до Держмитслужби.

    17. Держмитслужба протягом 10 календарних днів від дня анулювання дозволу подає відповідну інформацію органові державної податкової служби та органові статистики за місцем реєстрації магазину безмитної торгівлі або його власника як платника податку (у разі коли магазин є юридичною особою).

    18. Повторна заява про видачу дозволу може бути розглянута через 1 рік після анулювання попереднього дозволу за умови усунення виявлених порушень.

    19. Магазин безмитної торгівлі може бути ліквідовано у разі:

    прийняття рішення власником (керівником) магазину;

    прийняття рішення про зміну місця розташування пункту пропуску через митний кордон;

    прийняття спільного рішення Держмитслужби та Держкомкордону про анулювання дозволу.

    Магазин безмитної торгівлі ліквідується у порядку, що визначається Держмитслужбою.

    20. У разі ліквідації магазину безмитної торгівлі митний орган вилучає у його власника (керівника) оригінал дозволу і надсилає до Держмитслужби.

    21. У разі зупинення дії дозволу, його анулювання або ліквідації магазину безмитної торгівлі товари, що знаходяться у магазині, підлягають декларуванню його власником (керівником) до іншого митного режиму відповідно до статті 226 Митного кодексу України. При цьому вітчизняні товари підлягають декларуванню за спрощеною схемою, що визначається Держмитслужбою.

    22. Власник (керівник) магазину безмитної торгівлі забезпечує дотримання всіма працівниками магазину вимог цього Порядку, інших нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність магазину безмитної торгівлі.

    23. У разі зміни відомостей, зазначених у заяві про отримання дозволу та документах, що передбачені пунктами 4 і 6 цього Порядку, власник (керівник) магазину безмитної торгівлі зобов’язаний протягом 7 днів письмово повідомити про це митний орган, який дав згоду на видачу дозволу.

    24. Зміни до затвердженого проекту магазину безмитної торгівлі чи порядку його експлуатації, а також переміщення вносяться у порядку, встановленому Держмитслужбою та Держкомкордоном.

    25. Рішення Держмитслужби та Держкомкордону про відмову у видачі дозволу, зупинення його дії чи анулювання може бути оскаржено відповідно до законодавства.

     

    ____________________