З метою забезпечення належної реалізації затвердженої Президентом України Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки Кабінет Міністрів України 14 лютого цього року затвердив план заходів щодо реалізації зазначеної Стратегії до 2024 року.
Заходи плану розроблені у відповідності до завдань Стратегії та спрямовані на реалізацію її стратегічних напрямів: забезпечення ефективних процедур громадської участі у формуванні та реалізації державної політики, вирішенні питань місцевого значення; створення сприятливих умов для формування та інституційного розвитку інститутів громадянського суспільства; стимулювання участі інститутів громадянського суспільства в соціально-економічному розвитку України; створення сприятливих умов для міжсекторальної співпраці.
Маркерами виконання завдань та заходів плану слугують чіткі індикатори та очікувані результати їх досягнення, завдяки яким можливо буде оцінити ефективність реалізації плану. Крім того, задля здійснення належного моніторингу стану реалізації заходів плану, передбачається щоквартальне інформування органами виконавчої влади про виконання визначених їм завдань.
Підготовка плану заходів здійснювалася у тісній співпраці з представниками громадського, наукового, експертного середовища, міжнародних організацій та органів виконавчої влади. Незважаючи на коронавірусні обмеження, та, у подальшому, повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України, органи виконавчої влади та Секретаріат Кабінету Міністрів провели понад 40 заходів (онлайн-зустрічей, обговорень, узгоджувальних нарад, презентації та обговорення у рамках X Форуму розвитку громадянського суспільства тощо) для обговорення пропозицій до проекту плану. До участі у заходах долучилися понад 250 учасників, які надали майже 300 пропозицій/зауважень/коментарів.
Уряд переконаний, що на сьогодні інститути громадянського суспільства є важливими партнерами держави, оскільки у критичний момент - початок повномасштабної війни на території нашої держави - саме українське громадянське суспільство продемонструвало кращі практики самоорганізації та об’єднання зусиль з державними інституціями й органами місцевого самоврядування для розв’язання складних суспільних проблем. Тож і реалізація плану заходів як на національному, так і та регіональному рівнях здійснюватиметься у співпраці з інститутами громадянського суспільства, міжнародними та іншими заінтересованими установами та організаціями, які визначені партнерами з виконання заходів.
Передбачається, що за результатами виконання завдань плану заходів підвищиться рівень обізнаності громадян про можливості створення інститутів громадянського суспільства; спростяться процедури їх реєстрації; зросте рівень участі громадян, інститутів громадянського суспільства, жителів громад у прийнятті рішень як на національному, так і на місцевому рівні; зміцніє інституційна та ресурсна спроможність інститутів громадянського суспільства, що розширить можливості їх діяльності, зокрема, благодійної та волонтерської, участі у соціально-економічному житті; розширяться механізми їх фінансової підтримки органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадянами, суб’єктами господарювання; широко застосовуватимуться практики міжсекторальної співпраці між інститутами громадянського суспільства, суб’єктами господарювання та органами державної влади для досягнення суспільного блага та ін.
Із звітом за результатами проведення консультацій з громадськістю можна ознайомитися тут