• In English
 • Інтерв'ю заступника Міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрія Драганчука для ІА "Укрінформ" (26.04.2021)
  Міністерство фінансів України, опубліковано 26 квітня 2021 року о 18:53

  Заступник Міністра фінансів Юрій Драганчук щодо іпотеки під 7%: Ризиків зараз найменше, ніж будь-коли в новітній історії країни

  Кілька сотень українських громадян придбали омріяне житло у рамках нової державної програми “Доступна іпотека 7%”, що стартувала з першого березня. Влада розраховує, що до кінця року поліпшити у такий спосіб житлові умови зможуть до 5 тисяч наших співвітчизників. Нагадаємо, механізм реалізації програми передбачає часткову компенсацію державою відсотків за банківськими іпотечними кредитами, аби людям позики обходилися не більше 7% річних.

  Про підсумки перших місяців втілення проекту, виявлення недоліків і виправлення можливих помилок, а також про перспективи цієї та інших програм іпотечного кредитування в Україні – у розмові ІА «Укрінформ» з заступником Міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрієм Драганчуком. Торкнемося й іншої сфери відповідальності посадовця – державного сегменту вітчизняної банківської системи.

  - Пане Юрію, які висновки можна зробити, аналізуючи перші 6-7 тижнів дії нової програми іпотечного кредитування під 7%? Що там з активністю українців, зацікавленістю банків, готовністю до співпраці з боку забудов.

  - Підсумки такого короткого періоду втілення іпотечної програми додають оптимізму: проект доволі успішний, він популярний серед населення й дедалі більше цікавить банківські установи. Звісно ж, банків, які до нього приєдналися, наразі менше, аніж учасників держпрограми кредитування бізнесу “5-7-9%”. Лише 13 проти 29. Але ж програма “5-7-9” вже більше року працює й кілька разів модифікувалася з урахуванням виявлених на початку проблем та додаткових потреб, що виникли у зв’язку з карантинними обмеженнями. Для старту ж нової програми 13 банків-учасників, вважаю, – непоганий результат. А головне: вже видано 155 кредитів загалом на 124 млн грн, ще майже 400 заявок на розгляді [станом на 22.04.2021 – Мінфін]. Така кількість укладених між фінустановами й українцями іпотечних угод за півтора “стартових” місяця – досить значна. Враховуючи й те, що іпотека – доволі ризиковий інструмент для банків: треба зважити усі ризики, оцінити позичальника, предмет іпотеки і так далі... Тому вважаємо старт проекту успішним. Сподіваємося, надалі кількість угод невпинно зростатиме. Й ми готові удосконалювати правила та умови надання іпотеки, оперативно вносити зміни, враховуючи зауваження усіх зацікавлених сторін та експертів.

  - Певно, й інтерес банківських структур до програми зростатиме? Успіх конкурентів, які першими вирішили взяти участь у втіленні програми, буде своєрідним стимулом – та, якщо хочете, подразником – і для них...

  - Справді, банкіри чекали перших результатів. До того ж, такий продукт як іпотека є не в усіх банках. Після кризи 2008 року багато хто згорнув цей напрямок кредитування. Наприклад, ОТП-банк, долучившись до державної іпотечної програми, відновив таку діяльність фактично “з нуля”. Надалі ж, завдяки успішному втіленню проєкту, сподіваємося, доведемо кількість банків-учасників принаймні до рівня програми кредитування бізнесу “5-7-9%”.

  Повний текст інтерв’ю читайте за посиланням.