• In English
 • За підтримки Євросоюзу на ЧАЕС створили установку для звільнення радіоактивно забруднених матеріалів від регулюючого контролю

  На ДСП «Чорнобильська АЕС» розпочалися випробування установки для звільнення радіоактивно забруднених матеріалів від регулюючого контролю. Проект фінансується у рамках Програми «Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки» (ІСЯБ) Європейського Союзу і має на меті скорочення кількості відходів, що підлягають захороненню, і відповідно підвищення рентабельності системи поводження з радіоактивними відходами (РАВ). Роботи за проектом виконує підрядник – чеська компанія «VF a.s.».

  Як зазначив т. в. о. Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Володимир Фещенко, реалізація цього проекту – це ще один успішний приклад ефективної співпраці Європейського Союзу та України на шляху до безпечного та екологічного майбутнього. Установка дозволить скоротити кількість відходів, які підлягають захороненню, а також отримати спектрометричні обґрунтування, що дозволять повернути чисті матеріали у господарське використання.

  За словами фахівців ДСП «ЧАЕС», всі матеріали перед потраплянням до установки проходитимуть дезактивацію та інші необхідні заходи.

  Наразі триває дослідно-промислова експлуатація установки. Протягом першого дня випробувань було виконано 5 тестів, і всі вони пройшли успішно. Після завершення дослідно-промислової експлуатації промислова потужність установки буде становити 10 тонн на добу.

  У перший день на випробуваннях були присутні спеціалісти ДІЯР України та ДНТЦ ЯРБ. Окрім того, установкою зацікавилися експерти ДП «НАЕК «Енергоатом». Досвід ЧАЕС у сфері звільнення радіоактивно забруднених матеріалів від регулюючого контролю має практичну користь для підприємств компанії, що планує створювати відповідні дільниці на майданчиках діючих атомних станцій.

  Зараз звільнення радіоактивно забруднених матеріалів в Україні проводиться у відносно невеликих обсягах, але з огляду на зняття з експлуатації енергоблоків №1-3 Чорнобильської АЕС у майбутньому очікується значне розширення такої діяльності.

  Довідково

  Основним технологічним обладнанням цієї установки є стаціонарна система гамма-спектрометричного контролю (FRM-03) на базі детекторів з особливо чистого германію. З її допомогою будуть проводитися операції з визначення питомої активності матеріалу, сумарної активності вмісту вимірювального контейнера, визначення мінімальної детектованої активності. При цьому буде забезпечуватися автоматичне транспортування вимірювального контейнера і визначення його ваги, оперативне ведення журналу обліку даних з формуванням протоколу вимірювань. Всі процеси на установці будуть проходити автоматично.

  За підтримки Євросоюзу на ЧАЕС створили установку для звільнення радіоактивно забруднених матеріалів від регулюючого контролю